پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 

با شنیدن اسم کنکور یاد چه چیزی می افتید؟ بیشتر دانش آموزان وقتی نام کنکور را جایی می بینند یا می شنوند، تصویری از یک آزمون بزرگ و مهم در ذهنشان می آید که ده ها هزارنفر باید در آن با هم رقابت کنند تا رتبه خوبی به دست بیاورند و بتوانند در یک رشته خوب و آینده دار در دانشگاه تحصیل کنند. اصولاً کنکور چیزی بیشتر از یک امتحان سراسری نیست؛ ولی اگر دانش آموزی خودش را برای شرکت در این آزمون آماده نکرده باشد بعید نیست در ذهنش از کنکور یک غول بزرگ و مهیب بسازد.

اگر دانش آموز هستید و امسال یا یکی دو سال بعد باید در کنکور شرکت کنید، یا داوطلب نظام قدیم هستید و قصد دارید دوباره کنکور بدهید، حتما می دانید که برنامه ریزی و مطالعه طبق اصول و صد البته تست زنی منظم و مفید چقدر در موفقیت شما نقش خواهد داشت. کنکور چیز وحشتناکی نیست که نتوانید از پس آن بربیایید؛ کافی است خوب و عاقلانه برای مطالعه و تست زنی برنامه ریزی داشته باشید، کتاب های کمک درسی مناسب و مفید تهیه کنید، نحوه مطالعه درس های مختلف را بدانید و ترفندهای یادگیری و تست زنی را یاد بگیرید.

در این مطلب می خواهیم به سوال شما، یعنی «چطور برای کنکور درس بخوانیم؟» پاسخ بدهیم. با ما همراه باشید، به راهکار ها دقت کنید و اگر به فکر خرید کتاب کمک درسی برای کنکور افتادید، خیلی راحت به فروشگاه دانش اند مراجعه کنید. شما می توانید هر کتابی که برای موفقیت در کنکور نیاز دارید را با قیمت عالی و با تخفیف، از فروشگاه دانش لند تهیه کنید.

برنامه ریزی کنید

به قول یکی از اساتید باتجربه، به تعداد دانش آموز روش درس خواندن وجود دارد. ممکن است یک برنامه مطالعه خاص برای دوست شما جواب بدهد و بازدهی خوبی هم داشته باشد اما به این معنی نیست که حتماً برای شما همان قدر مؤثر واقع شود. در درجه اول بهترین کسی که می تواند برای شما برنامه ریزی کند، خود شما هستید. توانایی های خودتان را بسنجید، نقاط قوت و ضعف را پیدا کنید و ببینید چطور می توانید درس بخوانید که هم زمان را مدیریت کنید و هم مطابق با برنامه پیش بروید و تست بزنید.

اگر می خواهید درس خواندن را جدی شروع کنید، از تعداد ساعت های کم آغاز کنید و به تدریج میزان مطالعه را افزایش بدهید. از خودتان انتظار نداشته باشید همان اول 12 ساعت و بیشتر درس بخوانید. ببینید مغز شما روزانه چقدر گنجایش یادگیری دارد. اگر درست و طبق برنامه پیش بروید، می توانید بدون خستگی و دلزدگی روزانه بیشتر از ده ساعت درس بخوانید و تست بزنید. حداکثر ساعات درس خواندن در هفته برای دانش آموزان، 50 الی 60 ساعت در هفته است. اگر داوطلب نظام قدیم هستید و درگیر مدرسه نیستید می توانید این تعداد ساعات را به 70 ساعت و بیشتر برسانید. البته استراحت را فراموش نکنید! به مغزتان فرصت بدهید تا استراحت کند و خنک شود تا کشش برای مطالعه مجدد را داشته باشید.

کتاب کمک درسی را فراموش نکنید

قبل از تهیه هر نوع کتاب کمک درسی، این نکته را یک جای ذهن حک کنید: کتاب معیار، کتاب درسی شماست. کتاب های کمک درسی همان طور که از اسمشان پیداست، برای یادگیری و تمرین بهتر و بیشتر عرضه شده اند. ببینید در کدام درس ها به مطالعه و تست زنی بیشتری نیاز دارید. پیشنهاد می کنیم برای درس های اختصاصی رشته خود، حتما کتاب تست و نکته تهیه کنید و با کمک این کتاب ها مطالعه کنید. سوالات کنکور مفهومی و نکته دار طرح می شوند، و خیلی بهتر است که قبل از آزمون با نوع سوالات و ترفندهایی که طراحان سوال برای گمراه کردن داوطلبان استفاده می کنند آشنا باشید.

گروه دانش لند انواع کتاب های کمک درسی کنکور را برای شما ارائه داده است. انواع کتاب های جامع، میکروطبقه بندی، تست های موضوعی و به خصوص کتاب های لقمه طلایی و جیبی به مطالعه برای کنکور فوق العاده کمک خواهند کرد. اگر داوطلب نظام قدیم هستید و قصد دارید در کنکور شرکت کنید پیشنهاد می کنیم حتماً از کتاب های جامعی که در سایت معرفی کرده ایم بهره ببرید. برای خرید اینترنتی کتاب کنکور با تخفیف، چرخی در فروشگاه بزنید و مطمئن باشید دست پر و راضی از فروشگاه بازمی گردید.

مفهومی بخوانید!

درست است که گفتیم کنکور یک امتحان بزرگ خواهد بود، اما دقت داشته باشید که حفظ کردن مطالب درسی برای پاسخگویی صحیح به تست ها کافی نیست. از حدود 10 سال پیش و به خصوص سال های اخیر، تست های کنکور سراسری و حتی آزمایشی از نکته های ریز و درشت طرح می شوند که برای یادگیری آنها، باید حتماً مطالب درسی را کامل و عمیق مطالعه کنید و از آن مهم تر، یک منبع قابل اعتماد و جامع در دست داشته باشید که تمام نکته ها را پوشش بدهد. اگر دانش آموز هستید، هر روزی که دبیر مبحثی را تدریس می کند، همان روز همان مطالب را دوباره مطالعه کنید و تمرین های مربوط به آن را حل کنید. با این کار، درس ها برای شب امتحان تلنبار نمی شوند و از آن مهم تر، نکته های مختلف همان مبحث در ذهن شما حک می شوند. اگر هر مبحث را همان روز مطالعه کنید بعداً با دیدن حجم زیاد درس ها استرس نمی گیرید و عملکردتان افت نخواهد کرد.

 کتاب های کمک درسی جامع و درس نامه دار بهترین انتشارات مختلف، از جمله خیلی سبز، قلم چی و مهر و ماه نو در فروشگاه دانش لند ارائه شده اند. مؤلفان کتاب های کنکور همه تلاش خود را می کنند تا هر نکته ریز و مهمی که طراحان تست های کنکور از آنها استفاده می کنند را پوشش بدهند و چیزی از قلم نیفتد. بعد از مطالعه و مرور درس نامه ها، سراغ کتاب تست بروید و تست های هر مبحثی که مطالعه کردید را پاسخ بدهید.

اگر هنگام تست زنی به نکته ای برخوردید که در کتاب درسی شما به آن اشاره ای نشده بود حتماً از تکنیک نت برداری استفاده کنید. نکته ها را هرجایی که می دانید بعداً می توانید آن را با دقت بخوانید، یادداشت کنید. نوشتن هر نکته روی کاغذ، مثل این است که آن نکته را روی ذهن خود می نویسید. هرچه بیشتر بنویسید و نکته ها را بخوانید ماندگاری بیشتری در ذهن شما خواهند داشت.

مهارت تست زدن را یاد بگیرید

تست زنی یک هنر است که برای موفقیت در هر آزمونی باید حتماً این هنر را یاد بگیرید و تمرین کنید. پاسخ دادن صحیح به تست ها یک بخش از مهارت تست زنی است. حتماً می دانید که در کنکور مراقب تا ابد منتظر نمی ماند که یکی یکی تست ها را حل کنید و کامل جواب بدهید. مدیریت زمان بخش اصلی و حیاتی آزمون به حساب می آید. بهترین روش این است که بعد از مطالعه هر مبحث، حدود پنجاه تا تست مرتبط با همان مطلب را حل کنید اما زمان را محدود نکنید تا با حوصله، فکر کنید و درست پاسخ بدهید. بعد پاسخ نامه را کامل بخوانید؛ حتی اگر تست ها را درست پاسخ داده باشید. با این کار، روش پاسخ گویی به تست های رنگارنگ را یاد می گیرید و آماده می شوید که روی سرعت تست زنی کار کنید.

برای هر تعداد تست مشخص، زمان مناسبی تعیین کنید. مثلاً یک دقیقه برای هر تست می تواند زمان مناسبی باشد. زمان بگیرید و سعی کنید تست های مشخص شده را طی همان مدت حل کنید. اگر یکی دو بار اول موفق نشدید در محدوده زمانی مشخص به همه تست ها جواب بدهید ناامید نشوید و دوباره و دوباره امتحان کنید. با تمرین و تکرار، سرعت عملکرد ذهن شما بالا می رود و می توانید در مدت زمان کوتاه تری با دقت به تست ها جواب بدهید.

5

تست های مباحث اختصاصی و مسئله دار به خصوص فیزیک، ریاضی، زیست و شیمی معمولاً زمان بیشتری می طلبند. حتماً می دانید چقدر ترفند و کلک برای پاسخ گویی سریع به تست های مسئله دار وجود دارد که کمک می کند یک مسئله طولانی را با چند حرکت، درست حل کنید. کتاب های کنکوری مختلف و با کیفیتی در فروشگاه دانش لند ارائه می شوند که داخل آنها، انواع و اقسام ترفندهای تست زنی توضیح داده شده اند. به کمک این توضیحات و نکته های کلیدی، می توانید انواع تست ها را با کمک تکنیک های مختلف سریع پاسخ بدهید و در زمان صرفه جویی کنید. اگر قصد خرید کتاب کنکور با تخفیف را داشته باشید، دانش لند یک منبع فوق العاده به شمار می آید. حتماً به فروشگاه سر بزنید!

