گشت‌های ترکیه در شمال سوریه به چند غیرنظامی شلیک کردند و در این تیراندازی 9 نفر کشته یا زخمی شدند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

چهار روز بعد از آنکه گشتی‌های ترکیه در شمال سوریه یک غیرنظامی را زیر گرفتند، منابع خبری گفتند، چند نفر دیگر نیز بر اثر تیراندازی این گشت‌ها جان خود را از دست داده‌اند.

مرکز موسوم به «دیدبان حقوق بشر سوریه» -نزدیک به معارضان- امروز سه‌شنبه گزارش کرد که گشتی‌های ترکیه به اهالی عین العرب (کوبانی) که در حال اعتراض به حضور نیروهای نظامی ترکیه بودند، شلیک کردند.

اهالی این منطقه با پرتاب سنگ و کفش به گشت‌های ترکیه بنا داشتند با این کار اعتراض خود را به حضور نیروهای ترکیه در شمال سوریه نشان دهند. دیدبان حقوق بشر، آمار دقیق کشته شدگان را ارائه نکرد و فقط گزارش داد که نُه نفر کشته یا زخمی شده‌اند.

چهار روز پیش (هشتم نوامبر) یک غیرنظامی در روستای «سرمساخ» از توابع شهرستان المالکیه در استان الحسکه، بعد از آنکه یک گشتی ترکیه او را زیر گرفت، جان باخته بود.  

طبق این گزارش،‌ علاوه بر گشتی‌های قبل، یک گشت جدید روسی-ترکی در شمال سوریه رصد شده است. مرحله پنجم گشت این دو کشور در راستای اجرای توافق «پوتین - اردوغان»، امروز سه شنبه آغاز شده است. این گشت اکنون در حومه شهر عین العرب (کوبانی) در حال گشت‌زنی است.

دیده‌بان حقوق‌بشر دیروز دوشنبه اعلام کرده بود که نیروهای ترکیه و روسیه دور چهارم گشت مشترک در مناطق شمالی وشمال شرق سوریه را به پایان رسانده‌اند.

طبق گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه،‌ پیش از بازگشت گشت‌‌ها به محل حرکت حرکت اولیه خود در شیریک و سپس به خاک ترکیه،‌ اهالی روستاهایی که گشت‌ها در آن حضور دارند با سنگ،‌ سبزیجات فاسد و کفش به آنها حمله‌ور شدند. پس از ورود گشت‌های مشترک روسیه و ترکیه به خاک سوریه این صحنه چندین بار در این مناطق رخ داده است. 

 

آیا این خبر مفید بود؟