از آبشارهای دودن آنتالیا چه می دانید؟
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 

شهر آنتالیا یکی از جذاب ترین و محبوبت ترین مقاصد گردشگری در کشور ترکیه است. شهری زیبا با سواحل چشم نواز، تفریحات آبی، مراکز خرید شیک و هتل های لوکس در تمامی ایام سال گردشگران زیادی را به این شهر جذب می کند و تور آنتالیا یکی از پرطرفدارترین تورهای گردشگری برای ایرانیان به حساب می آید.

آبشارهای دودن آنتالیا، مجموعه به نظیری از دو آبشار جذاب و زیبا در شهر آنتالیا ترکیه است. این آبشارها یکی از مشهورترین و پرطرفدارترین جاذبه گردشگری شهر آنتالیا محسوب می شود که همه روزه گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند. این دو آبشار در فاصله 17 کیلومتری از یکدیگر قرار گرفته اند که با هزینه کم می توانید تفریح خاطره انگیزی برای خود و خانواده به ارمغان آورید. از جمله تفریحات این مجموعه می توان انواع تفریحات آبی، پیک نیک، پیاده روی و تماشای طبیعت بکر و سرسبز نام برد. حتما پس از خرید تور آنتالیا نوروز و تابستان و سفر به آنتالیا از این مجموعه زیبا دیدن فرمایید.

 

آبشارهای دودن آنتالیا کجا واقع شده است؟

آبشار اول در منطقه کپز، ناحیه ورساک و داخل پارک آبشار دودن و آبشار دوم دودن در منطقه مرادپاشا، محله چالیان، خیابان لارا و پلاک 457 واقع شده است.

آبشار اول دودن که به آبشار بالا معروف است در منطقه کپز آنتالیا در فاصله 10 کیلومتری شمال شرقی آنتالیا در داخل پارک دودن قرار گرفته است. آب این آبشار پس از طی 17 کیلومتر به دریای مدیترانه سرازیر می شود و آبشار دوم دودن یا همان آبشار پایین را تشکیل می دهد. آبشار پایین دودن در فاصله 10 کیلومتری شهر آنتالیا در پارک دودن لارا قرار گرفته است. برای رسیدن به این مجموعه زیبا می توانید از وسایل حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس و مینی بوس، دولموش، تاکسی و اتومبیل شخصی استفاده کنید.

آبشار بالای دودن

آبشار بالای دودن یا همان آبشار اول با ارتفاعی حدود 15 متر و عرض 20 متیر یکی از جذاب ترین مناطق تفریحی شهر آنتالیا است. بهترین مکان برای استراحت زیر سایه درختان سرسبز و استشمام هوای مطبوع و همچنین لذت بردن از دریاچه پای آن آبشار در روزهای گرم سال است. نام دیگر آبشار دودن، آبشار اسکندر است. پشت آبشار، غاری زیبا وجود دارد که ماننده پنجره عمل میکند و شگفتی و زیبایی های این آبشار را دو چندان می کند که به وسیله یک پلکان مارپیچ می تواننید به پشت آبشار بروید و همچنین در قسمت پایینی آبشار نیز یک پلکان از طریق غار شمارا به آبشار می رساند. یکی از جذاب ترین تفریحات این آبشار تماشای چشم اندازهای زیبا، پیک نیک، رستوران گردی و استفاده از کافه های اطراف دریاچه است.

آبشار پایین دودن

آبشار پایین دودن یا همان آبشار دوم با ارتفاعی حدود 40 متر با عظمتی چشمگیر به دریای مدیترانه سرازیر می شود و منظره بی نظیری را خلق می کند. نام دیگر این آبشار، آبشار کارپوز کالدیران نام دارد. آبشارهای زیادی در اطراف صخره وجود دارد اما آبشار پایین دودن چشم نواز ترین آبشار برای گردشگران می باشد.  در نتیجه حتما طی سفر با تورهای ترکیه نوروز و تابستان از این آبشارها نیز دیدن فرمایید.

7

رودخانه دودن

رودخانه دودن یکی از بزرگترین رودخانه های جنوب آناتولی است که سرچشمه این رودخانه از چشمه های کارستی در کوه های توروس می باشد. این رودخانه با نام های کرک گوزلر و پینازباشی شناخته می شود که در حدود 30 کیلومتری از جاده قدیمی آنتالیا به بوردور قرار گرفته است.

از جمله امکانات رفاهی آبشارهای دودن می توان رستوران، کافه، فضایی برای پیک نیک، میز و نیمکت، مسجد، اتاق های استراحت، پارکینگ و فروشگاهی برای خرید سوغاتی نام برد. مهم ترین تفریح در این مجموعه فعالیت های طبیعت گردی است. آبشار بالایی دودن در یک پارک واقع شده است که با وجود میز و نیمکت های فراوان در آن بهترین فضا برای پیک نیک های خانوادگی به حساب می آید. پیاده روی در اطراف آبشار و صدای گوش نواز آبشار از دیگر تفریحات دلنشین این مجموعه زیبا به شمار می آید. یکی دیگر از تفریحات این مجموعه غارنوردی است. در پشت آبشار اول دودن، غار دیللک ماگارسی وجود دارد. این غار مسیری حدود 40 متر را در خود گنجانده است که برای علاقمندان به غارنوردی بسیار مهیج خواهد بود و در ورودی غار نمایی بسیار زیبا از آبشار و حجم آب به چشم می خورد.

برخی دیگر از تفریحات آبشار دودن آنتالیا گردش و پیاده روی بین دو آبشار، جنگل گردی، غار نوردی، تماشای حیوانات و پیاده روی در کنار رودخانه دودن است که برخی از گردشگران تصمیم میگیرند به جای استفاده از وسایل نقیله با پای پیاده مسیر 3 ساعته میادن دو آبشار را بپیمایند. در اطراف دره ها چشمه های آب شفافی را مشاهده خواهید کرد که یکی جاذبه های جذاب این مجموعه زیبا به حساب می آید.

اگر علاقه به قایق سواری دارید می توانید از طریق قایق سواری در دریای مدیترانه از دومین آبشار دودن بازدید فرمایید. برای اینکار باید به اسکله آنتالیا بروید و قایق اجاره کنید و تا نزدیک آبشار دودن بروید. البته اجاره قایق در این منطقه کمی گران است به همین دلیل پیشنهاد می شود با تورهای گردشگری برای مشاهده از این آبشارها بروید که شامل قایق سواری گروهی نیز می باشند.

اگر به دنبال تفریحات هیجان انگیز هستید می توانید از تورهای رفتینگ، شیرجه در آب، زیپ لاین و قایق سواری در رودخانه دودن استفاده کنید که این تفریحات را باید از شرکت های گردشگری خریداری فرمایید.

8

در آخر اینکه حتما دوربین عکاسی در مجموعه آبشارهای دودن به همراه خود داشته باشید تا بتوانید بهترین عکس های خود را در طبیعتی زیبا و دوست داشتنی به ثبت رسانید.