طرح افزایش قیمت بنزین به 7500 تومان شاید در سال جاری با توجه به نرخ بالای تورم و افزایش قیمت و تاثیر آن بر بازار فولاد، استیل و دیگر بازارهای موازی از جمله مسکن عملی شود.

با کاربرد ورق های استیل آشنا شوید / قیمت روز آهن آلات 1402
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 

طرح افزایش قیمت بنزین به 7500 تومان شاید در سال جاری با توجه به نرخ بالای تورم و افزایش قیمت و تاثیر آن بر بازار فولاد، استیل و دیگر بازارهای موازی از جمله مسکن عملی شود.

به گزارش مثلث آنلاین، بازهم شایعاتی مبنی‌بر افزایش قیمت بنزین در فضای کشور پیچیده است که برآن شدیم صحت و سقم آنها را بررسی کنیم. براساس این شایعات، افزایش قیمت بنزین به 7500 تومان ممکن است امسال عملیاتی شود. نخست برخی از کارشناسان اقتصادی و منابع آگاه این خبر را به بیرون درز داده‌اند و حال نیز برخی جایگاه‌داران سوخت از افزایش قیمت بنزین سخن می‌گویند که شایعات را پیچیده‌تر کرده است.

افزایش قیمت بنزین به 7500 تومان صحت دارد؟

یک پیگیری ساده نشان می‌دهد که برخی شایعه‌های جدید افزایش قیمت بنزین از جایگاه‌های سوخت شروع شده است و بر اساس پیام‌های ارسال شده، برخی از جایگاه‌داران به رانندگان می‌گویند که از هفته آینده بنزین گران می‌شود. اما از سوی دیگر در فضای مجازی برخی کارشناسان هستند که قیمت جدید بنزین و زمان اجرایی شدن این طرح را اعلام می‌کنند.

بر اساس اطلاعات منتشر شده در صفحه برخی فعالان اقتصادی و کارشناسان مربوطه، ۱۹ فروردین ۱۴۰۲ روزی است که دوباره بنزین گران می‌شود و به گفته آن‌ها، این بار بنزین دولتی ۵ هزار تومان و بنزین آزاد ۷ هزار و ۵۰۰ تومان خواهد بود. همچنین قرار است تا افزایش قیمت بنزین طی دو مرحله دیگر هم در سال جاری رخ دهد. در حال حاضر قیمت بنزین دولتی هزار و ۵۰۰ تومان است و بنزین معمولی آزاد با قیمت 3 هزار تومان و بنزین سوپر سه هزار و ۵۰۰ تومان به فروش می‌رسد.

قیمت بنزین در سال 1402

افزایش قیمت بنزین در سال 1402 تکذیب شد [بروزرسانی 21 فروردین 1402]

فریدون عباسی نماینده مجلس شورای‌اسلامی، با رد شایعات مربوط به افزایش قیمت بنزین در سال 1402 اظهار کرد: «یک جریان سیاسی خاص به اخبار مربوط به افزایش قیمت بنزین دامن زده و با انتشار شایعه گران‌شدن بنزین‌ درصدد بر‌هم زدن جو جامعه هستند، وگرنه نه دولت و نه مجلس هیچ برنامه‌‌‌‌‌‌‌ای برای افزایش قیمت بنزین ندارند.» وی افزود:

در بودجه‌۱۴۰۲ هیچ‌بندی برای گران‌کردن حامل‌‌‌‌‌‌‌های انرژی دیده نشده‌است و اگر بنا بر گران‌کردن باشد، دولت باید برنامه‌های خود را بر اساس نرخ جدید بنویسد که چنین چیزی تصویب نشده‌است، زیرا قبل از گران‌کردن دولت باید فکری برای درآمدهای مردم بکند، درآمد مردم باید به اندازه‌‌‌‌‌‌‌ای باشد که توان افزایش قیمت را داشته باشند. اگر قرار است کالاها در کشور با نرخ دلار تعیین شوند نظام حقوق و دستمزد هم باید دلاری باشد و این کار منطقی نیست.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس با تاکید بر لزوم صرفه‌‌‌‌‌‌‌جویی و تولید بیشتر برای پاسخگویی به رشد تقاضای بنزین گفت: باید به‌دنبال این باشیم که سیستم‌‌‌‌‌‌‌های خودروها در بازه زمانی مشخص طی ۵ تا ۱۰ سال ‌اصلاح شوند و وسایلی را که بنزین و گازوئیل کمتری مصرف می‌کنند، جایگزین کنیم، البته رسیدن به این هدف نیاز به سرمایه‌گذاری دارد. وی بیان‌کرد:

راه‌‌‌‌‌‌‌حل اولیه این است که مردم قبول کنند باید صرفه‌‌‌‌‌‌‌جویی کنند تا مسوولان مربوطه به این مرحله برسند که هم تامین‌مالی کنند و هم بتوانند دستگاه‌های جدید بسازند و توان داخلی و دانشی که داریم اجازه دهد که ما سیستم حمل‌ونقل را اصلاح کنیم.

