بهتر است کتاب بخوانیم یا کتاب صوتی گوش بدهیم؟
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 

 

مگر می‌شود بوی کاغذ کتاب‌های کلاسیک و نوشته‌های سربی در روزنامه‌ها از خاطره‌مان برود؟ اما بین خودمان بماند، اگر شما کتاب صوتی دانلود کنید، می‌بینید که شیرینی بیشتری نسبت به مطالعه کتاب دارد. یعنی شنیدن صدای کتاب همانا و معتاد شدن به این نوع از قالب همان.

اصلا فرض کنید شما دراز کشیدید و هندزفری گوشی‌تان را برداشتید تا یک داستان پلیسی یا یک داستان علمی را گوش کنید. دیگر لازم نیست تمرکزتان روی مطالعه باشد و فقط کافی است با حس و حال راوی کتاب همراه شوید. انگار راوی کنارتان نشسته و قصه کتاب موردعلاقه‌تان را روایت می‌کند. البته هیچ چیزی را نمی‌شود جایگزین کتاب کرد. اصلا کتاب هم طرفداران پروپاقرص خودش را دارد.

با همه این حرف‌ها، امروز می‌خواهیم در کتاب صوتی و کتاب خواندن را با یکدیگر مقایسه کنیم که ببینید کدام بهتر است. در آخر مقاله هم این شما هستید که باید تصمیم بگیرید کتاب قالب مناسب شما کدام است.

مطالعه کتاب یا شنیدن صدای کتاب؟

از لحاظ به دست آوردن اطلاعات هیچ فرقی با یکدیگر ندارند. یعنی در مطالعه کتاب، خواننده ما هستیم، اما در کتاب صوتی چون حوصله مطالعه نداریم یا وقت نمی‌کنیم، یک نفر دیگر می‌آید و کتاب را برایمان می‌خواند و ما هم گوش می‌کنیم. منتها در رساندن پیام هیچ فرقی بین‌شان نیست.

خواندن کتاب سریع‌تر از شنیدن صدای کتاب؟

اگر سری به فیدیبو بزنید و کتاب صوتی دانلود کنید و بشنوید، می‌بینید نسبت به کتاب خواندن با فیدیبو، 40 درصد زمان بیشتری از وقت‌تان گرفته می‌شود. البته فکر نکنید که سرعت تاثیری در مطالعه دارد و اهمیت دارد. نه؛ اما اگر سرعت در مطالعه کتاب برای‌تان مهم است، فکر می‌کنیم کتاب بتواند انتخاب مناسبی باشد. البته بعضی‌ها هم می‌گویند با اینکه شنیدن پادکست زمان بیشتری می‌گیرد، اما در کنار شنیدن می‌توانید به کارهای دیگرتان هم برسید. در صورتی که کتاب نمی‌گذارد حواستان به جای دیگری برود و باید نگاه‌تان به نوشته‌هایش باشد.

 

گوش دادن کتاب راحت‌تر از کتاب خواندن؟

اصلا به این موضوع فکر نکنید که کتاب، قالب راحتی‌تری برای مطالعه است. چون همانطور که گفتیم و خودتان هم می‌دانید، مطالعه کتاب تمرکز و وقت بیشتری از شما می‌گیرید. اصلا باید یکجا بنشینید و حواس‌تان به نوشته‌های کتاب باشد.

اما اگر برای شنیدن کتاب به سایت فیدیبو بروی، کتاب صوتی خودتان را به راحتی می‌توانید در هر جا و مکانی گوش دهید. یعنی در حین رانندگی یا آشپزی یا تمیز کردن خانه یا کارهای دیگرتان هم که باشید، کافی است دکمه پخش را فشار دهید تا دنیایی از کتاب را هم گوش دهید و هم به کارهای‌تان برسید.

اما برای کتاب خواندن اول باید از کارهای روزانه‌تان خلاص شوید که حتی فرصت سر خاراندن هم به شما نمی‌دهند، چه برسد به اینکه یک کتاب قطور چندصد صفحه‌ای هم بخوانید. همه کارهای‌تان را هم کرده باشید، باید یک جای آرام پیدا کنید تا کتاب‌تان را بخوانید. کوچک‌ترین سر و صدایی هم می‌تواند حواس‌تان را پرت کند.

در هر صورت ما نمی‌توانیم بگوییم که گوش دادن کتاب را جایگزین مطالعه کتاب کنید. این به خود شما و شرایط زندگی‌تان بستگی دارد که با کدام راحت‌تر هستید. اگر وقت آزادی دارید و می‌خواهید سرتان گرم شود، کتاب بخوانید. اما اگر سرتان شلوغ است و از طرفی هم می‌خواهید مطالعه کنید، مجموعه فیدیبو کتاب صوتی را پیشنهاد می‌دهد.

مگر خلاصه کتاب هم داریم؟

تا به حال به این فکر کرده‌اید که ای کاش یک نفر بود تا یک کتاب که چند صفحه‌ای را که مطالعه کرده برای‌تان تعریف کند؟ خیلی‌ها دوست دارند یک نفر کتابی که خوانده را برای‌شان بازگو کند. واقعا نباید از این ویژگی کتاب‌های صوتی ساده گذشت. این روزها می‌توانید در سایت فیدیبو کتاب صوتی پیدا کنید که سازنده‌اش می‌آید و کل کتاب را خلاصه‌وار در حد چند دقیقه تعریف می‌کند.

یعنی برای اینکه داستان کتاب را بدانید، لازم نیست کل کتاب را مطالعه کنید. کافی است خلاصه کتاب را گوش کنید تا قصه کل کتاب دست‌تان بیاید. البته این را هم بگوییم که خلاصه کتاب نمی‌تواند جای مطالعه کل کتاب را بگیرد و تنها به شما کمک می‌کند تا مفهوم کتاب را متوجه شوید.

حالا به نظر شما کدام بهتر است؛ خواندن کتاب یا شنیدن کتاب؟

مزایای مطالعه کتاب و شنیدن کتاب آن‌قدر زیاد است که بعضی‌هایشان را نتوانستیم در مقاله بیاوریم. اما امروز فیدیبو، کتاب صوتی را در مقابل کتاب قرار نداده و بعضی از ویژگی‌هایشان را مرور کرده است. حالا این به مزاج شما بستگی دارد که می‌خواهید از کدام قالب مطالعه استفاده کنید. البته عوامل دیگر هم می‌تواند در انتخاب هر کدام موثر باشد که بگویید مطالعه کتاب بهتر است یا گوش دادن به کتاب.