بین درس های اختصاصی و عمومی تعادل ایجاد کنید

خیلی از داوطلبان و دانش آموزان به اشتباه تصور می کنند درس های اختصاصی، مهم تر از درس های عمومی هستند و به همین دلیل درس هایی مثل عربی، زبان انگلیسی و ادبیات را بی خیال می شوند تا برای درس اختصاصی وقت بیشتری بگذارند. در حالی که درس های عمومی نه تنها خیلی مهم هستند بلکه می توانند اثر خوبی روی رتبه داشته باشند!

برای اینکه هم به درس های اختصاصی برسید و هم عمومی ها را خوب بخوانید، حتما بین این دو تعادل برقرار کنید. بهترین روش استفاده از نسبت 60 به 40 است؛ مثلاً اگر هفته ای 30 ساعت درس های اختصاصی را می خوانید و تست می زنید حتماً 15 ساعت را هم برای مطالعه درس های عمومی بگذارید. از درس های عمومی ساده نگذرید؛ در سوالات بخش عمومی هم از نکته ها و مفاهیمی استفاده می شود که ممکن است خیلی راحت شما را به اشتباه بیندازند. در فروشگاه دانش لند کتاب های متنوع و بسیار مفیدی برای درس های عمومی مشترک بین رشته ها ارائه شده که می توانید به کمک آنها، خیلی راحت تر مطالعه کنید و با مدل های مختلف تست های عمومی آشنا شوید.

در بین درس های اختصاصی رشته شما، بعضی درس ها مهم تر از بقیه هستند و اثر بیشتری روی رتبه خواهند داشت. مثلاً در رشته تجربی، درس زیست شناسی فوق العاده مهم است و اگر درصد خوبی در این درس بزنید رتبه شما خیلی بهتر خواهد شد.تعداد ساعت های مطالعه درس های اختصاصی را بین درس های مختلف تقسیم کنید تا به همه آنها بپردازید و چیزی را از قلم نیندازید. برای اینکه کار مطالعه و تست زنی شما راحت تر شود و بتوانید زمان را هم بهتر مدیریت کنید، حتماً به فکر تهیه کتاب های کمک آموزشی و تست باشید. گروه دانش لند امکان خرید کتاب کنکور با تخفیف را برای داوطلبان کنکور رشته های مختلف فراهم کرده تا تجربه خوبی از مطالعه داشته باشید و نتیجه خوبی هم بگیرید.

زمان شناس باشید

درس های اختصاصی، به خصوص مباحث مسئله دار و پیچیده ای مانند ریاضی، فیزیک و شیمی پر از نکته های مختلف هستند و علاوه بر مطالعه، باید تمرین و تکرار زیادی داشته باشید تا مباحث را خوب به خاطر بسپارید و بتوانید به تست ها درست جواب بدهید. اگر دانش آموز پایه دوازدهم هستید، بهتر است در طی سال تحصیلی (یا حدود هفت هشت ماه قبل از کنکور) مباحث اختصاصی را کامل و با دقت مطالعه کنید و تا جایی که می توانید تست و تمرین انجام بدهید تا شیوه حل مسئله ها در ذهن شما حک شود. طی چهار ماه مانده به کنکور و به خصوص دوران جمع بندی بعد عید، درس های عمومی را مرور کنید و تست های عمومی فراوان بزنید. مباحث عمومی اکثراً حفظی هستند و هرچه نزدیک تر به زمان کنکور آنها را مطالعه و مرور کنید، سر جلسه کنکور بهتر می توانید نکته ها را به یاد بیاورید.

6

اگر دانش آموز پایه دهم یا یازدهم هستید، خیلی عالی است که پایه علمی خود را در درس های عمومی و اختصاصی (به خصوص ریاضی و فیزیک) تقویت کنید تا در سال دوازدهم، هم مباحث را بهتر یاد بگیرید و هم بتوانید به تست های ترکیبی و جامع بهتر پاسخ بدهید. در فروشگاه دانش لند انواع کتاب های تست جامع و موضوعی مخصوص پایه های دهم و یازدهم رشته های مختلف آورده شده که برای موفقیت در کنکور عالی خواهند بود.

سخن آخر

کنکور یکی از مراحل مهم زندگی هر دانش آموزی است که قصد دارد وارد دانشگاه شود و آینده خوبی برای خود رقم بزند. فرقی نمی کند دانش آموز کدام رشته و کدام مقطع باشید؛ گروه دانش لند برای همه درس ها انواع کتاب های کمک درسی و آموزشی را ارائه داده است. اگر قصد خرید اینترنتی کتاب کنکور را دارید، می توانید همین حالا کتاب های موردنظر را از فروشگاه انتخاب کنید و با تخفیف عالی و تحویل سریع، هر کتابی می خواهید تهیه کنید. آرزوی ما، موفقیت شماست!