بازار فولاد ورق استیل بعد از افزایش نرخ بنزین

عوامل تاثیر گذار بر روند بازار داخلی فولاد کشور در روزهای جاری به ترتیب اولویت

۱) مکانیزم کنترلی ناظر بازار و نحوه اجرای دستورالعمل تنظیم بازار در خصوص حجم و قیمت محصولات عرضه شده در بورس کالا در واحد زمان

۲) نرخ اسکناس ارز

۳) تقاضای بازار

۴) سمت و سوی جهانی بازار فولاد

۵) نرخ مواد اولیه؛ هزینه تولید

بازار فولاد ورق استیل بعد از افزایش نرخ بنزین

کاربرد های گسترده ای در صنایع شمیایی و بخش پزشکی و حتی مصارف خانگی و حتی دکوراتیو استیل که اگر الیاژ درست در محید درست استفاده شود در دماهایی بسیار بالا مقاوم و ضد خوردگی در مقابل اسید و محلول و در دمای پایین انعطاف پذیر و و خواص جوش کاری و شکل پذیری بسیار زیادی دارا می باشد و به دلیل داشتن ظاهر ماندگار و طیف متنوع طرح در مصارف خانگی و دکوراتیو مورد استفاده میشود

ورق های فولادی ضد زنگ با توجه به کاربرد و نیاز صنایع در گریدهای مختلفی از الیاژ ها در بازار عرضه میشود .پر کاربردترین الیاژ های استنلس استیل معمولا ورق های با گرید 304(استیل نگیر ضد زنگ در مقابل مجاورت با اب) گرید های 430 و 420(استیل بگیر که در مقابل مجاورت با اب زنگ میزند) گرید 316(استیل مقاوم در مقابل تماس با اسید و مواد عالی حل کننده) گرید های 309 و 310 (استیل های نسوز برای مصارف حرارت های بسیار بالا).

ویژگی های استیل ضد زنگ

فولادهای زنگ نزن به دلیل ویژگی غیرفعال شدن خود می‌توانند مقاومت بسیار خوبی دربرابر خوردگی از خود نشان دهند. این فولادها به دلیل شکل گرفتن یک لایه غیرفعال بر روی سطح‌شان که به شدت به ماده زیرین پیوند خورده‌است و از تماس بیشتر ماده به محیط اطراف جلوگیری می‌کند، چنین ویژگی‌ای دارند. برای اینکه این پدیده غیرفعال‌سازی به‌طور پایدار در فولاد اتفاق بیفتد نیاز است که حداقل ۱۰٫۵ درصد از ماده را کروم تشکیل دهد. با داشتن چنین سطحی از کروم حتی اگر خراشی بر روی سطح فولاد ایجاد شود و این لایه از میان برود فولاد می‌تواند خودش را ترمیم کند و اگر گرید به درستی برای محیط کاری انتخاب شده باشد این لایه غیرفعال دوباره شکل می‌گیرد. در غیراین‌صورت شکست غیرفعالی رخ می‌دهد و فولاد زنگ‌نزن، زنگ‌زده و خورده می‌شود.با وجود استانداردهای متنوع و انواع مختلفی از ورق استیل، صنایع مختلف می بایست با مطالعه مشخصات فنی آنها به صورت کمی اقدام به انتخاب نمونه مناسب برای خود نمایند. این ورق ها بسته به ضخامت و آلیاژهای مورد استفاده قیمت های مختلفی را نیز دارا بوده و از این نظر بهتر است قبل از اقدام به خرید حتماً درباره استانداردهای به کار رفته در آنها مطمئن شوید.

صنعت ساخت ورق استیل یکی از صنایع بسیار بزرگ و قدرتمند در جهان است که در سال های اخیر کشورهای آسیایی نیز با تولیدات خود وارد عرصه رقابت در این مقوله شده اند. از این رو در انتخاب برند ورق استیل نیز می بایست دقت لازم را داشته باشید. در نهایت باید توجه داشت که افزایش قیمت بنزین تمامی کالاهای اساسی و همچنین قیمت آهن و استیل خواهد شد و این مورد دور از انتظار نیست.