یک کارگاه چاپ پارچه به صورت مستقیم برای چند نفر شغل ایجاد می‌کند؟
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 

راه‌اندازی کارگاه چاپ پارچه یکی از فعالیت‌های زودبازده است که می‌توان محصولات متنوعی با آن تولید کرد. امروزه صنعت پارچه یکی از مهم‌ترین صنایع در کشور به شمار می‌رود که می‌تواند باعث ایجاد اشتغال برای تعداد زیادی از کارجویان شود.

علاوه بر این، چاپ روی پارچه باعث ایجاد انقلابی بزرگ در صنعت مد و پوشاک نیز شده است. برند معتبری همچون تن درست که در ایران فعالیت می‌کند، توانسته‌ با استفاده از پارچه‌های متنوع، پوشاکی مطابق با سلیقه مشتریان امروزی تهیه کند.

از آنجا که برای راه‌اندازی کارگاه چاپ روی پارچه به تخصص و دانش بالا و سرمایه هنگفتی نیاز نیست، این صنعت طرفداران زیادی پیدا کرده است. همچنین استفاده از خلاقیت در این شغل به همراه رنگ‌های متنوع و چشم‌گیر می‌تواند افراد را سر ذوق بیاورد.

در این مبحث به جوانب بیشتری از این موضوع می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

چاپ پارچه در مقیاس کوچک چند نفر را وارد بازار کار می‌کند؟

به منظور راه‌اندازی کارگاه چاپ پارچه باید از تعدادی نیرو که در این کار از مهارت نسبتا بالایی برخوردار هستند، استفاده کنید. تعداد نیروهایی که از این طریق مشغول به کار می‌شوند، کاملا به مقیاس فعالیت شما بستگی دارد.

برای شروع باید بدانید که قصد تولید چه محصولی، با چه جنسی و در چه ابعادی را دارید، چراکه برای هر جنس پارچه، روش چاپ آن نیز متفاوت است. پس از تعیین این فاکتورها می‌توان هزینه اولیه را تخمین زد. بنابراین کسب درآمد در این شغل کاملا به سلیقه و پشتکار شما بستگی دارد.

در چاپ روی پارچه لازم است پیش از هر چیز، طراحان ماهر و خلاق حضور داشته باشند تا بتوان سریع‌تر به فرآیند سوددهی دست پیدا کرد. علاوه بر این افرادی نیز در کارگاه و در کنار دستگاه‌ها مشغول به فعالیت هستند و کار را اداره می‌کنند.

 

صنعت چاپ پارچه

برای آغاز این شغل لازم است با تحقیق و آگاهی کامل وارد عمل شوید تا از صرف زمان بیهوده و هزینه‌های اضافی جلوگیری کنید. پیشنهاد می‌شود ابتدا به منظور محک زدن علاقه و ذوق خود، با کارهای کوچک و ساده شروع کنید.

 به طور مثال شال و روسری که به عنوان اکسسوری‌های پرمصرف شناخته می‌شود و همیشه از سوی مشتری تقاضا برای خرید روسری وجود دارد، می‌تواند گزینه خوبی برای شروع باشد. شما می توانید آن را طراحی کنید و پس از چاپ به فروش برسانید. سپس میزان استقبال از آن می‌تواند وضعیت کار را برای شما نمایش دهد.

در صورتی که به صنعت چاپ پارچه علاقمند بودید و محصولات خود را به راحتی به فروش رسانید، توصیه می‌شود از دستگاه بزرگ‌تر استفاده کرده و همان محصول را در تیراژ بالا تولید کنید. با این کار علاوه بر در اختیار داشتن سهم زیادی از بازار کشور و توسعه فعالیت، می‌توانید افراد بیشتری را نیز در کارگاه خود مشغول به کار کنید.

با توجه به مواردی که به آن اشاره شد، قبل از آغاز هر کاری لازم است در طرح‌های توجیهی راه‌اندازی آن شرکت کرده و راجع به هزینه‌ها، درآمد و نیروی کاری مورد نیاز اطلاعات کافی کسب کنید. سپس بر همین اساس کسب و کار خود را شروع کرده و برای جوانان مستعد و فعال اشتغال ایجاد کنید.

2

چاپ پارچه روسری

روسری سیمارو؛ یک برند پیش رو در صنعت چاپ پارچه

طراحانی که در صنعت چاپ پارچه فعالیت می‌کنند، می‌توانند با طرح‌های جذاب خود در تولید روسری، نام یک برند را از سایر رقبا متمایز کنند. استفاده از صنعت چاپ در تولید روسری می‌تواند جلوه‌ای بی‌نظیر به آن بخشیده و مشتریان زیادی را جذب کند.

یکی از شناخته‌شده‌ترین برندهای مطرح در زمینه تولید و چاپ روسری، برند سیمارو است. سیمارو دارای طرح‌های چاپ روسری متنوعی است و برای افرادی که در انتخاب رنگ و مدل روسری خود حساسیت زیادی به خرج می‌دهند، گزینه مناسبی به شمار می‌رود.

