دستگاه ونتیلاتور به شما کمک می کند هنگامی که بیمار یا زخمی هستید یا برای عمل جراحی در بیمارستان بستری شده اید، به راحتی نفس بکشید. این دستگاه، هوایی با اکسیژن زیاد را به ریه های شما تزریق کرده و به شما در خروج دی اکسید کربن، کمک می کند.

با دستگاه ونتیلاتور خانگی چقدر آشنایی دارید؟
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 

ونتیلاتورها در انواع مختلفی موجود هستند و هر کدام از آن ها، سطوح مختلفی از مراقبت را فراهم می کنند. نوعی که پزشک انتخاب می کند به وضعیت بیمار بستگی دارد. برای نجات جان بیماران، ونتیلاتورها در بیمارستان ها و آمبولانس ها نقش مهمی ایفا می کنند. همچنین در صورت نیاز به تنفس طولانی مدت، امکان استفاده از دستگاه ونتیلاتور در خانه نیز وجود دارد.

دستگاه ونتیلاتور خانگی چیست؟

قبل از خرید ونتیلاتور خانگی بهتر است اطلاعاتی درباره دستگاه و کاربردهای آن به دست آورید. این دستگاه از جمله تجهیزات پزشکی است که برای ارائه حمایت تنفسی به بیماران در محیط خانه یا دیگر محل های غیر بیمارستانی طراحی شده است. معمولا این دستگاه های خانگی نسبت به دستگاه های موجود در بیمارستان ها، پیچیدگی کمتری دارند و اغلب، دارای رابط های ساده ای هستند که می توانند به راحتی توسط بیماران یا مراقبین آنان استفاده شوند.

با این حال، آن ها همچنان از بسیاری از ویژگی های دستگاه های ونتیلاتور بیمارستانی استفاده می کنند؛ مانند قابلیت تنظیم سطوح اکسیژن و فشار. این دستگاه ها به ویژه برای بیمارانی با شرایط تنفسی مزمن مانند بیماری مزمن انسداد ریه، بیماری عصبی - عضلانی انحلالی یا بیماری های تحدیدی ریوی که به حمایت تنفسی دائمی نیاز دارند، بسیار مفید هستند.

ونتیلاتور چه وظایفی برعهده دارد؟

عملکرد این دستگاه به چند بخش مختلف تقسیم می شود که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

حفظ تنفس: دستگاه تنفسی ونتیلاتور به بیمارانی که در تنفس دچار مشکل هستند، کمک می کند تا روند طبیعی تنفس را پیدا کنند.

ارائه هوای تازه: دستگاه تنفسی ونتیلاتور خانگی، هوای تازه را به بیماران می رساند.

کمک به سطح اکسیژن: این دستگاه به بیماران کمک می کند تا میزان اکسیژن خون در حد نرمال باقی بماند.

کمک در ازدیاد تنفس: دستگاه تنفسی ونتیلاتور به بیمارانی که نیاز به افزایش حجم نفس دارند کمک می کند تا به شکل صحیح و با تناسب، تنفس کنند.

کمک در پاکسازی ریه: این دستگاه به بیماران کمک می کند تا قسمت های آلوده و مخاطی ریه، به شکل صحیح و کامل از ریه تخلیه شود.

12

انواع ونتیلاتور

در پزشکی، ونتیلاتورها یکی از مهم ترین تجهیزات برای حفظ و پشتیبانی از تنفس بیماران هستند. ونتیلاتورها در دو نوع تهاجمی و غیر تهاجمی تقسیم بندی می شوند:

·ونتیلاتورهای تهاجمی

 این نوع ونتیلاتور با استفاده از لوله گذاری تراشه ای یا تحت فشار قرار دادن ماسک های تنفسی به صورت تهاجمی، هوای مصرفی را به ریه های بیمار تزریق کرده و از طریق همین لوله یا ماسک، هوای اضافی بی کیفیت را از ریه های بیمار خارج می کند. این نوع ونتیلاتور بیشتر در موارد بحرانی استفاده شده و باعث حفظ فشار داخل ریه ها و پشتیبانی از تنفس بیمار می شود. به دلیل خطرات احتمالی، استفاده از آن نیاز به تجهیزات خاص و تخصصی دارد و باید فردی متخصص حضور داشته باشد.

