معمولاً شامپوهای ریزش مو ادعاهای قابل توجهی در مورد اثربخشی خود دارند. به عنوان مثال، برخی از این محصولات وعده افزایش رشد مو و جلوگیری از ریزش مو را می دهند. در ادامه به این ادعا پاسخ خواهیم داد و میزان اثرگذاری این محصولات را باهم بررسی خواهیم کرد.

آیا شامپوهای ریزش مو واقعاً مؤثر هستند؟ حقیقت را در اینجا بدانید!
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 

شامپو ریزش مو چیست؟

شامپوهایی که ریزش مو را متوقف کرده و باعث رشد مجدد مو می شوند، شامپوهای ریزش مو نامیده می شوند. آنها معمولا حاوی مسدود کننده های DHT، کتوکونازول، هیدروکورتیزونی یا پروتئین های حجم دهنده هستند. رنگ موهای بی کیفیت یکی از عوامل اصلی ریزش مو هستند. استفاده از رنگ مو با کیفیت مانند رنگ موی متالیکی ارایبا میتواند علاوه بر زیبایی شما از ریزش موی شما بر اثر رنگ زدن جلوگیری کند.

DHT (دی هیدروتستوسترون) هورمونی است که فولیکول های مو را کوچک می کند و در نتیجه باعث نازک شدن موها می شود . یکی دیگر از اجزای رایج مورد استفاده در شامپوهای ریزش مو پانتنول است که به دلیل خاصیت تقویت کنندگی آن شناخته شده است.

موادی مانند کافئین که گردش خون را تقویت می‌کنند نیز در شامپوهای ریزش مو برای تقویت رشد مو استفاده می‌شوند.  این نوع شامپوها انواع مختلفی دارند و نمونه های گیاهی و شیمیایی با اثرات متنوعی وجود دارد.

آیا شامپوی ریزش مو واقعاً برای جلوگیری از ریزش مو موثر است؟

خیر، شامپوهای ریزش مو نمی توانند از ریزش مو جلوگیری کنند. با این حال، آنها ممکن است به تقویت رشد مو و افزایش ضخامت و حجم کمک کنند.

اگر ریزش مو با بیماری پوست سر مانند درماتیت سبورئیک یا پسوریازیس همراه باشد، استفاده از شامپوهای حاوی عوامل ضد قارچ یا ضد التهاب ممکن است به رفع آن کمک کند. بر اساس تحقیقات، کتوکونازول و هیدروکورتیزون نیزهر دو تا حدی به افزایش رشد مو کمک می کنند.به طور مشابه، شامپوهای حاوی مسدود کننده های DHT، هورمونی را که فولیکول های مو را کوچک می کند، سرکوب می کنند. بنابراین، احتمال کمی وجود دارد که استفاده از این شامپوها به کاهش ریزش مو کمک کند. خرید لوازم آرایشی اصل به شما کمک میکند تا با عوارض استفاده از محصولات آرایشی مواجه نشوید.

در نهایت، ادعا می شود که شامپوهای حاوی پانتنول به ضخامت مو می افزایند. بنابراین، آنها به عنوان شامپوهای ضخیم کننده مو شناخته می شوند. این مشتق از ویتامین B2 به جذب رطوبت به تارهای مو کمک می کند که باعث می شود موها ضخیم تر، سالم تر و درخشان تر به نظر برسند. با این حال، هیچ مدرک علمی برای اثبات این موضوع وجود ندارد. درنتیجه هیچ مدرک قطعی در مورد اثربخشی شامپوهای ریزش مو وجود ندارد. البته درمان های جایگزین برای مبارزه با ریزش مو را در ادامه بررسی خواهیم کرد .

موثرترین راه حل های مقابله با ریزش مو

  • داروها: محبوب ترین داروهایی که برای درمان ریزش مو، به ویژه طاسی با الگوی مردانه استفاده می شود، فیناستراید و ماینوکسیدیل هستند. این داروها نتایج امیدوارکننده ای را در آزمایشات بالینی نشان داده اند.
  • کاشت مو: کاشت مو بهترین نتایج درازمدت را علیرغم اینکه گران تر است ارائه می دهد. در بیشتر موارد، کاشت مو می تواند به مدیریت موفقیت آمیز ریزش مو بدون نیاز به مراقبت کمک کند. جدا از هزینه و زمان بهبودی، کاشت مو یک گزینه عالی برای درمان ریزش موی مزمن است.

ریزش مو به دلیل عوامل زمینه‌ای مختلفی است که ممکن است به موهای شما اجازه رشد ندهد. بنابراین، شما باید با احتیاط و ملایمت بیشتری نسبت به موهای خود رفتار کنید.

بسیاری از شامپوهای ریزش مو و ریزش مو اعلام می کنند که می توانند از ریزش مو جلوگیری کنند، در حالی که یک شبه نتیجه ای را نخواهید دید. شامپوهای ریزش مو، اکسیرهای معجزه آسایی نیستند که بتوانند مشکل اصلی داستان، یعنی ریزش شدید مو را شکست دهند. بهترین راه برای درمان ریزش مو، پی بردن به ریشه موضوع و علت آن است. هنگامی که علت ریزش موهای خود را فهمیدید، شامپویی را انتخاب کنید که آن مشکل خاص را برطرف کند. به عنوان مثال، اگر ریزش موهای شما ناشی از التهاب یا عفونت قارچی است، شامپوی ضد التهاب یا ضد قارچ را انتخاب کنید.

همچنین اگر ریزش مو به دلیل مسائل هورمونی ایجاد شده است، باید به دنبال شامپویی باشید که دارای مسدود کننده های DHT باشد، مانند شامپوی کافئین. به خاطر داشته باشید که برای تشخیص علت واقعی ریزش مو با پزشک مشورت کنید. اولین بازاچه لوکس ایران افتخار این را دارد که میزبان شما عزیزان در محصولات لوکس با خدماتی متمایز بهترین تجربه خرید را برای شما به ارمغان آورد.