کاردرمانی در منزل یکی از خدمات موثر در حیطه توانبخشی کودکان و بزرگسالان می باشد.کاردرمانی در منزل به کودکان کمک کرده تا بدون نیاز به مراجعه به کلینیک کاردرمانی از خدمات توانبخشی با بالاترین کیفیت بهره ببرند. جهت تماس با کلینیک کاردرمانی و گفتار درمانی جناب اقای دکتر صابر (کلینیک توانبخششی پایا در پاسداران ، کلینیک توانبخشی غرب تهران در سعادت آباد) باشماره 09029123536 تماس حاصل فرمایید.

کاردرمانی در منزل برای کودکان در غرب و شرق تهران
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 

 

 

کاردرمانی در منزل یکی از خدمات موثر در حیطه توانبخشی کودکان و بزرگسالان می باشد. کاردرمانی در منزل به کودکان کمک کرده تا بدون نیاز به مراجعه به کلینیک کاردرمانی از خدمات توانبخشی با بالاترین کیفیت بهره ببرند. یکی دیگر از فواید کاردرمانی در منزل کاهش اضطراب و استرس ناشی از مراجعه به مراکز درمان است، با دریافت خدمات کاردرمانی در منزل، کودک می تواند در محیط آرام منزل و در کنار عزیزان خود از خدمات توانبخشی خوبی بهره ببرد. یکی از مزایای مهم کاردرمانی در منزل، حضور والدین و شرکت فعال آنان در روند درمان است که موجب آرامش روانی آنان می گردد. ارزیابی خانگی توسط کاردرمانگر مجرب و آموزش دیده به دست می آید. جهت رفاه حال مراجعین بزرگسال و کودکان با مشکلات حرکتی، والدین کودکانی که امکان مراجعه به کلینیک را ندارند و تسهیل روند درمان مراجعین محترم، مرکز توانبخشی دکتر صابر با دو شعبه در غرب و شرق تهران، طرح درمان کاردرمانی در منزل را در این مرکز ارائه می دهد.

جهت تماس با کلینیک کاردرمانی و گفتار درمانی جناب اقای دکتر صابر (کلینیک توانبخششی پایا در پاسداران ، کلینیک توانبخشی غرب تهران در سعادت آباد) باشماره 09029123536 تماس حاصل فرمایید.

کاردرمانی کودکان

کاردرمانی کودکان شامل کاردرمانی جسمی-حرکتی، کاردرمانی ذهنی، بازی درمانی و... است. کاردرمانگران با چالش های رشدی که کودکان ممکن است با آن ها روبرو شوند، آشنا هستند؛ چالش هایی که بر مشارکت آن ها در مشاغل، در خانه، مدرسه و اجتماع تأثیر گذار است. کاردرمانگران کودکان با استفاده از مداخلات علمی از کودکان پشتیبانی کرده و به آن ها در توسعه مهارت های حرکتی ظریف و درشت، احساسات موثرتر، مواظبت از خود، مهارت های اجتماعی، کنترل احساسات و یادگیری کمک می کنند. کاردرمانی به کودکان در حال رشد کمک می‌ کند که در فعالیت های متفاوت روزمره از جمله مسواک زدن دندان ها، توالت رفتن، لباس پوشیدن، نوشتن و نقاشی و... با مشکلات رو به رو نشوند. هدف از کاردرمانی کودکان، توسعه این مهارت ها و توانایی های مرتبط با زندگی روزمره در کودکان می باشد.

کاردرمانی جسمی

کاردرمانی بزرگسالان

نقش متخصصین کاردرمانی که در حوزه سالمندان تخصص دارند این است که به افراد بزرگسال کمک کرده تا بتوانند مهارت‌ هایی را که قبلاً داشته اند و اکنون از دست داده اند را دوباره به دست بیاورند و مجدداً بر توانایی ‌های خود تکیه کنند و دوباره زندگی مستقلی را تجربه کنند. کاردرمانگران بر روی ارتقا سلامت و رفاه افراد تمرکز می‌‌‌ کنند و به افراد مختلف کمک می ‌‌‌کنند تا بتوانند به انجام فعالیت‌ های روزانه خود بپردازند و کارهایی از جله دوش گرفتن، آماده کردن غذا و نظافت منزل را انجام بدهند یا به انجام امور آموزشی و تحصیلی، امور کاری، امور داوطلبانه و مراقبت از دیگران بپردازند و در فعالیت‌ های تفریحی و اجتماعی همچون فعالیت‌ های گروهی، تفریح و سرگرمی‌ و شرکت در گروه دوستان بپردازند. متخصصین کاردرمانی نقش مهمی ‌را در زندگی افرادی که به ناتوانی دچار هستند، ایفا کرده و می‌‌‌ توانند به اصلاح و تغییر یک نوع فعالیت یا محیط کار و زندگی آن ها بپردازد.

