رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به کمیته قضایی این مجلس دستور داد تا طرح استیضاح «دونالد ترامپ» رییس جمهوری این کشور را تدوین کند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به نقل از رویترز،  نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، می‌گوید که این مجلس مراحل طرح استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، را پیش می‌برد.

به گفته وی ترامپ از موقعیت خود برای منافع شخصی سوء‌استفاده کرده و به امنیت ملی آمریکا آسیب رسانده است.

این تحول یک روز پس از آن اتفاق افتاد که سه متخصص قانون اساسی آمریکا روز چهارشنبه (۴ دسامبر) دربرابر کمیته قضایی مجلس آمریکا تصریح کردند که اقدامات دونالد ترامپ او را مستوجب برکناری از ریاست جمهوری می‌کند.

این سه استاد دانشگاه گفته‌اند تلاش رییس جمهوری آمریکا برای کمک گرفتن از اوکراین برای امتیازگیری سیاسی جرم است.

آنها ترامپ را به اخلال در برقراری عدالت نیز متهم کردند.

 پلوسی پنجشنبه در اظهاراتی تلویزیونی گفت: رییس جمهوری برای رسیدن به نفع شخصی و سیاسی از قدرتش سوء استفاده کرده که این مسأله به زیان امنیت ملی است. امروز از رییس [کمیته قضایی مجلس نمایندگان] می‌خواهم که تدوین بندهای استیضاح را به پیش ببرد.

اگر بندهای استیضاح در مجلس نمایندگان تصویب و تأیید شود، سنا برای محاکمه ترامپ تشکیل جلسه خواهد داد. سنا در این جلسه تصمیم خواهد گرفت که آیا ترامپ را برکنار کند یا نه.

در این میان ترامپ در این جدال به پشتیبانی هم حزبی‌هایش دلگرم است. او به دستور پلوسی به کمیته قضایی مجلس نمایندگان واکنش نشان داد و گفت: آنها همین الان اعلام کردند که می‌خواهند من را بر سر هیچ استیضاح کنند. موضوع خوب این است که جمهوریخواهان هرگز تا این اندازه متحدتر نبوده‌اند. ما پیروز خواهیم شد.