یک خبرگزاری روسیه به نقل از دو منبع نظامی گزارش کرد، ارتش این کشور برای نخستین بار اقدام به پرتاب آزمایشی نوع سوار بر کشتی یک موشک مافوق صوت جدید خود به نام موشک "تسیرکون" کرده و قصد دارد در آینده نزدیک نوعی از این موشک که برای استقرار در زیردریایی‌های هسته‌ای خود در نظر گرفته را هم آزمایش کند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه سال گذشته میلادی توسعه موشکهای تسیرکون را تایید کرد. او هشدار داده بود روسیه ممکن است در پاسخ به تشدید تنشها در حوزه کنترل تسلیحات مجبور به استقرار زیردریایی‌های حامل موشکهای هسته‌ای مافوق صوتش در نزدیکی آبهای آمریکا شود.

یکی از این منابع نظامی به خبرگزاری ایتارتاس روسیه گفت: ناوچه دریادار گورشکوف مجهز به موشکهای هدایت شونده در اوایل ماه ژانویه اقدام به پرتاب آزمایشی موشک تسیرکون از محل دریای بارنتس به سمت یک هدف زمینی در محدوده نظامی رشته کوه اورال در شمال کرده است.

منبع نظامی دوم نیز به این خبرگزاری گفت، روسیه برنامه ریزی کرده تا در ادامه سال جاری میلادی دست به پرتاب های آزمایشی بیشتر موشک تسیرکون در دریا بزند؛ موشکی که برآورد شده مسافت بیش از 500 کیلومتر را می‌تواند طی کند.

این منبع در ادامه خاطر نشان کرد، بعد از تکمیل فرآیند تست موشکهای تسیرکون در ناوچه دریادار گورشکوف، در ادامه نوعی از این موشک که مخصوص زیردریایی های هسته‌ای است آزمایش خواهد شد.

ماه دسامبر  رئیس یک شرکت کشتی سازی دولتی روسیه گفته بود، موشکهای تسیرکون قابل استقرار بر تمامی کشتی های پیشرفته ای که روسیه هم اکنون در دست توسعه و تولید دارد خواهد بود.

روسیه برنامه توسعه و طراحی موشکهای تسیرکون را در سال 2011 آغاز کرد و در سال 2015 این برنامه وارد فاز آزمایشات فعال شد. با این حال پیشتر گزارش شده بود که روسیه در سال 2012 نوعی از این موشک را با استفاده از بمب افکن  Tu-22M3 آزمایش کرده است.

پوتین گفته موشکهای تسیرکون می‌توانند تا 9 برابر فراتر از سرعت صوت پرواز کرده و اهداف زمینی و دریایی را تا مسافت بیش از 1000 کیلومتر هدف قرار دهند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .