به چه نکاتی در خرید فرش دقت کنیم
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 

بسیاری از افراد که قصد خرید فرش را دارند؛ هنوز نحوه‌ی انتخاب بهترین فرش را نمی‌دانند. شاید شما هم که در حال حاضر این مقاله را مطالعه می‌کنید، دغدغه‌ی انتخاب یک فرش مناسب را دارید. شاید هم جزو کسانی باشید که یک فرش را خریده‌اند و پس از مدت‌ها متوجه شده‌اند که فرش تهیه‌شده از یک برند تقلبی است یا اینکه متوجه رفو شدن فرش از پشت شده‌اند که قطعاً این موارد احساس ناامیدی را در افراد ایجاد می‌کند. به همین دلایل ما در این مقاله قصد داریم به یک راهنمای خرید فرش ایده‌آل بپردازیم تا با در نظر گرفتن هرکدام، شانس بهتری برای تهیه فرش دلخواه داشته باشید؛ بنابراین توصیه می‌کنیم برای خرید یک فرش مناسب تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

بررسی سبک زندگیتان

در نظر گرفتن سبک زندگی به جهت انتخاب فرش مدنظر، فوق‌العاده دارای اهمیت است که بسیاری از افراد به آن بی‌توجه هستند. درواقع برای این منظور کافی است که به سوالات نیز پاسخ روشنی دهید تا بتوانید به خرید فرش ایده‌ آل اقدام کنید. این سوالات و دغدغه‌ها عبارت‌اند از:

  • آیا از خانواده پرجمعیت هستید یا کم‌جمعیت؟

  • آیا در خانه کودک دارید؟

  • برای کدام بخش از خانه به فرش نیاز دارید؟

  • آیا بخش موردنیاز به فرش آفتاب‌گیر است؟

  • رفت‌و‌آمد در خانه‌تان به چه میزان است؟

  • و...

پرواضح است که پاسخ به این سوالات سبب می‌شود تا در یک شرایط بهینه‌ و ایده‌ آل‌تر اقدام به خرید فرش کنید و کمتر دچار مشکلات شوید.

بررسی فرش از لحاظ اندازه، رنگ و نقشه

پرواضح است که برای انتخاب یک فرش مناسب نیاز است که مواردی مانند اندازه، رنگ و نقشه فرش به دقت در نظر گرفته شود. حال اگر درزمینه بررسی فرش، تجربه و یا سررشته‌ای ندارید، کافی است که از افراد متخصص در این زمینه استفاده کنید. به‌طور‌کلی برای این منظور کافی است که نقشه فرش را مورد‌بررسی قرار دهید تا اطمینان حاصل کنید همه‌ی طرح و خطوط فرش به یکدیگر ارتباط دارند. توصیه می‌کنیم که این کار را از پشت فرش شروع کنید.

ضمناً فرش را از لحاظ پارگی، رفو و حتی برجستگی نیز موردارزیابی قرار دهید تا کوچک‌ترین مشکلی برای فرش مدنظرتان وجود نداشته باشد. برای انتخاب رنگ و یا تعیین اندازه نیز پرواضح است که باید بر اساس سلیقه و متراژ خانه‌تان اقدام کنید.

بررسی برند فرش

همان‌طور که می‌دانید، در ایران برندهای زیادی برای فرش وجود دارد که هرکدام ممکن است سابقه‌ی طولانی در این خصوص داشته باشند. این در حالی است که برای خرید فرش نیاز است که از یک برند با اصالت استفاده شود؛ برندی که در ایران به اسم‌ورسم مناسبی رسیده باشد. البته در این خصوص می‌توانید از مراکز مجاز و معتبر استفاده کنید تا راهنمای خوبی برایتان در نظر گرفته شود. به‌طورکلی، کیفیت فرش‌های ایرانی در برندهای مختلف ایده‌ آل است و اگر در این خصوص بررسی‌های لازم را داشته باشید، به‌راحتی می‌توانید فرش دلخواهتان را انتخاب کنید.

