چه مزایایی گرانول مستربچ بازیافتی دارد؟
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 

امروزه استفاده از پلیمر در صنایع مختلف و اصلی، بسیار کاربرد دارد و یک نمونه از پرکاربردترین آن ها گرانول‌ های مستربچ  و اسپیسر پلاستیکی می باشند. این ماده پر ارزش یکی از پایه های اساسی صنعت پلیمری را تشکیل داده و بسیاری از وسایل مورد استفاده در دنیای امروز بر پایه همین گرانول ها تولید می شوند.  در این مقاله قصد داریم تا مطالبی را در مورد انواع و کاربرد های گرانول بیان نماییم.

11

 گرانول مستربچ چیست؟

وقتی که پلیمر ها در قطعات کوچک تولید می ‌شوند به آن ‌ها نام گرانول اختصاص داده می شود. این مواد شیمیایی نوعی ترکیب ترموپلاست می باشند که به صورت پودری در دسترس قرار می گیرند و چون حالت فیزیکی آنها و شکل ساختاری شان مانند گرانول می باشد در اصطلاح به آنها گرانول مستربچ گفته می شود. استفاده از این گرانول ها مستلزم ذوب نمودنشان می باشد که توسط دستگاه های مخصوص انجام شده و بکار گرفته می شوند.

 

 معرفی سه جزء مستربچ

گرانول های مستربچ با استفاده از ترکیب نمودن سه جزء که عبارتند از: پلیمر و عامل‌ های هماهنگ کننده و یکسری افزودنی های مشخص تولید می شوند.

 افزودنی ها

افزودنی های تشکیل دهنده گرانول ها پیگمنت های به وجود آمده اند که وظیفه  پر کردن و بهبود دهی کیفیت این ماده را بر عهده دارند.  این مواد افزودنی می توانند میزان مرغوبیت مستربچ را تا حد قابل قبولی افزایش داده و تغییرات مطلوبی را در خواص و رفتار پلیمرها ایجاد نمایند.

 

 عامل سازگار کننده

استفاده از مستربچ برای اهداف گوناگون مستلزم ایجاد تناسب و سازگاری مورد نظر آن در جهت تولید محصول می باشد. با استفاده از عملیاتی که این عامل ها انجام می دهند امکان برش خوردن و یا مخلوط نمودن گرانول ها فراهم آمده و در این مرحله با اضافه شدن پلیمر چسبندگی مناسب به وجود خواهد آمد.

 پلیمرها

پایه اصلی تشکیل دهنده گرانول مستربچ، پلیمر ها می باشند که این مواد پلیمری از ساختارهای شیمیایی نظیر پلی استایرن و اشکال مختلف اتیلن وینیل استات به وجود می آیند که می توانند شرایط لازم را برای جهت گیری مناسب گرانول و استفاده از آن در صنعت فراهم آورند.

 

 

 انواع مستربچ و کاربردهای آنها

مستر بچ ها در انواع مختلفی تولید می شوند که هر کدام از آنها با توجه به رفتار شیمیایی که دارند و مواد اولیه به کار رفته در تولید شان دارای کاربرد های منحصر به فردی می باشند.

 

 مستربچ رنگی

پلاستیک هایی که در رنگ های مختلف تولید می شوند و یا ابزار آلات پلاستیکی و بازیافت پلاستیک که در رنگ های متفاوت ساخته شده اند بر پایه مستربچ رنگی می باشند. استفاده از مستربچ در تولید این محصولات باعث می‌ شود خواص فیزیکی و کیفیت شیمیایی آنها افزایش یافته و گستردگی تنوع در به کارگیری رنگ های مختلف را در آن ها شاهد باشیم.

 

 مستر بچ سیاه

این مدل مستربچ باعث افزایش قدرت و بهبود کیفیت پلیمر شده و از آنجا که مستربچ سیاه می تواند به صورت یکنواخت پخش شود باعث به وجود آمدن پلیمر یک دست می گردد و به همین دلیل محبوبیت بسیاری را در صنایع مختلف به دست آورده است.