کاردرمانی در منزل

کاردرمانی از زیرمجموعه خدمات توانبخشی می باشد. کاردرمانی علمی از پزشکی بوده که برای درمان بیماران با مشکلات جسمی ،ذهنی و اجتماعی به کار می رود. هوم ویزیت یا کاردرمانی در منزل برای آسودگی و رفاه حال بیماران امکان اعزام کاردرمانگر خانم و آقا به منزل را دارد. به دلیل این که بیمار با خانه خود بیشتر آشنا است، کاردرمانی در منزل انتخاب بسیار مناسبی است و همین سبب می شود بیمار در طول درمان استرس کمتری را تجربه کند و هم چنین بهتر است بیمار کار روزمره خود را در خانه و وسیله های خود دوباره بازیابی کند. از دیگر مزایای کاردرمانی در منزل این است که اعضای خانواده بیمار به راحتی در دسترس هستند و می توانند بیشتر درگیر بهبود بیمار خود شوند.

کاردرمانی حسی

کاردرمانی حسی یکی از حوزه های تخصصی در کاردرمانی می باشد که به درمان و توانبخشی مشکلات و اختلالات مرتبط با یکپارچگی حسی می پردازد. کاردرمانی حسی به منظور کمک به کاهش مشکلات مبتلایان به اختلالات حسی سعی در یکپارچه کردن اطلاعات دریافتی مغز دارد. کودکانی که دچار مشکلات و اختلالاتی در ارتباط با پردازش حسی هستند مانند کودکان اوتیسم، باید از خدمات توانبخشی حسی توسط کاردرمانگر حسی بهره مند شوند. در این روش کاردرمانی، کاردرمانگر حسی با استفاده از یک سری تحریکات سعی می کند به بهبود هر چه بیشتر و هم چنین یکپارچگی عملکرد مغز و عصب در این افراد کمک کند.

کاردرمانی ذهنی

کاردرمانی ذهنی

کاردرمانی ذهنی یکی از شاخه های مهم کاردرمانی می باشد که به درمان و کاهش مشکلات ذهنی در کودکان کمک می کند. کاردرمانی ذهنی به کودکانی که به دلیل اختلالات گوناگون در مراحل رشدی و نقاط عطف رشدی تاخیر داشته اند، کمک کرده تا بیشترین توانایی خود را کسب کرده و اختلاف سن رشدی و تقویمی خود را به حداقل برسانند. کاردرمانی ذهنی با در نظر گرفتن رابطه بین جسم و ذهن برنامه مشخصی را برای تقویت رابطه میان این دو تعیین می کند. در این حیطه از کاردرمانی از تکنیک های درمانی متفاوتی همچون رفتار درمانی، بازی درمانی، حرکت درمانی، اتاق تاریک و... استفاده می شود. همچون سایر بخش های کاردرمانی، هدف اصلی کاردرمانی ذهنی کمک به افراد در مشارکت هر چه بیشتر در فعالیت های روزانه می باشد. کمک به تقویت مهارت های بازی، درمان مشکلات درکی – بینایی، بهبود مشکلات حسی، بهبود تعادل، بهبود مهارت های ارتباطی، تقویت مهارت های ترسیمی و... از جمله فواید و مزایای کاردرمانی ذهنی در افراد می باشد.

کاردرمانی حرکتی

کاردرمانی حرکتی به عنوان روشی قابل اطمینان برای درمان کودکان در سال‌ های گذشته به خوبی توانسته درمانی فراگیر را برای این کودکان فراهم کند. نقطه تلاقی کاردرمانی و تاخیر حرکتی را می‌ توان در فعالیت‌ های روزانه زندگی جستجو کرد. فردی که مراحل رشدی را به درستی طی نکرده باشد، در نشستن، راه رفتن و انجام فعالیت‌ های روزانه زندگی خود با مشکل روبرو خواهد شد. کاردرمانی هم در تلاش است تا افراد را به سطحی برساند که بتوانند به تنهایی و مستقل فعالیت‌ های خود را انجام دهند. تاخیر حرکتی به طور معمول به خوبی توسط کاردرمانگر درمان خواهد شد و در اکثر موارد فرد بعد از مدتی ترخیص خواهد شد.در بعضی موارد مانند کودکان فلج مغزی خدمات کاردرمانی باید در طول زندگی فرد ادامه یابد.