سفیر سابق آلمان در کلمبیا، مصر و سوئد بعد از رایزنی‌ها میان آلمان و سایر شریکان اروپایی به عنوان رئیس جدید ساز و کار موسوم به اینستکس انتخاب شده است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 پس از رایزنی‌ها میان وزارت خارجه آلمان و سایر شریکان اروپایی یک دیپلمات آلمانی دیگر به عنوان رئیس ساز و کار ویژه اروپا برای تسهیل تجارت با ایران (اینستکس) تعیین شده است. 

نشریه اشپیگل گزارش داد «مایکل بلاک»، دیپلمات 66 ساله آلمانی که قبلاً سفیر این کشور در کلمبیا، مصر و سوئد بوده به عنوان رئیس جدید ساز و کار اینستکس انتخاب شده است.

«برند اربل» که قبلاً نامزد ریاست اینستکس شده بود اوایل ماه آگوست از سمتش استعفا کرد. استعفای او پس از آن صورت گرفت که رسانه‌های صهیونیستی تبلیغات گسترده‌ای را علیه او به راه‌انداخته و گفتند که در او در مصاحبه‌ با رسانه‌ها با رژیم صهیونیستی مخالفت کرده و ایران را کشوری با «حیات دموکراتیک» خوانده است. اربل همچنین در مصاحبه ای فعالیت های موشکی ایران را قانونی اعلام کرده بود.

ساز و کار اینستکس، علی‌رغم تبلیغات رسانه‌ای گسترده کشورهای اروپایی بر روی آن تا به حال به تسهیل معامله با ایران منجر نشده است.

اینستکس نهادی است که سه کشور اروپایی فرانسه، انگلیس و آلمان با هدف حفظ روابط تجاری با ایران در سایه تحریم های آمریکا راه اندازی کرده اند اما به رغم وعده های مکرر نتوانسته اند آن را عملیاتی کنند.

مقر این نهاد در فرانسه قرار دارد و بر اساس توافق سه کشور، فردی از آلمان باید ریاست آن را برعهده داشته باشد. انگلیس هم به عنوان سهامدار در آن مشارکت خواهد داشت.

 

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .