عرضه اولیه کوین یکی از روش‌های کسب سود و سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال است. در این مقاله قصد داریم از چگونگی انجام و انواع آن آشنا شویم.

روش انجام عرضه اولین سکه چیست؟
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 

 

عرضه اولیه سکه (ICO) چیست؟

عرضه اولیه سکه (ICO) نوعی فعالیت افزایش سرمایه در محیط ارزهای دیجیتال و بلاک چین است. ICO را می‌توان به عنوان یک عرضه اولیه عمومی (IPO) در نظر گرفت که از ارزهای رمزنگاری شده استفاده می‌کند. با این حال، دقیق‌ترین مقایسه نیست؛ زیرا تفاوت‌های اساسی بین این دو فعالیت جمع‌آوری سرمایه وجود دارد. استارت‌آپ‌ها در درجه اول از عرضه اولیه سکه برای افزایش سرمایه استفاده می‌کنند. مزیت اصلی ICOها حذف واسطه‌ها از فرآیند افزایش سرمایه و ایجاد ارتباط مستقیم بین شرکت و سرمایه گذاران است. علاوه بر این، منافع دو طرف همسو است.

انواع عرضه اولیه سکه

دو نوع عرضه اولیه سکه در زیر ذکر شده است:

1. ICO خصوصی

در عرضه اولیه سکه خصوصی، تنها تعداد محدودی از سرمایه گذاران می‌توانند در این فرآیند شرکت کنند. به طور کلی، تنها سرمایه گذاران معتبر (موسسات مالی و افراد با ارزش خالص بالا) می‌توانند در ICOهای خصوصی شرکت کنند و یک شرکت می‌تواند حداقل مبلغ سرمایه گذاری را تعیین کند.

2. ICO عمومی

عرضه اولیه سکه عمومی نوعی سرمایه گذاری جمعی است که عموم مردم را هدف قرار می‌دهد. عرضه عمومی شکلی دموکراتیک از سرمایه گذاری است؛ زیرا تقریباً هر کسی می‌تواند سرمایه گذار شود. با این حال، به دلیل نگرانی‌های نظارتی، ICOهای خصوصی نسبت به عرضه‌های عمومی به گزینه‌ای مناسب‌تر تبدیل می‌شوند.

ظهور ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین به افزایش محبوبیت ICOها کمک می‌کند. در سال 2017، بیش از 7 میلیارد دلار با استفاده از ICOها جمع آوری شد. در سال 2018، این رقم تقریباً دو برابر شد. بزرگترین عرضه اولیه سکه تا به امروز توسط تلگرام، ارائه دهنده خدمات پیام رسانی فوری، اجرا شد. طی یک ICO خصوصی، این شرکت ثبت شده در بریتانیا بیش از 1.7 میلیارد دلار جمع آوری کرد.

ICO چگونه کار می‌کند؟

عرضه اولیه سکه یک فرآیند پیچیده است که به دانش عمیق فناوری، مالی و قانون نیاز دارد. ایده اصلی ICOها استفاده از سیستم‌های غیرمتمرکز فناوری بلاک چین در فعالیت‌های افزایش سرمایه است که منافع ذینفعان مختلف را همسو می‌کند. مراحل عرضه اولیه کوین به شرح زیر است:

1. شناسایی اهداف سرمایه گذاری

هر ICO با قصد شرکت برای افزایش سرمایه شروع می‌شود. این شرکت اهداف کمپین جمع آوری کمک‌های مالی خود را مشخص می‌کند و مطالب مربوطه را در مورد شرکت یا پروژه برای سرمایه گذاران بالقوه ایجاد می‌کند.

