برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه چه باید کرد
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 

اول هر مسیری ممکن است مشکل به نظر برسد خصوصأ اگر هدف بزرگی مثل تحصیل در کشوری دیگر را داشته باشید. اگر به فکر تحصیل در کشور ترکیه هستید ممکن است سؤالاتی از این قبیل داشته باشید که کدام یک از دانشگاه های ترکیه برای تحصیل رشته مورد علاقه‌تان مناسب است یا این که دانشگاه های ترکیه چه مزیت هایی نسب به دانشگاه های کشور خودتان دارد و هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه های ترکیه چقدر است؟ در پایان این مقاله شما به اکثر سؤالاتی که در ذهنتان هست می‌رسید و تصمیم منطقی‌تری برای انتخاب مسیر تحصیلی خود خواهید گرفت.

مزایای دانشگاه های ترکیه برای تحصیل

 اگر به این فکر هستید که دانشگاه های ترکیه را برای ادامه تحصیل انتخاب کنید یا نه با دانستن مزایای تحصیل در این کشور قطعأ تصمیم خود را خواهید گرفت. در ادامه به چند مورد از مزایای کشور ترکیه و دانشگاه های آن برای تحصیل اشاره می‌کنیم.

 1. کیفیت‌بالا: تحصیل در دانشگاه های ترکیه از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. اغلب دانشگاه های ترکیه عضو معاهدة بولونیا و دارای اراسموس پلاس هستند یعنی مدرکی که دریافت می‌کنید مورد تأیید کشورهای اروپایی و آمریکا است.
 2. تنوع بالای رشته‌ها: ترکیه اولین کشوری است که بیشترین تعداد دانشجو را در منطقه آموزش عالی اروپا دارد. کشور ترکیه دارای 208 دانشگاه با بیش از 45000 برنامه‌ی آموزشی است. در چنین تنوعی، قطعاً دانشگاه و برنامه‌ای را خواهید یافت که مناسب شما باشد.
 3. پردیس‌های دانشجو محور، مدرن و مجهز: دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه برنامه‌های آموزشی خود را در محوطه‌های بزرگ و مجهز به تکنولوژی روز دنیا ارائه می‌دهند و به دانشجویان این امکان را می‌دهند به راحت‌ترین شکل ممکن به اطلاعات دسترسی داشته باشند.
 4. شهریه‌ی مناسب: با وجود اینکه کشور ترکیه آموزشی با کیفیت در سطح جهانی به دانشجویان خود ارائه می‌کند، با این حال هزینه‌ی تحصیل در ترکیه نسبت به کشورهای اروپایی و دانشگاه های هم سطح بسیار کمتر و مقرون به صرفه‌تر است.
 5. شرایط زندگی مناسب: زندگی در ترکیه راحت‌تر از بسیاری از کشورهای دیگر است. شما می‌توانید نیازهای خود مانند محل اقامت، غذا و نوشیدنی، سرگرمی را با قیمتی مقرون به صرفه برآورده کنید. تعداد بالای شهروند ایرانی در کشور ترکیه و همچنین نزدیک بودن آداب و رسوم آن به کشور ما باعث می‌شود در این کشور احساس غربت نداشته باشید
 6. حمل و نقل آسان: سیستم حمل و نقل عمومی در کشور ترکیه به ویژه در شهرهای بزرگی مثل استانبول بسیار توسعه یافته است. دانشجویان برای حمل و نقل شهری از کارت تخفیف استفاده می‌کنند و هزینه ایاب و ذهاب بسیار پایین است. به این ترتیب شما می‌توانید با وسایل نقلیه عمومی مانند مترو، مترو بوس، تراموا، مینی بوس و ... به راحتی به هر نقطه‌ی شهر بروید.

شرایط تحصیل در دانشگاه های ترکیه

6

تقریباً تمام اطلاعات دررابطه با شرایط لازم برای دریافت پذیرش از دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه در سایت سازمان عالی آموزش ترکیه (یوک) به صورت به روز شده موجود می باشد و شما می توانید تنها با دانش زبان ترکی در سطح متوسط از این اطلاعات استفاده کنید. در صورتی که زبان ترکی شما خوب نباشد لازم نیست اصلا نگران این مشکل باشید چراکه تمام این اطلاعات تحصیل در ترکیه را می توانید از سایت آرتان بورس تاپ هم دریافت کنید. گفتنی است در سایت آرتان بورس تاپ، کلیه اطلاعات در مورد شرایط پذیرش و شهریه‌های دانشگاه های ترکیه، از سایت های رسمی این دانشگاه ها به طور مرتب بروزرسانی می گردند.

شما به عنوان یک دانشجوی خارجی می‌توانید اقدام به پذیرش در دانشگاه های دولتی یا خصوصی کنید. شرایط پذیرش در هر دو نوع دانشگاه یکسان است. با این حال، ممکن است برخی از دانشگاه‌ها مدارک و شرایط متفاوتی برای پذیرش دانشجو داشته باشند. شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه به شرح زیر است:

 • اصل گواهی پایان دوره‌ی سه ساله‌ی تحصیلی به صورت ترجمه شده
 • ویزای دانشجویی: افرادی که موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه شدند باید با در دست داشتن نامه‌ای که از طرف دانشگاه دریافت کرده‌اند به کنسولگری ترکیه رفته و اقدام به اخذ ویزای دانشجویی کنند.
 • اخذ اجازه اقامت: دانشجویان خارجی که مایل به تحصیل در دانشگاه در ترکیه هستند باید اجازه اقامت دریافت کنند. اجازه اقامت توسط اداره مهاجرت صادر می‌شود.. مجوز اقامت دانشجویان خارجی هر ساله تمدید می‌شود.
 • قبولی در آزمون ورودی دانشگاه: لازم به ذکر است که برای پذیرش در برخی از   ترکیه باید در آزمون مورد تأیید آن دانشگاه مثل آزمون یوس یا ست شرکت کرده و نمره‌ی قابل قبولی را کسب کنید.
 • گواهی مهارت آزمون زبان: در ابتدای ورود به دانشگاه لازم است در آزمون تعیین سطح زبان ترکی یا انگلیسی شرکت کنید. در صورتیکه شما موفق به کسب نمره‌ی قابل قبول در این آزمون نشدید باید به مدت یکسال دوره‌ی آمادگی زبان را طی کنید.