بررسی تراکم و شانه فرش

همان‌طور که می‌دانید، هر فرش دارای دو تراکم عرضی و طولی است. در حال حاضر انواع شانه و تراکم فرش در دسترس خریداران قرار دارد که به‌راحتی می‌توانند نوع دلخواه را انتخاب کنند. البته در این خصوص باید به موارد مختلفی اشاره کنیم که شاید مهم‌ترین آن شناخت شانه فرش که به طرح و نقشه فرش مطرح است، باشد؛ از طرفی تراکم فرش نیز به فشردگی فرش ارتباط دارد که بررسی هرکدام نیاز به تخصصی و تجربه در این زمینه دارد؛ بنابراین بررسی این موارد که ممکن است شما را برای خرید فرش بهتر راهنمایی کند، ضروری به نظر می‌سد.

بررسی تقلبی نبودن فرش

برای این منظور باید به بررسی موارد مختلف بپردازید تا از اصل بودن فرش اطمینان حاصل کنید. به همین جهت کافی است که به بررسی جنس الیاف فرش، وزن فرش، طول پرز، علامت استاندارد، تعداد رنگ فرش، تراکم و شانه فرش، دستور‌العمل شست‌وشو و مواردی از این دست بپردازید، همچنین به‌طورکلی اگر از مجموعه‌ها و مراکز معتبر؛ فرش دلخواه‌تان را خریداری کنید، به‌طور حتم اسیر فرش‌های تقلبی نخواهید شد. ضمناً اگر افراد خبره و آشنا به ویژگی‌های فرش در اطرافتان دارید، می‌توانید قبل از خرید، از تجربه‌ی آن‌ها استفاده کنید.

بررسی جنس الیاف

همان‌طور که می‌دانید، هر فرش از الیاف خاصی تهیه‌شده است که طبیعتاً هرکدام دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی هستند. اگر از جنس‌ انواع فرش اطلاع داشته باشید، به‌راحتی می‌توانید به بررسی کیفیت الیاف فرش اقدام کنید. البته در این خصوص می‌توانید از افراد باتجربه نیز سوال کنید تا از یک راهنمای مناسب استفاده کرده باشید. ناگفته نماند که الیاف پشم و آکریلیک به نسبت دیگر الیاف‌ها از کیفیت بهتری برخوردار است. البته بسته به انتخاب فرش مدنظرتان ممکن است با جنس‌های مختلفی روبه‌رو شوید که کافی است به بررسی جنس پیش‌رو بپردازید.

خرید فرش از مراکز معتبر

در کنار موارد عنوان‌شده به جهت خرید فرش باید به این نکته نیز اشاره کنیم که اگر یک مرکز معتبر و فروشگاه مجاز را برای این منظور انتخاب نکنید، بدون شک نمی‌توانید فرش مدنظرتان را خریداری کنید. ضمن اینکه استفاده از فروشگاه‌های معتبر مزیت‌های دیگری نیز دارد که ازجمله می‌توان به گارانتی محصول، خدمات پس از فروش، حمل رایگان و بیمه اشاره کرد؛ بنابراین حتماً قبل از اینکه به بررسی موارد عنوان‌شده در این مقاله بپردازید، یک مرکز معتبر را برای این منظور انتخاب کنید.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی کردیم تا شما عزیزان را با ویژگی‌های بهترین فرش آشنا کنیم تا اگر در حال حاضر قصد خرید فرش را دارید، بتوانید با اطلاعات بیشتری نسبت به این کار اقدام کنید. به‌طور‌کلی برای اینکه بتوانید برای موقعیت‌های مختلف مانند اتاق خواب، پذیرایی و... از یک فرش مناسب بهره ببرید، کافی است که نکته‌های عنوان‌شده در این مطلب را به‌صورت جزئی به‌کارگیری نمایید تا درنهایت بهترین فرش نصیب شما شود. ضمناً در پایان مجدداً متذکر می‌شویم که استفاده از یک فروشگاه ایده‌ آل تا 50 درصد شانس‌ شما را برای خرید یک فرش مناسب افزایش می‌دهد.