·ونتیلاتورهای غیر تهاجمی

 ونتیلاتورهای رسمد با استفاده از فناوری های نوین، مانند سیستم های الکترونیکی و میکروکنترلرها، قابلیت پایش و کنترل تنفس بیمار را دارد. بر خلاف ونتیلاتورهای تهاجمی که نیاز به وارد کردن لوله به داخل جسم بیمار دارند، ونتیلاتورهای غیر تهاجمی از طریق یک ماسک به دستگاه تنفس بیمار متصل می شوند. این دستگاه ها در بسیاری از درمانگاه ها و بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان ها استفاده می شوند.

نکات مهم هنگام خرید دستگاه های تنفسی

به دلیل اهمیت دستگاه های تنفسی، هنگام خرید باید به برخی نکات توجه کنید. در ادامه به چند نمونه اشاره می کنیم.

  • کوچک و سبک بودن دستگاه
  • اندازه گیری و نمایش زمان دم و بازدم بیمار
  • مقاومت در برابر سقوط و چرخش
  • دارا بودن مدهای تنفسی مورد نیاز بیمار

13

کاربردهای ونتیلاتور خانگی

این دستگاه ها برای بیمارانی که به هر دلیلی مشکل تنفسی دارند کاربردی هستند. این بیماران باید دستگاه را برای مدت طولانی در خانه استفاده کنند و کیفیت اکسیژن خود را بهبود بخشند. بعضی افراد مبتلا به کووید-۱۹ با مشکل شدید در تنفس روبرو می شوند. این مشکل فقط در افرادی با بیماری های حاد رخ می دهد که شامل حدود ۵٪ از موارد کووید-۱۹ می شود. علاوه بر این، پزشکان نیز برای افرادی که جراحی کرده اند و توانایی تنفس ندارند، از ونتیلاتور خانگی رسمد استفاده می کنند.

سخن پایانی

دستگاه ونتیلاتور یکی از مهم ترین دستگاه های پزشکی برای کمک به تنفس بیماران است. این دستگاه در بیمارستان ها و مراکز درمانی، یکی از تجهیزات اصلی است. با توجه به اهمیت این دستگاه، برخی شرکت ها دستگاه های تنفسی ونتیلاتور خانگی نیز تولید کرده اند. اما در هر صورت، قبل از خرید دستگاه تنفسی ونتیلاتور حتما باید با پزشکان متخصص و فارغ التحصیل از رشته های مرتبط مشورت کنید. همچنین باید از محلی معتبر و با سابقه خرید کنید تا دستگاه شما دارای کیفیت بالا باشد و به درستی عمل کند.

اگر به دنبال یک فروشگاه معتبر هستید که محصولات با کیفیت به مشتریان خود ارائه می دهد؛ ما به شما فروشگاه resmediran را پیشنهاد می کنیم. از طریق این فروشگاه می توانید برای خرید انواع دستگاه های تنفسی همچون بای پپ، سی پپ، ونتیلاتور خانگی و انواع ماسک های مربوطه اقدام کنید. فرقی ندارد که در کدام شهر ساکن هستید، چرا که از طریق رسمد ایران می توانید در سراسر کشور از خدمات این مجموعه بهره مند شوید. رسمد ایران با خرید حضوری و آنلاین در سراسر ایران، تهیه ی دستگاه های تنفسی را برای بیماران آسان کرده است. بنابراین شما برای خرید دستگاه های مختلف همچون سی پپ در اصفهان یا سایر شهرها می توانید به نمایندگی های رسمد ایران مراجعه کرده و از خدمات کامل مجموعه برخوردار شوید.