ایمپلنت فول فک چیست ؟
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 

 

تعریف ایمپلنت فول فک

ایمپلنت فول فک برای پوسیدگی های ناشی از رعایت نکردن بهداشت، بهترین گزینه است. باقی ماندن پلاک دندان به صورت طولانی مدت بر روی این مروارید درخشان می تواند پوسیدگی های جدی را ایجاد کند. این ایمپلنت در واقع یک پل دندانی بسیار کاربردی است. این پل می تواند جای دندان مصنوعی را برای تمامی مراجعان پر کند. شما زمانی به این روش درمانی محتاج خواهید بود که تعداد دندان های از دست رفته شما بسیار زیاد باشد. زیرا پیچ های ایمپلنت باید در مکان مناسبی قرار گیرند.

ایمپلنت فول فک

برای داشتن ایمپلنت فول فک کامل و مناسب لازم است حتما چند دندان کنار هم آسیب دیده باشند. در غیر این صورت پزشک از روش عصب کشی دندان های کناری استفاده می کند. استفاده از روکش موقت برای جلوگیری از آسیب دیدن ایمپلنت در واقع رایج ترین راه برای نجات دندان های شما است. فرایند قرارگیری ایمپلنت چندین ماه زمان می برد.

در یک جلسه نمی توان به طور کامل پیچ های لازم را برای آن قرار داد و حدود 2 تا 4 ماه برای ثابت شدن کامل پیچ های ایمپلنت فول فک زمان لازم است. این دوره تا 6 ماه هم ممکن است افزایش پیدا کند. وظیفه اصلی پزشک تعیین دقیق زمان ثابت شدن ایمپلنت و قرار دادن یک ایمپلنت مناسب برای فک شما است.

امروزه پایه های ایمپلنت توسط کشور های مختلف ساخته می شوند و با نام های ایمپلنت سوئیسی ، آلمانی ، آمریکایی و کره ای شناخته می شوند و هر کدام از کیفیت و هزینه مخصوص به خود برخوردار می باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تفاوت ایمپلنت سوئیسی و آلمانی می توانید از لینک زیر استفاده فرمایید.

ایمپلنت آلمانی یا سوئیسی

سبک طراحی ایمپلنت فول فک برای هر فرد

بر اساس حجم استخوان و اندازه اصلی فک هر فرد برای طراحی ایمپلنت فول فک هر مراجعه کننده تصمیم گیری می شود. وظیفه تشخیص این موارد بر عهده پزشک جراح است. با انجام معاینات دقیق دندانپزشک جراح برای حجم و اندازه ایمپلنت او تصمیم گیری می کند.

در برخی موارد می توان با بازسازی استخوان به ترمیم دندان پرداخت. این روش برای همه مراجعان مناسب نیست. بر اساس حجم استخوان باقی مانده در هر فرد برای انجام این کار تصمیم گیری می شود.

فرایند بررسی تحلیل استخوان و تحلیل عکس های گرفته شده از فک کامل بیمار مقداری زمان بر است. لذا ممکن است مراحل معاینات توسط جراح بیش از یک جلسه طول بکشد. در موارد بسیار شدید ممکن است فرد به جراحی های سخت هم نیاز داشته باشد. در این گونه موارد لازم است در بیمارستان فرد مراجعه کننده را بستری کرده و جراحی های سخت فک را برای او انجام داد.

 ایمپلنت فول فک برای چنین افرادی جوابگو است. اما باید توجه داشته باشید که فرایند درمانی این فرد طولانی تر خواهد بود. پس از بازسازی کامل استخوان و پایه های موجود در آن برای این فرد، مراحل درمان این بیمار به اتمام خواهد رسید. لازم است پایه های داخل استخوان برای هر بیمار با توجه به شرایط فیزیکی فک و دندان او ترمیم و بازسازی شود.

این کارهای ظریف فقط در تخصص جراحان زبده دندانپزشک می باشد. غیر از ایمپلنت فول فک برای موارد بسیار شدید تخریب استخوان، پیوند کامل استخوان فک لازم است. تعداد پایه های متوسط برای هر استخوان در محدوده 6 تا 8 تا قرار دارد. در بین این پایه ها معمولا یک روکش برای احتیاط قرار داده می شود.

15

ایمپلنت فول فک

نوع و تعداد پایه ها در  پروتز و ایمپلنت دندانی

برای یک پروتز متحرک نیاز است از 3 تا 5 پایه اصلی استفاده شود. این تعداد پایه در نمونه پروتزهای ثابت تقریبا دو برابر خواهد بود. بین 6 تا 8 پایه اصلی برای پروتزها قرار داده می شود. تمیزکاری پایه ها برای حفظ پایه های آن اهمیت زیادی دارد. پزشکان جراح در این زمینه توصیه می کنند که ایمپلنت فول فک و پروتز دندان خود را حداقل 2 بار در روز تمیز نمایید. تمیزکاری به میزان 3 بار در روز برای این پروتزها، بهترین حالت ممکن می باشد.