 

نکته: شما به عنوان یک دانشجوی خارجی می‌توانید اقدام به پذیرش در دانشگاه‌های دولتی یا خصوصی کنید. با این حال، ممکن است برخی از دانشگاه‌ها مدارک و شرایط متفاوتی برای پذیرش دانشجو داشته باشند.

تحصیل در دانشگاه های ترکیه بدون کنکور

آیا قصد تحصیل در دانشگاه های ترکیه را دارید ولی نگران آزمون ورودی آن هستید؟ خبر خوب این است که بسیاری از دانشگاه های معتبر ترکیه از جمله کادیرهاس، ایستینیه و ... بدون آزمون دانشجو می‌پذیرند. بنابراین دیگر نگران نباشید. شما با در دست داشتن ریز نمرات دوران دبیرستان و مدرک دیپلم می‌توانید اقدام به اخذ پذیرش کنید و در صورتیکه در طول سال آخر تحصیل هستید تنها ارائه ریزنمرات دبیرستان کافیست. البته لازم به ذکر است که قبولی در دانشگاه مورد نظر به عواملی از جمله نمرة دیپلم، سن، رشته‌ای که انتخاب می‌کنید و تاریخ ارائه مدارک بستگی دارد.

مدارک لازم برای اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه:

 • اصل مدرک دیپلم دبیرستان به همراه ترجمه‌ی مورد تأیید آن
 • کارنامه‌ی سه ساله‌ی دبیرستان به همراه ترجمه‌ی مورد تأیید ترکی
 • کپی یاسپورت
 • گواهی معادل سازی
 • عکس سه در چهار برای پاسپورت

7

هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه های ترکیه بدون کنکور

تحصیل در دانشگاه های ترکیه با توجه به اینکه کدام دانشگاه و چه رشته‌ای را برای تحصیل انتخاب می‌کنید هزینه‌های متفاوتی دارد. به طور میانگین در سال 2022 هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه بین 1000 تا 30000 دلار و در دانشگاه های دولتی بین 300 تا 10000 دلار می‌باشد.

هزینه‌ی تحصیل پزشکی دانشگاه های خصوصی ترکیه

رشته‌ی پزشکی به این دلیل که با سلامت افراد جامعه در ارتباط است در هر کشوری جزء رشته‌های بسیار مهم و حساس به شمار می‌رود. کشور ترکیه نیز از این قاعده مستثنی نیست به همین دلیل با روی کار آوردن استادان متخصص و همچنین ایجاد محیطی مطابق با تکنولوژی روز دنیا سعی در  ارائه آموزشی بسیار باکیفیت منطبق با استانداردهای جهانی دارد. با این حال هزینه‌ی رشته‌ی پزشکی در کشور ترکیه نسبت به سایر کشورهای اروپایی مقرون به صرفه‌تر است.

موقعیت شغلی عالی و بازار کار داغ پزشکی باعث جذب دانشجویان زیادی به این رشته شده‌اند. هزینه‌ی تحصیل در رشته‌ی پزشکی در دانشگاه های کشور ترکیه متفاوت است. دانشگاه های خصوصی شهریه‌ی بیشتری را نسبت به دانشگاه های دولتی ترکیه دریافت می‌کنند. این مبلغ می‌تواند در میان دانشگاه های خصوصی هم متفاوت باشد.

هزینه‌ی تحصیل پزشکی دانشگاه های دولتی ترکیه

برای تحصیل رشته پزشکی در ترکیه دانشگاه های خصوصی بهتر است یا دولتی؟ آموزش پزشکی همواره یکی از موضوعات مهم در دنیا بوده است. تحصیل در دانشکده‌ی پزشکی مناسب به اندازه‌ی تحصیل در رشته‌ی پزشکی مهم است. تحصیل در رشته‌ی پزشکی هزینه‌ی بیشتری را نسبت به سایر رشته‌ها به دنبال خواهد داشت طبیعتأ دانشگاه های دولتی شهریه‌ی کمتری نسبت به دانشگاه های خصوصی دارند. با وجود اینکه کیفیت آموزش در همه‌ی دانشگاه ها یکسان نمی‌باشد اما به این معنی نیست که کیفیت آموزش در دانشگاه های دولتی پایین‌تر است.

جمع‌بندی

 در این مقاله به سؤالات شما در باب تحصیل در دانشگاه های ترکیه پاسخ دادیم در ابتدا به مزیت‌های تحصیل در این کشور، شرایط و مدارک لازم جهت اخذ پذیرش اشاره کردیم و سپس از هزینه‌های تحصیل در دانشگاه های خصوصی و دولتی آن گفتیم. از آنجایی که مدرک تحصیلی ارائه شده توسط دانشگاه های ترکیه مورد تأیید کشورهای اروپایی و اغلب مورد تأیید وزارت بهداشت و علوم ایران نیز هستند، تحصیل در این کشور می‌تواند تضمینی برای آینده‌ی شغلی شما باشد.