کاهش مصرف سوخت با ریمپ شرکت کاراکال تیونینگ
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 

 

از زمان تولید خودروهای انژکتوری به ایران حدود بیست سال می گذرد. در این سالها همواره موضوع کاهش مصرف سوخت در کنار سهمیه بندی بنزین از سال 86 و افزایش ناگهانی قیمت سوخت در سال 98 همواره یکی از دغدغه های مالکان خودروها بوده است. از سال 97 کم کم با رشد دانش تحلیل و تغییر نرم افزارهای ایسیو (کامپیوتر) خودروهای انژکتوری، به جز بحث تنظیم موتور، کاهش مصرف سوخت نیز در حوزه ریمپ مورد توجه قرار گرفت.

شاید برای خوانندگان سوال مهمی باشد که اگر میزان سوخت یک خودرو را کاهش دهیم ، منجر به خاموش شدن آن می شود، پس چگونه می توان مصرف سوخت خودرو را به حداقل رساند؟ در جواب این سوال می گوییم که معیار نسبت سوخت به هوا در برخی از خودروها، بخصوص محصولاتی که مجهز به سیستم توربوشارژ هستند، در دورهای میانی بیش از حد استاندارد تعریف شده است و این مقدار تا عدد ده به یک قابل رویت می باشد. بنابراین یکی از فواید ریمپ برای یک خودرو با موتور توربوشارژ یا خودروی مجهز به هدرز (اگزوز افتر مارکت با راندمان بالاتر ) می توان با اصلاح نسبت سوخت به هوا، علاوه بر کاهش مصرف سوخت، موجب افزایش توان نیز شد. (برای موتورهای معمولی، عدد13 و موتورهای توربوشارژ عدد12 نسبت سوخت به هوا برای توان مناسب تعریف شده است.)

بطور کلی علم ریمپ برای خودروهایی که دارای لوازم تقویتی هستند نیز بسیار کارامد ظاهرا می شود، بطور مثال همانطور که در بالا گفتیم، نصب هدرز یا ست اگزوز تقویتی به تنهایی توان زیادی به موتور نمی بخشد اما با اصلاح نرم افزار ایسیو خودرو ، می توان تا پنج اسب بخار سر چرخ از آن توان گرفت که برای یک موتور تنفس طبیعی عدد بسیار مناسبی به حساب می آید. از سویی دیگر سایر تجهیزات تقویتی مانند میل سوپاپ افتر مارکت با لیفت بالاتر (میل سوپاپی که نوک بادامک آن از نوع استاندارد بلندتر است یا زمان باز بودن سوپاپ در آن تغییر کرده است.) نیز موجب به هم خوردن AFR (نسبت سوخت به هوا) می گردد. این امر نیز تنها به کمک ریمپ قابل اصلاح و توان گرفتن است.

2

رفع تاخیر و آپدیت گیربکس اتوماتیک، میراث ریمپ اصولی شرکت کاراکال تیونینگ

رفع تاخیر پدال گاز از دیگر فواید ریمپ یه حساب آمده که دارای دو حسن است: اول آنکه تاخیر پدال گاز در دورهای پایین را از بین می برد، ثانیا ریمپ موجب آپدیت گیربکس اتوماتیک شود. اپدیت ایسیو گیربکس به این معناست که در خودروهای اتوماتیک، معمولا شاهد عملکرد بیش از حد اکونومی در ایسیو گیربکس هستیم. علامت رفتار بیش از حد اقتصادی در گیربکس های اتوماتیک، سبک شدن زود هنگام دنده (که در پژو 206 و 207 اتوماتیک زیاد دیده می شود) و همچنین تاخیر زیاد در معکوس کشیدن گیربکس مشاهده می شود. یکی از اصلی ترین فواید ریمپ برای خودروهای با ایسیو گیربکس اتوماتیک، بدون شک، گوش به فرمان شدن گیربکس می باشد. بطوریکه می بینیم بعد از ریمپ خودرو با فشار پدال گاز توسط مالک بسرعت معکوس کشیده و دیگر خبری از تاخیر آزاردهنده و اصرار گیربکس به حرکت در دنده مرده نمی باشد. بدین ترتیب لذت رانندگی افزایش یافته و فشار از روی موتور (به دلیل دنده مرده رفتن) برداشته می شود.