مدیرکل اداره کنترل تسلیحات و منع گسترش تسلیحات (کشتار جمعی) وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد: ایران تا امروز درخواستی برای خرید سامانه های پدافند موشکی اس-400 به روسیه نکرده است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش مثلث آنلاین به نقل از  ایرنا، «ولادیمیر یرماکوف» روز سه شنبه در پاسخ به سوال خبرنگار ریانووستی دراین باره که آیا تهران و مسکو مذاکراتی برای خرید اس-400 داشته است، افزود: برای گرفتن پاسخ این پرسش بهتر است به وزارت دفاع روسیه مراجعه کنید اما تا آنجا که می دانم شرکای ایرانی تاکنون درخواستی دراین رابطه ارایه نکرده اند.

**موشک های ایران وسیله مهار منطقه ای است
وی در ادامه به موشک های ایران هم اشاره کرد و گفت: روسیه موشک های ایران را وسیله مهار در مقیاس منطقه ای می داند ضمن اینکه برخی کشورهای همسایه ایران موشک های بالستیکی تکامل یافته تر از موشک های این کشور دارند.
یرماکوف با بیان اینکه در پشت سر هر موضوعی که بطور ناگهانی در فضای عمومی مطرح می شود منافعی نهفته است، اظهار کرد: در مورد ایران بحث ها کاملا مشخص است و کارزار و سر و صدای برپا شده در این مورد فقط بخش فضایی ایران را در بر نمی گیرد.
وی گفت: تحرکات کشورهای غربی پیرامون برنامه موشکی ایران و تلاش برای سیاسی کردن این مساله و و دامن زدن به آن را جز تلاش برای اعمال فشار بر تهران و واداشتن این کشور به گذشت های یکجانبه بویژه در رابطه با هدف آمریکا برای منزوی کردن این کشور و کاهش فعالیت های آن در منطقه می دانیم.
مقام روس خاطرنشان کرد: فشار بر ایران برای مجبور کردن آن به قطع حمایت از دولت قانونی سوریه و توقف برنامه هسته ای ایران اعمال می شود.
این مقام دیپلماتیک روس تاکید کرد که همه مسائل مربوط به انتشار موشک ها در منطقه خاورمیانه باید توسط کشورهای این منطقه و بدون اعمال فشار و تحمیل موضع از خارج از منطقه مورد بررسی قرار گرفته و حل و فصل شود.
مدیرکل اداره کنترل تسلیحات و منع گسترش تسلیحات وزارت امور خارجه روسیه خاطرنشان کرد: آمریکا و متحدانش تهران را متهم می کنند که تحت پوشش برنامه فضایی صلح آمیز سعی دارد موشک های بالستیکی نظامی خود را توسعه دهد؛ به نظر آنها ایران به این تجهیزات برای کشتار جمعی در برد بالا نیاز دارد حال آنکه روسیه چنین ارزیابی را نمی پذیرد.
مقام روس گفت: هیچ ممنوعیتی برای دراختیار داشتن و پرتاب موشک های فضایی و موشک های بالستیکی در شرایط کنونی که تحریم های شورای امنیت در مورد ایران لغو شده وجود ندارد.
یرماکوف افزود: فقط دعوت شورای امنیت از ایران برای خودداری از انجام اعمال مربوط به موشک های بالستیکی مانده و این مساله نیز در شرایطی است که موشک های یاد شده برای حمل سلاح هسته ای ساخته شده باشد.
وی تصریح کرد: کشورهای غربی اکنون سعی دارند هر موشک ایران را به عنوان وسیله ای برای انتقال سلاح کشتار جمعی معرفی کنند.
اروپام*391*1346**

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .