معاون فنی و مهندسی شرکت نفت پاسارگاد ایران گفت: بندر راهبردی و مهم چابهار مسیر جدید صادرات قیر ایران به کشورهای مختلف دنیا می شود.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش مثلث آنلاین امیر حسین آریا روز چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا در چابهار اظهار داشت: شرکت نفت پاسارگاد سالانه سه و نیم میلیون تن قیر تولید می کند که یک و نیم میلیون تن آن در داخل کشور مصرف و 2 میلیون تن دیگر نیز به 30 کشور آسیایی، اروپایی و آفریقایی صادر می شود.
وی تصریح کرد: صادرات هر تن قیر 350 دلار ارزآوری برای کشور دارد و بندر چابهار به دلیل داشتن مسیر امن و کم هزینه برای صادرات قیر ایران در نظر گرفته خواهد شد.
وی تسریع در تکمیل راه آهن چابهار- سرخس و ساخت آزادراه چابهار به کرمان، چابهار- زاهدان و چابهار- هرمزگان را خواستار شد و افزود: چابهار بدون جاده های دوبانده نمی تواند در مسیر توسعه گام بردارد.
معاون فنی و مهندسی شرکت نفت پاسارگاد ایران ادامه داد: پس از بررسی های لازم با مشارکت سرمایه گذاران این منطقه، بخشی از قیر صادراتی را از طریق بندر چابهار انجام می دهیم.
آریا گفت: در ایران هفت شرکت کار تولید و صادرات قیر را انجام می دهند که 6 شرکت با شرکت نفت پاسارگاد همکاری می کنند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان نیز اظهار داشت: بندر چابهار با ظرفیت سالانه هشت ونیم میلیون تن تخلیه و بارگیری کالا می تواند برای صادرات انواع کالا مورد استفاده قرار گیرد.
بهروز آقایی افزود: چابهار بندری بدون محدویت در تخلیه و بارگیری انواع کالاها است و می تواند پس از تکمیل زیرساخت های حمل و نقل در توسعه و آبادانی سیستان وبلوچستان نقش بسزایی داشته باشد.
وی ادامه داد: با توجه به موقعیت استراتژیک و نزدیکی بندرچابهار به بازارها و مسیرهای تجارت بین المللی نیاز است سهم تجارت دریایی ایران از طریق این بندر افزایش یابد تا بتواند رقابت پذیری لازم در کالاهای صادراتی و کاهش هزینه کالاهای وارداتی را داشته باشد.
وی گفت: ایران بزرگ‌ ترین تولید کننده و صادر کننده قیر خاورمیانه است ولی تنها کمتر از 20 درصد بازار قیر آسیا و کمتر از 10 درصد بازار قیر دنیا از آن ایران است.
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان بیان کرد: با توجه به اتصال ریلی چابهار در سالهای آینده که مهمترین پارامتر پسکرانه و مکمل توسعه بندر است، امیدواریم به یک هاب صادراتی قیر ایران تبدیل شویم.
3043 **6081

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .