روشهای اصلی ومهم حفر چاه وکندن چاه چیست؟
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 

 

یک چاه آب بسیار بیشتر از یک سوراخ حفر شده است، اما برای بسیاری از مردم، قسمت بالای زمین فرآیند حفاری تنها بخشی است که می بینند. چاه آب سوراخی است که به طور خاص مهندسی شده در زمین است.

برای پایش آب های زیرزمینی، یا برای اهداف تحقیقاتی علمی، چاه ها ممکن است به گونه ای حفر شوند که به متخصصان اجازه می دهد تا تشکیلات سنگی را از نزدیک بررسی کنند و نمونه های مکرر آب را بگیرند.

چاه های برآمدگی و حفاری هسته الماس تکنیک های حفاری هستند که اغلب برای اهداف علمی استفاده می شوند.

بیشتر چاه های خانگی به 50 سانتی متر حفر می شوند. چاه‌های شهری یا آبیاری احتمالاً در قطرهای بزرگ‌تر حفر می‌شوند، گاهی اوقات تا 200سانتی متر یا بیشتر.

 

انواع روش های حفر چاه وکندن چاه

سه روش به طور معمول برای حفاری چاه های آب استفاده می شود: چرخشی، چکش هوا و ابزار کابلی

 

روش چرخشی حفر چاه

روش چکش هوایی

روش ابزار کابل

 

1. روش چرخشی:

در حفاری چرخشی، یک مته به طول لوله مته متصل متصل می شود. مته از فلزات سختی مانند تنگستن ساخته می شود و با چرخاندن مته، مته سنگ را خرد می کند. قطعات شکسته شده (قله ها) با چرخاندن یک مایع حفاری (که گاهی گل حفاری نامیده می شود) از طریق لوله مته به پایین و به سطح باز می گردد، به سمت بالا و خارج از سوراخ ریخته می شوند.

 

این سیال حفاری همچنین برای خنک کردن و روانکاری مته عمل می کند و با تثبیت دیواره سوراخ می تواند از ایجاد حفره احتمالی ماسه های ناپایدار یا سنگ های خرد شده قبل از نصب روکش چاه یا صفحه چاه جلوگیری کند. همانطور که مته آب تشکیلات سنگی را قطع می کند، آب به داخل سوراخ جریان می یابد. بیشتر حفاری ها عمق "ضربه های" آب را به دقت کنترل می کنند و سازندهای را که در آنها اتفاق می افتد یادداشت می کنند.

2. چکش هوا:

در نواحی سنگ‌های سخت، بسیاری از حفاری‌ها ترجیح می‌دهند از روش حفاری چاه استفاده کنند که از هوای فشرده استفاده می‌کند تا از یک چکش هوای پایین سوراخ در انتهای رشته مته استفاده کند که به شکستن سنگ‌های سخت کمک می‌کند.

هوای فشرده همچنین تکه های سنگ خرد شده را به همراه هر آبی که در حین حفاری در چاه جاری می شود، از سوراخ خارج می کند.

 

3. روش ابزار کابل:

یکی دیگر از تکنیک‌های شرکت لوله بازکنی در کرج برای حفر چاه وکندن چاه در کرج  استفاده از دستگاه «پاندر» است که معمولاً به آن حفاری ابزار کابلی می‌گویند. با این روش، یک بیت سنگین به انتهای یک کابل سیمی متصل می شود و به طور مکرر بالا و پایین می رود و به سمت پایین کوبیده می شود. به طور دوره ای، قلمه ها از سوراخ خارج می شوند. روش کند است و در اکثر جاها با حفاری چرخشی جایگزین شده است. با این حال، روش ابزار کابلی مسئول میلیون ها چاه موفق در سراسر جهان است.

2

ملاحظات و اقدامات احتیاطی در حفر چاه وکندن چاه در کرج

مهارت زیادی برای هدایت و کنترل حفاری چاه آب مورد نیاز است، زیرا به شن، شن، رس و صخره های جامد در اعماق زمین نفوذ می کند.

میله های مته می توانند چندین تن وزن داشته باشند. اگر مته خیلی محکم فشار بیاورد یا خیلی سریع بچرخد، مته فرسوده می شود. اگر به اندازه کافی فشار نیاورد، به سنگ ها نفوذ نمی کند.

اغلب چندین لایه سنگ در یک چاه وجود دارد. هر کدام ممکن است به فشارهای حفاری متفاوتی نیاز داشته باشند. هنگامی که آب با آب مواجه می شود، حفاری باید مراقب فرآیند حفاری باشد.

مهم نیست که از کدام روش حفاری استفاده می شود، قسمت بالایی چاه معمولاً با پوشش چاه فولادی یا پلاستیکی پوشانده می شود.

