فرایند تولید آب معدنی و بسته بندی آن
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 

ما در شرکت پاسارگاد پلاست ایرانیان قصد داریم تا در این مقاله راجع به نحوه تولید آب معدنی و بطری بسته بندی آن صحبت کنیم، از شما دعوت می‌شود تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

آب معدنی و آب شرب به عنوان یکی از نیازهای اولیه بشر و از واجبات استمرار حیات است. میزان نیاز روزمره هر فرد ۱ تا ۲ لیتر است که بستگی به شرایط آب و هوایی و سن و سال دارد. استفاده از آب آشامیدنی سالم و گوارا یکی از مهم‌ترین فاکتورهای مصرف آب است که از سال‌های بسیار دور به آن توجه شده‌است.

علت حدود ۸۰٪ از بیماری‌های انسان عدم دسترسی به آب سالم می‌باشد. ۷۵٪ از مردم جهان سوم از امکانات آب جهت مصارف بهداشتی محرومند در نتیجه این زمان این تصور نادرست که آب سالم به هر میزان که مورد نیاز باشد به وفور در دسترس است دیگر سپری شده‌است.

واقعیت این است که آب سالم و گوارا کمیاب و گرانبها است در حالی که آلودگی‌ها با ایجاد تغییرات نامطلوب در خواص فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی کیفیت آب را دچار بحران می‌دهند.

 بعضی از آلودگی‌ها به آسانی تجزیه یا تقلیل داده می‌شوند نظیر مواد زائد کشاورزی و حیوانی و فاضلابهای انسانی بعضی از آلاینده‌ها نیز انحطاط ناپذیرند مثل جیوه و سرب و برخی از ترکیبات پلاستیکها که از افزایش آنها در آب می‌بایست به‌طور جدی جلوگیری شود.

آب معدنی خواص آنتی باکتریال و ضد قارچی دارد و به پاکسازی بدن از توکسین‌ها و فروپاشی مواد معدنی زائد کمک می‌کند. آب معدنی با کاهش تورم و التهاب ماهیچه‌ها و مفاصل در تسکین دردهای التهاب مفاصل و روماتیسم تأثیر گذار است.

 

اهمیت تولید آب معدنی:

آب مایعی است که دارای مواد معدنی، مواد آلی و گازهای محلول می‌باشد و به همین سبب کیفیت آن و خوب یا بد بودن آن را نمی‌توان از روی ظاهر آن تشخیص داد. شفافیت آب نشان دهنده خلوص آن نمی‌باشد، در نتیجه این بحث در مورد تصفیه آب و عملکرد ضد میکروبی برای استفاده از آب ایمن دارای اهمیت می‌باشد.

ناخالصی‌هایی که ممکن است در منابع آب وجود داشته باشد به جامدات معلق و جامدات محلول تقسیم می‌گردند. جامدات کلوئیدی یا معلق آنهایی می‌باشند که در آب نامحلول هستند و می‌توان آنها را با تصفیه جدا نمود.

 این مواد باعث کدر شدن و رنگ گرفتن آب می‌شوند و تا حدودی قابل مشاهده هستند. مواد محلول در آب می‌توانند مواد معدنی معدنی یا آلی باشند که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند و با تجزیه و تحلیل شیمیایی تعیین می‌شوند.

مضاف بر مواد ذکر شده، گازها نیز وارد آب می‌شوند، در حالی که به جز زمانی که با سایر ناخالصی‌های موجود در آب ترکیب شوند، در مواقع دیگر با جوشیدن از بین می‌روند.

دستگاه پرکن به همراه دربند آب معدنی:

شایان ذکر است که بطری‌های مبتنی بر زیست یا پت درحال حاضر در صنایع غذایی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این بطری‌ها بیشتر در خط تولید آب معدنی استفاده می‌گردند. مزیت بزرگ این بطری‌ها که منجر به استفاده قابل توجه آنها شده‌است این است که از مواد لعابی مضر و خطرناک مطابق با استانداردهای تولید مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

استفاده از این بطری توسط هر دستگاه سبب شده‌است که تولیدکنندگان دستگاه‌های پر کننده آب معدنی، بدون هزینه اضافی به درجه بالایی از کارایی اقتصادی دست پیدا کنند.

مقاومت این بطری‌ها در برابر دستگاه پر کننده آب معدنی یکی دیگر از دلایل مهم استفاده از این بطری‌ها در این صنعت است. این امر فروش دستگاه پرکن و دربند آب معدنی را بسیار پراهمیت کرد.

فرایند خط تولید آب معدنی:

بعد از مشخص کردن منبع اصلی تأمین آب، فرایند تولید آب معدنی یا آب آشامیدنی شامل استحصال آب و ذخیره اولیه به میزان مورد نیاز شیفت کاری سپس استحصال شده تصفیه و در مخازن ثانویه ذخیره‌سازی می‌گردد پس از آن پر کردن آب موجود درون بطری‌های پت آغاز می‌شود که در دو گروه ماشین آلات به شرح زیر توضیح داده خواهد شد.

2

۱- ماشین آلات استحصال، تصفیه و نگهداری

دستگاه‌های تصفیه آب سیستم‌های فیلتراسیون مختلفی برای زدودن املاح ناخواسته و تنظیم عناصر مورد نیاز آب را دارا می‌باشند و اصولااً پس از انجام آزمایشات لازم بروی آب مورد استفاده این دستگاه انتخاب و ساخته می‌گردد.

تصفیه آب:

تصفیه آب مجموعه فرآیندهایی هست که در حین آن مواد شیمیایی نامطلوب، آلاینده‌های بیولوژیکی، جامدات معلق و گازها از آب آلوده جدا می‌گردند، تا قابل آشامیدن شود.

مخازن ذخیره:

مخازن ذخیره خط تولید آب معدنی در ظرفیت‌های مختلف و از جنس تمام استیل ساخته می‌گردند.

۲- ماشین آلات بسته‌بندی:

ماشین آلات ساخت بطری یا اصطلاحاً بادکن بطری یا پت در دو مدل تمام اتوماتیک و نیمه اتوماتیک ارائه می‌گردند، و با توجه به نوع قالبی که در درون دستگاه تعبیه می‌شود قابلیت تولید انواع بطری بزرگ و کوچک در شکل‌های متوع را دارد.

دستگاه‌های شستشو:

جهت شستشوی بطری پیش از پر کردن با توجه به ظرفیت مورد نیاز خط تولید دو مدل بطری شوی نیمه اتوماتیک که عملکردی مستقل دارد و بطری شوی اتوماتیک که متصل به دستگاه پرکن است ارائه می‌شود.

دستگاه‌های پر کن:

دستگاه‌های پرکن در دو مدل منو بلوک و تری بلوک ارائه می گردند این دستگاه‌ها مجهز به سیستم CIP جهت شستشو و ضد عفونی مسیر انتقال مایع درون دستگاه هستند.

دستگاه‌های لیبل زن:

برای پوشش لیبل روی بطری با توجه به لیبل‌های مورد نظر که معمولاً به دو دسته کلی حرارتی و پشت چسب دار تقسیم‌بندی می گردند دو مدل دستگاه لیبل شرینک و دستگاه لیبل چسبان مورد استفاده قرار می گیرند.

دستگاه‌های تاریخ زن:

به‌طور معمول جهت درج تاریخ تولید و تاریخ انقضا و مشخصات تولید روی بطری آب معدنی فقط دستگاه جت پرینتر را پیشنهاد می کنیم.

دستگاه‌های شرینک پک:

جهت شرینک کردن بطری دو مدل دستگاه شرینک شوتردار و شرینک اتوماتیک مجهز به ردیف کن بطری در بازار هستند ، و جهت بسته‌بندی ۶ عدد و ۹ عدد و ۱۲ عدد و ۲۴ عددی بطری‌ها مناسب هستند.

نوارهای نقاله:

نوارهای نقاله (زمینی و هوایی) نقش بسیار بسزایی در اتوماسیون و پروسه انتقال بطری در طول مسیر خط تولید دارند، بهتر است برای افزایش راندمان تولید و کاهش خطاهای نیروی انسانی بعد از تأیید نهایی سالن مورد استفاده و جانمایی دستگاه نوارهای مورد نیاز ساخته شوند.

3

سوآلات متداول در مورد خط تولید آب معدنی:

این خط تولید برای چه نوع بطری ای مناسب می‌باشد؟

مناسب بطری‌های پلاستیکی از مواد پت و برای شیشه کاربردی نمی‌باشد.

آیا این دستگاه‌ها ۳۰۰۰ بطری ۱٫۵ لیتری و ۴۰۰۰ بطری نیم لیتری را در یک ساعت به صورت همزمان تولید می‌کند؟

خیر شیفت کاری بطری کوچک از بزرگ جدا بوده به صورت همزمان امکان‌پذیر نمی‌باشد.

آیا این خط تولید مناسب مایعات گازدار مانند آب سودا نیز هست؟

خیر مایعات گازدار به ماشین آلاتی نظیر اینترمیکس، ماشین سوپربلوک، ایس بانک و … نیاز دارد و توان صنعت در این زمینه فعالیت ندارد.

برای گرفتن مجوز تولید چه مراحلی باید طی شود؟

نهادهای مختلفی برای تولید آب معدنی تصمیم می‌گیرند و شما باید از همه نهادها مجوزهای لازم را اخذ کنید.

با تشکر از شما که تا اینجای مقاله همراه ما بودید، جهت کسب اطلاعات بیشتر راجع به  محصولات و ظروف آرایشی و بهداشتی میتوانید به وبسایت رسمی شرکت پاسارگاد پلاست ایرانیان مراجعه کرده و درصورت نیاز با کارشناسان ارتباط برقرار کرده و خرید خود را به سرانجام برسانید.