در برند سیمارو تنوع در طرح چاپ روی پارچه روسری بسیار بالاست و به جرات می‌توان آن را به عنوان یکی از برندهای معتبر و متمایز بازار به شمار آورد. در حقیقت رنگ و طرح استفاده شده در این روسری، باعث استقبال بیشتر خانم‌ها از خرید روسری و شال شده و میزان فروش آن را تا حد قابل توجهی افزایش داده است.

3

چاپ پارچه شال و روسری

تاثیری که طرح و نقش روسری و شال در جذابیت آن دارد، غیرقابل انکار است. در واقع بخش اعظمی از زیبایی و جذابیت روسری بر اساس طراحی و رنگ آن شکل می‌گیرد. تاثیر طرح‌های متفاوت در چاپ روسری و شال سیمارو به فاکتورهای متعددی وابسته است که از این قرار هستند:

  • نقش‌هایی که برای طراحی و چاپ روی پارچه روسری و شال در نظر گرفته شده است.
  • کیفیت طرح موردنظر برای چاپ پارچه
  • رنگ‌های موردنظر برای طرح روسری
  • وجود تنوع در طرح‌های چاپ روی پارچه روسری
  • وضوح و کیفیت طراحی

در حقیقت توجه به عوامل بالا توانسته برند سیمارو را به محبوبیت بالایی برساند. محبوبیت زیاد نیز باعث افزایش فروش روسری‌های طراحی‌شده می‌شود و رضایت مشتریان را به دنبال خواهد داشت.

خرید روسری در بازار ایران و کشورهای اسلامی

حال که به چاپ پارچه روسری اشاره کردیم، در این بخش به مبحث خرید روسری در ایران و کشورهای اسلامی می‌پردازیم. پیدایش روسری از قرن 18 و 19 در کشورهای اروپایی رخ داد، اما در ایران و سایر کشورهای اسلامی از زمانی که دین اسلام معرفی شد، استفاده از روسری نیز رواج یافت.

در واقع در جوامع اسلامی به دلیل اهمیت بالای پوشش بانوان، خرید روسری به منظور حفاظت از سر و گردن انجام می‌شود. به این ترتیب در کشورهای مسلمان و ایران، از پارچه‌های مختلف به منظور تولید روسری استفاده می‌کنند.

طی دهه گذشته بازار روسری و شال ایران تحول قابل توجهی پیدا کرد. به این ترتیب به دنبال وجود تقاضا از سوی مشتریان، روسری و شال با رنگ و طرح‌‌های متنوعی تولید و به بازار روانه شد. این تحول با به‌روز شدن ماشین‌آلات و دستگاه‌های چاپ پارچه روسری و استفاده از تکنیک‌های طراحی پارچه ایجاد شد.

علاوه بر کشور ایران، این صنعت در سایر کشورهای اسلامی از قبیل مالزی، پاکستان، هند، ترکیه و ... نیز گسترش یافته است. تا جایی که امروزه شاهد واردات بالای روسری از کشورهای ذکرشده و چین به ایران هستیم که می‌تواند صنعت تولید روسری را با مشکلات جدی روبرو کند و بسیاری از کارکنان را بیکار کند. 

در صورتی که به صنعت تولید روسری در ایران توجه شود، می‌توان علاوه بر ایجاد اشتغال برای جوانان خلاق و باذوق ایرانی، بازار مصرف سایر کشورهای مسلمان را نیز تسخیر کرد. به این ترتیب می‌توان در کنار جلوگیری از خروج ارز از کشور، به ارزآوری پرداخت.

4

انواع چاپ پارچه

جمع‌بندی

همانطور که اشاره کردیم، امروزه صنعت چاپ پارچه دچار تحول بزرگی شده و گسترش یافته است. با فعالیت این صنعت در کشور امکان اشتغال‌زایی برای تعداد زیادی از جوانان فراهم می‌شود. این صنعت در تولید انواع لباس‌ و اکسسوری خصوصا روسری‌ کاربرد زیادی دارد.

روسری که به عنوان یکی از اجزای مهم پوشش خانم‌ها به شمار می‌رود، از پارچه‌های چاپ شده تولید می‌شود. با چاپ روی پارچه در داخل کشور و تولید روسری می‌توان نیاز به واردات آن از کشورهای دیگر را کاهش داد و تقاضای مشتریان را در داخل کشور تامین کرد.

با این روش هزینه‌ها کاهش چشم‌گیری پیدا کرده و می‌توان بدون نیاز به سرمایه اولیه هنگفت ایجاد اشتغال کرد. به این ترتیب لازم است افرادی که به صنعت پارچه و روسری علاقمند هستند، با آگاهی و دانش کافی وارد میدان شده و جایگاه خود را در بازار ایران پیدا کنند.