قطر سوراخ حفر شده معمولاً چندسانتی متر پهن تر از قطر بدنه است.

لایروبی چاه در کرج

تابحال هنگام رد شدن از خیابان اصلی کارگران شهرداری را دیده‌اید که از کانال‌های فاضلاب با ساده‌ترین ابزارهای خود، آشغال‌های زیادی را بیرون می‌آورند. اگر همین پاکسازی اولیه انجام نشود ممکن است عواقب زیادی برای کانال‌های معابر شهری و در نهایت نیاز به لایروبی فاضلاب داشته باشد.

 

چاه‌های خانگی یا دیگر چاه‌های فاضلابی نیز زباله‌ها و مواد پسماند زیادی به مرور زمان در آنها ریخته می‌شود یا آنقدر ریز هستند که با آب به درون چاه وارد می‌شوند و با انباشته شدن روی هم قدرت جذب چاه را کاهش می‌دهند.

3

ممکن است بعد از تخلیه چاه محیط کاری یا مسکونی‌تان به شما پیشنهاد لایروبی داده باشند، متخصص برای اینکه چاه را مثل قبل به شما تحویل دهد تشخیص انجام یکبار لایروبی را داده ولی شما دلیل آن را نمی‌دانید یا اینکه لایروبی را به دلیل اضافه شدن هزینه‌ای به تخلیه چاه، کاری بی مورد می‌دانید.

 

شاید اصلا تا حالا اسم لایروبی چاه به گوش شما نخورده باشد، لایروبی همان پاکسازی چاه است البته بعد از تخلیه کامل چاه صورت می‌گیرد و به طول عمر بیشتر چاه کمک شایانی می‌کند. چاه مواد زیادی را به خود جذب می‌کند، ریز یا درشت که هنگام تخلیه ممکن است به طور کامل از چاه کشیده نشوند.

فضای بین سوراخ حفر شده و پوشش (حلقه) باید پر شود تا از احتمال مهاجرت آب های سطحی آلوده به سمت پایین جلوگیری شود.

دیواره‌ها و کف چاه‌ها بعد از مدتی قدرت نفوذ خود را از دست می‌دهند که این اتفاق دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد. اگر حفر چاه در کرج به دست متخصص این حرفه انجام شود، عمر چاه‌ها طولانی بوده و به سرعت پر نخواهد شد و دیگر مرتب به لایروبی چاه در کرج نیازی ندارید.

4

اما چاه‌هایی که برای اولین بار پر می‌شوند به دلیل جذب پسماندها، سنگریزه‌ها و یا وجود جلبک‌ها به دیواره و کف چاه، سرعت پر شدن نیز بیشتر می‌شود. شاید چاه شما نیز سرعت پرشدن آن بالا باشد و برایتان سوال باشد که چرا چاه دوباره پر شده است؟

 

اگر بعد از هر بار یا هر ۱ بار در میان تخلیه چاه، لایروبی چاه صورت نگیرد، چاه به سرعت پر شده و نیاز است دوباره تخلیه انجام شود. در صورتی که اگر لایروبی چاه انجام شود، منافذ جذبی کف و دیواره‌های چاه آزاد شده و آب داخل چاه به زمین نفوذ می‌کند.

 

لایروبی توسط نیروها و مقنی‌هایی انجام می‌شود که تجربه و مهارت بسیار بالایی در زمینه حفر و تخلیه چاه داشته باشند. معمولا هنگام حفر چاه برای تخلیه و لایروبی نیز بررسی‌هایی انجام می‌شود و بعد از آن حفر چاه صورت می‌گیرد.

 

شاید به ظاهر لایروبی چاه از تخلیه چاه آسانتر باشد ولی اینطور نیست. لایروبی مهارت بیشتر و زحمت بیشتری نسبت به تخلیه چاه دارد و برای اینکه اصولی انجام شود نیاز به داشتن مهارت و تخصص بالایی است. همچنین هزینه متفاوتی نسبت به تخلیه دارد.

 

اگر قصد لایروبی چاه در کرج خود را دارید، می‌توانید با شرکت ما تماس بگیرید و از خدمات مشاوره متخصصین ما در این زمینه بهره‌مند شوید. شرکت لوله بازکنی در کرج با دراختیار داشتن تجهیزات و دستگاههای پیشرفته در زمینه حفر وکندن چاه لایروبی چاه در کرج, تخلیه چاه در کرج,تشخیص ترکیدگی لوله در کرج, لوله بازکنی از جمله لوله بازکنی در مهرشهر ,لوله بازکنی در گوهردشت ,لوله بازکنی در عظیمیه,لوله بازکنی جهانشهر و.... رفع نم و بوی بدفاضلاب در کرج و....بیش از 15سال درحال فعالیت می باشد.

منبع: سایت https://lolebazkonikaraj.com/