2. ایجاد توکن

مرحله بعدی در عرضه اولیه سکه، ایجاد توکن است. در اصل، توکن‌ها نمایش دهنده یک دارایی یا ابزار در بلاک چین هستند. توکن‌ها قابل تعویض و مبادله هستند. آنها را نباید با ارزهای رمزنگاری شده اشتباه گرفت زیرا توکن‌ها فقط اصلاحاتی از ارزهای دیجیتال موجود هستند. برخلاف سهام، توکن‌ها معمولاً سهام یک شرکت را ارائه نمی‌کنند. در عوض، بیشتر توکن‌ها مقداری از سهام را در یک محصول یا خدمات ایجاد شده توسط شرکت به صاحبان خود می‌دهند.

توکن‌ها با استفاده از پلتفرم‌های بلاک چین مشخص ایجاد می شوند. فرآیند ایجاد توکن‌ها نسبتاً ساده است زیرا یک شرکت لازم نیست مانند ایجاد ارز دیجیتال جدید، کد را از ابتدا بنویسد. در عوض، پلتفرم‌های بلاک چین موجود که ارزهای دیجیتال موجود مانند اتریوم را اجرا می‌کنند، امکان ایجاد توکن‌ها را با تغییرات جزئی در کد فراهم می‌کنند.

3. کمپین تبلیغاتی

در همان زمان، یک شرکت معمولاً یک کمپین تبلیغاتی برای جذب سرمایه گذاران بالقوه اجرا می‌کند. توجه داشته باشید که کمپین‌ها معمولاً به صورت آنلاین اجرا می‌شوند تا بیشترین دسترسی سرمایه گذاران را به دست آورند. با این حال، در حال حاضر، چندین پلتفرم آنلاین بزرگ مانند فیس بوک و گوگل، تبلیغات ICOها را ممنوع کرده‌اند.

4. پیشنهاد اولیه

پس از ایجاد توکن‌ها به سرمایه‌گذاران ارائه می‌شود. پیشنهاد ممکن است در چندین دور ساختار یافته باشد. سپس شرکت می‌تواند از درآمد حاصل از عرضه اولیه کوین برای راه‌اندازی محصول یا خدمات جدید استفاده کند، در حالی که سرمایه‌گذاران می‌توانند انتظار داشته باشند که از توکن‌های به‌دست‌آمده برای بهره‌مندی از این محصول/خدمت استفاده کنند یا منتظر افزایش ارزش توکن‌ها باشند.

مقررات عرضه اولیه سکه

عرضه اولیه سکه یک پدیده کاملاً جدید در دنیای مالی و فناوری است. معرفی ICO در سال‌های اخیر تأثیر قابل توجهی بر فرآیندهای افزایش سرمایه داشته است. با این حال، مقامات نظارتی در سراسر جهان برای معرفی مدل جدید جذب سرمایه در امور مالی آماده نبودند.

رویکردهای تنظیم مقررات عرضه اولیه سکه در کشورهای مختلف متفاوت است. به عنوان مثال، دولت‌های چین و کره جنوبی ICOها را ممنوع کردند. بسیاری از کشورهای اروپایی و همچنین ایالات متحده و کانادا، در حال کار بر روی تدوین مقررات خاصی برای کنترل بر اجرای ICOها هستند.

در همان زمان، دستورالعمل‌های مربوط به ICOها در تعدادی از کشورها از جمله استرالیا، نیوزلند، هنگ کنگ و امارات متحده عربی (امارات متحده عربی) منتشر شده است.

جمع‌بندی

بررسی و تحقیق درباره عرضه اولیه کوین از اهمیت بالایی برخوردار است. بررسی تیم و سایت، در نگاه اول می‌تواند راهنمای شناخت یک پروژه باشد. اتریوم نیز از همین روش برای تامین مالی خود استفاده کرد و توانست بیش از 50 میلیون دلار سرمایه جذب کند. عرضه اولیه سکه می‌تواند یک روش مناسب برای شرکت‌ها و همینطور سرمایه گذاران باشد به شرطی که بتوانند به توافقات خود عمل کنند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به مقاله «عرضه اولیه کوین چگونه انجام می‌شود؟»که پیشتر آن را منتشر کرده بودیم نیز مراجعه کنید.