افزایش تولید فولاد ایران در شرایط کاهش تولید فولاد جهانی
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 

 

عوامل مختلفی میتواند قیمت محصولات فولادی را تحت تاثیر قرار داده و باعث افزایش یا کاهش آن شود. یکی از مهمترین عوامل تاثیر سیاست های خارجی بر بازار داخلی بوده که در سال 1401 به وفور شاهد تاثیر گذاری این سیاست ها بوده ایم، پس از آن اعمال محدودیت های تامین انرژی میتواند تاثیر مستقیم بر رکود یا رونق صنایع مختلف بگذارد. پیرو افت تولید خام در جهان، تولید دیگر محصولات فولادی نیز با کاهش همراه شده که میتوان کاهش تولید ورق روغنی و ورق سیاه را نیز مشاهده نمود، با تکرار وضعیت و شرایط سال گذشته میتوان پیش بینی نمود که افزایش قیمت ورق روغنی و قیمت ورق سیاه ادامه دار خواهد شد.

تولید فولاد در جهان در مدت زمان یکسال یعنی از ژانویه 2022 میلادی الی پایان دسامبر 2022، به یک میلیارد و 831 میلیون و 500 هزار تن فولاد خام رسید که تولید این میزان فولاد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افت4.3 درصدی را نشان میدهد.  تولید فولاد خام جهانی در دسامبر 2022 نیز نمایانگر افت 10.8 درصدی می باشد به طوری که در دسامبر 2022 یک میلیارد و 878 میلیون و 500 هزارتن فولاد تولید شده است که این ارقام در سال 2021 بیشتر بوده است.

ورق روغنی

ورق فولادی که توسط روش نورد سرد تولید میشود به نام های ورق سرد و یا ورق روغنی در بازار شناخته میشوند که لایه روغنی ایجاد شده بر روی سطح آن، باعث افزایش مقاومت این محصول در برابر خوردگی و زنگ زدگی شده و همچنین قیمت ورق روغنی را در مقابل قیمت ورق سیاه با افزایش همراه میکند. استفاده از ورق روغنی اغلب در صنایعی میباشد که شکل ظاهری محصول از اهمیت بالایی برخوردار بوده و بتوان از ویژگی خم پذیری آن نیز استفاده نمود.

انواع ورق روغنی

سه نوع ورق روغنی در بازار پرطرفدار و پر فروش میباشند که با گرید های ST12،ST13  و ST14 در بازار شناخته شده و مصرف میشوند. 

  • ورق روغنی ST12

این ورق از کربن، منگنز، فسفر و گوگرد تشکیل شده که در دسته ی ورق های معمولی و کششی قرار گرفته میگیرد که مقاومت کششی آن نیز در حدود 270 الی 410 مگاپاسکال اندازه گیری شده است.

ورق روغنی ST12 در مقابل دیگر گریدها در بازار پرفروش تر بوده و میتوان گفت قیمت ورق روغنی ST12 در مقابل گریدهای دیگر ارزان تر میباشد.

  • ورق روغنی ST13

این نوع از ورق روغنی، به ورق نیمه کششی و یا نیمه کشسانی نیز شناخته میشود که به دلیل تفاوت در ترکیبات عناصر بکار رفته مانند وجود کمتر کربن و منگنر در ترکیبات آن استحکام کششی به 270 الی 370 مگاپاسکال رسیده و نقطه تسلیم آن نیز در مقابل ST12 کم تر می باشد. از جمله کاربردهای این نوع ورق میتوان به ساخت و تولید لوازم خانگی و اداری، خودروسازی و ساختمان سازی نیز اشاره نمود.

  • ورق روغنی ST14

ورق فوق کشش با گرید ST14 شناخته شده و در مقابل دو گرید قبلی از مقاومت کششی پایین تری بهره مند میباشند که به دلیل نرم بودن و قابلیت جوش پذیری آن، قیمت ورق روغنی ST14 در مقایسه با دو گرید قبلی بالاتر می باشد. 

مشخصات فنی ورق روغنی

گرید

نام ورق

کربن

منگنز

فسفر

گوگرد

ST12

معمولی

0.15

0.6

0.05

0.035

ST13

نیمه کششی

0.10

0.5

0.04

0.035

ST14

فوق کششی

0.08

0.45

0.03

0.030

 

 

خرید ورق روغنی

قیمت ورق روغنی در سال های اخبر از طریق بورس کالا انجام شده و خرید آن نیز از بورس کالا  انجام میشود اما با توجه به شرایط سخت حال حاضر این سازمان و زمان تحویل در بلند مدت، شما میتوانید خرید ورق روغنی خود را از مجموعه پرشین آیرون انجام داده و باربری خود را زیر قیمت مصوب انجام دهید. این بازرگانی ورق روغنی فولاد مبارکه، فولاد غرب و دیگر کارخانجات ممتاز کشور را با قیمت مناسب در اختیار مشتریان عزیز خود قرار میدهد.

 عوامل موثر بر قیمت ورق روغنی و قیمت ورق سیاه

میزان عرضه و تقاضا

تعداد تولیدکنندگان ورق گرم در ایران کم بوده که این محدودیت خرید ورق سیاه را با چالش های گوناگونی همراه کرده است که در کنار آن افزایش قیمت ورق سیاه باعث افزایش قیمت ورق روغنی و پیرو ان قیمت ورق گالوانیزه میشود. اولین مولفه ی تاثیرگذار میزان عرضه و تقاضا می باشد که میتوان گفت کاهش یا افزایش تولید کارخانه اولین عامل بر هم زدن تعادل میان عرضه و تقاضا در بازار می باشد.

بورس کالا

همانطور که گفته شد سازمان بورس کالا، یکی از عاملان اصلی تعیین قیمت انواع ورق فولادی خصوصا قیمت ورق روغنی و قیمت ورق سیاه می باشد. عرضه ی این دو ورق فولادی اغلب در روزهای دوشنبه و سه شنبه در تالار بورس کالا انجام میشود.

نرخ دلار و ارزهای بین المللی

صنعت فولاد ایران جزء برترین صنایع صادرکننده کشور می باشد در نتیجه قیمت دلار تاثیر بسزایی در میزان صادرات محصولات فولادی داشته و همچنین قیمت محصولات داخلی را نیز تحت تاثیر قرار میدهد.

قیمت ورق سیاه به عنوان ورق پایه

ورق سیاه به عنوان ماده اولیه و پایه جهت تولید ورق های فولادی دیگر مورد استفاده قرار گرفته در نتیجه قیمت ورق سیاه تاثیر مستقیم بر قیمت دیگر ورق های فولادی خصوصا قیمت ورق روغنی دارد. یکی دیگر از دلایل بالا بودن قیمت ورق روغنی نسبت به قیمت ورق سیاه استفاده از روغن جهت صیقلی کردن سطح ورق می باشد.

قیمت جهانی فولاد

ایران دهمین کشور برتر تولید کننده فولاد در جهان بوده که افزایش یا کاهش قیمت فولاد دیگر کشورها تاثیر مستقیم بر قیمت گذاری محصولات فولادی داخلی و صادراتی نیز دارد.