مزایای ایمپلنت فول فک

ایمپلنت فول فک طول عمر یک دندان مصنوعی را برای همه افراد بیشتر می کند. با کمک این روش درمانی پیشرفته می توان لبخندی بسیار زیباتر را به افراد هدیه کرد. زیبایی دندان های شما در گرو مرتب بودن و ساختار منظم آن ها است. با یک ایمپلنت مناسب به خوبی می توانید این شرایط را برای دندان های خود ایجاد کنید. رعایت بهداشت به کمک این ایمپلنت ها بسیار ساده تر خواهد بود. ممکن است برخی نمونه های ایمپلنت و پروتز، مشکلات زیادی را برای بهداشت دندان شما ایجاد کنند. این نمونه ایمپلنت می تواند رعایت بهداشت دهان و دندان را برای شما بسیار تسهیل کند.

ایمپلنت فول فک امکان لذت بردن از مواد غذایی مختلف و غذاهای خوش طعم را به شما خواهد داد. به طوری که می توان به کمک آن از غذاهای دلپذیر در کنار یک لبخند زیبا لذت برد. حس چشایی شما پس از استفاده از پروتز و ایمپلنت ممکن است تحت شعاع قرار بگیرد. راه حل این ماجرا استفاده از مدل هایی است که این مشکل را به حداقل برساند.

دندان مصنوعی از نظر ثابت نبودن و تحرک شدید معمولا شرایط دشواری را برای افراد ایجاد می کند. در ایمپلنت فول فک این شرایط تکرار نخواهد شد. یک دندان ثابت در فک شما تثبیت شده و به راحتی می توانید از آن بهره ببرید.

انواع مدل فیکس بریج

در مرحله اول برای تثبیت فیکس بریج در  ایمپلنت فول فک در مکان مورد نظر قرار داده می شود. در ادامه سه یا چهار دندان مورد نظر جهت یابی شده و پیچ مورد نظر آن ها به صورت ثابت در فک جاسازی خواهد شد. اگر بخشی از این دندان ها شکسته باشد، فقط مرحله تعویض یا تعمیر برای آن ها اجرایی خواهد شد. برای انجام این مراحل ممکن است از پروتز یک یا چند تکه استفاده شود.

ساختار رزینی ایمپلنت فول فک

ایمپلنت فول فک از چه ماده اولیه اصلی تشکیل شده است؟ رزین ماده سازنده ایمپلنت است. این ماده به دلیل قابلیت انعطاف پذیری بسیار بالا در بخش لثه صورتی شما به راحتی جاسازی خواهد شد. تیتانیوم ماده ای است که در ساختار اصلی ایمپلنت استفاده می شود. 

فک بالا و پایین افراد به میزان متغیری ایمپلنت احتیاج دارد. در نتیجه ساختار رزینی ایمپلنت به میزان مختلفی در لثه افراد استفاده می شود. یک لبخند زیبا با لثه هایی صورتی و سالم، نتیجه اصلی استفاده از رزین در ایمپلنت فول فک می باشد.

حداقل و حداکثر ایمپلنت فول فک مورد نیاز در فک ها

قوس و فک بالایی به صورت حداقلی محتاج 6 عدد ایمپلنت است. قوس پایینی همیشه به میزان ایمپلنت کمتری نیاز دارد. در این شرایط استفاده از 4 عدد ایمپلنت ثابت یا متغیر برای فک پایینی کافی است. تیتانیوم و رزین از ترکیباتی هستند که میزان احتیاج دندان به ایمپلنت را کاهش می دهند. وجود این مواد در پایه اصلی پروتز سبب می شود که این ابزار را جایگزین بسیار مناسبی برای دندان مصنوعی بدانیم. استحکام دندان ها با کمک پروتز و ایمپلنت به میزان زیادی افزایش پیدا خواهد کرد. حتی برای تعداد بیشتری از دندان های آسیب دیده استفاده از روکش های موقت و ایمپلنت مدل فول فک کافی است.

16

ایمپلنت فول فک

وظیفه اصلی ایمپلنت فول فک

حفظ پروتز استفاده شده در دندان و فک مراجعان، از وظایف مهم ایمپلنت مدل فول فک است. کمبود شدید استخوان در فک افراد بیمار سبب می شود که بیشتر جراحان به سمت استفاده از این روش ها متمایل شوند. در واقع بهترین راهکار در چنین شرایطی استفاده از همین روش های جایگزین است. پروتز در اصل پشتیبان اصلی لثه و فک مراجعان خواهد بود. باید از نمونه های مناسبی برای اصلاح شرایط دندان ها و فک افراد استفاده نمود. روش ایمپلنت مدل فول فک به بهبود شرایط بیشتر بیماران کمک می کند.