 

 مستربچ افزودنی

یکی دیگر از انواع مستربچ که دارای خواص منحصر به فرد می باشد مستربچ افزودنی است که هدف به کارگیری این ماده بالا بردن کیفیت محصولات پلاستیکی و مقاومت آنها در برابر اشعه فرابنفش می باشد. از دیگر کاربرد های این مدل از مستربچ می توان به استفاده از آن در صنعت رزین اشاره نمود.

 

 مستربچ پر کننده

این گونه مستر بچ ها از ترکیب نمودن نوعی پودر کربنات سدیم به همراه مواد دیگر به وجود می‌آید که در اغلب موارد در جهت پر نمودن پلاستیک ها مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند به جای پلیمرهای پرهزینه کاربرد داشته باشد و در نتیجه صرفه اقتصادی را نتیجه دهد.

 

فرایند تولید مستربچ

تولید گرانول های مستربچ و قوطی کلید پریز مستلزم طی نمودن مراحل مختلفی است که داشتن اطلاعات و آگاهی های لازم از این فرایند ها خالی از لطف نمی باشد.

 

 روش استفاده از جوهر

یکی از مهمترین مراحل تولید این محصول به کارگیری رنگ و جوهر به میزان مورد نیاز می باشد. میزان رنگ مورد استفاده در تولید این مستربچ ها طبق استاندارد های تعریف شده معین می گردد و در صورتی که این میزان از حد تعادل خارج شود می تواند در کیفیت محصول تولید شده اثرگذار باشد.

 روش شستشو

در این مرحله  گرانول های تولید شده که توسط حرارت و تزریق دمای بالا در حالت مذاب قرار دارند از مکان هایی که حاوی آب سرد می باشند رد می شوند تا حالت پایدار به دست بیاورند. پس از گذشتن از از این محفظه های آب سرد به قسمت برش زنی فرستاده می شوند تا به شکل دلخواه در بیایند.

 روش ورز دادن

بعد از اینکه گرانول ها سرد شدند با دانه های روغنی ترکیب همگنی را تشکیل می دهند و توسط ورز دادن کاملاً روغنی می شوند. این ورز دادن تا زمانی ادامه پیدا می کند که تمام سطح پیگمنت روغنی شود و اجازه ورود رنگدانه به داخل آن داده نشود. انجام عمل ورز دادن باعث می‌شود تا رنگدانه ها در داخل گرانول متراکم نشوند.

12

روش صابون فلزی

در این مرحله یک صابون فلزی عملیات سنباده زدن رنگدانه ها را به عهده دارد و سایز آنها را به اندازه یک میکرومولار می رساند. بعد از این عمل هر کدام از ضربه های رنگدانه با محلول صابونی پوشانده می شوند و سپس نوبت به اضافه نمودن محلول نمک فلزی می رسند که این محلول به همراه لایه صابونی باعث ایجاد یک لایه حفاظت کننده بر روی ذره ها می گردند.

 

 مزایای استفاده از گرانول مستربچ بازیافتی 

گرانول های مستربچ یکی از دستاوردهای مهم می باشند که در زمینه های بسیار زیادی به پیشرفت صنعت کمک نموده اند. برخی از مزایای این محصول پر کاربرد عبارتند از:

  • استفاده کمتر از فیلم نت های رنگی در ساخت انواع محصولات
  • شفاف تر شدن محصولاتی که به صورت رنگی ساخته می شوند
  • پایان یافتن هزینه های مصرف شده برای پاکسازی
  • پراکنده شدن رنگ به صورت یکدست
  • ماندگاری بالا و در نتیجه سهولت در انبار کردن
  • وزن پایین و حمل و نقل راحت
  • ایجاد آلودگی محیط زیستی در میزان بسیار پایین
  • ذوب شدن راحت و سریع
  • افزایش مقاومت محصولات پلاستیکی و همچنین کیفیت مطلوب آنها
  • کم هزینه بودن و توجیه اقتصادی