رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا شرایط معافیت مشمولان دارای فرزند از سربازی را تشریح کرد.

تغییرات در معافیت سربازی | با داشتن چند فرزند می‌توان از سربازی معاف شد؟
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا شرایط معافیت مشمولان دارای فرزند از سربازی را تشریح کرد.

سردار تقی مهری ، با اشاره به موافقت فرمانده معظم کل قوا با معافیت مشمولان دارای فرزند گفت:‌ با عنایت مقام معظم رهبری و فرمانده کل قوا خدمت سربازی برای مشمولان غایب و غیرغایبی که بالای ۴۰ سال سن داشته و دارای سه فرزند باشند بخشیده شده و این افراد از انجام خدمت سربازی معاف خواهد بود.

وی دباره افراد کمتر از ۴۰ سال نیز اظهارکرد: آن دسته از افراد زیر ۴۰ سال در صورتی که دارای ۴ فرزند باشند، مشمول این مقررات شده و خدمت سربازی آنان بخشیده خواهد شد.

رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا درباره اینکه اجرای این تسهیلات تا چه زمانی ادامه خواهد داشت، نیز گفت: برابر تصمیمات اتخاذ شده این روند تا پایان سال ۱۴۰۴ ادامه پیدا خواهد کرد.

مهری درباره اینکه آیا این معافیت شامل سربازان در حین خدمت نیز می‌شود، یا خیر گفت: افراد دارای شرایط مذکور اگر در حال خدمت باشند نیز شامل این مقررات شده و می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

وی با بیان اینکه این افراد در صورت طی دوره آموزش مقدماتی و تکمیلی بسیج در سپاه پاسداران، از انجام خدمت دوره ضرورت سربازی معاف می‌شوند، گفت: از ابتدای خرداد ماه رسیدگی به درخواست‌ها در این خصوص آغاز شده و واجد شرایط باید با به همراه داشتن مدارک شامل اصل و تصویر صفحات شناسنامه و کارت ملی خود، همسر یا همسران  و فرزندان و آخرین مدرک تحصیلی یا گواهی اشتغال به تحصیل به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) مراجعه و درخواست خود را ثبت کنند.

به گفته رئیس سازمان وظیفه عمومی فراجا به تمامی درخواست ها پس از بررسی و استعلام لازم در اسرع وقت در استان محل سکونت رسیدگی می‌شود و متقاضیان برای طی دوره آموزش مقدماتی و تکمیلی بسیج به سپاه استان محل سکونت معرفی می‌شوند و این دسته از مشمولان پس از طی دوره‌های مذکور کارت معافیت دریافت می‌کنند.سربازان حین خدمتی که در شمول این مقررات قرار گرفته‌اند نیز در صورت سپرکردن دوره آموزش رزم مقدماتی در یگان خدمتی، بدون نیاز به سپری کردن آموزش مجدد و پس از احراز شرایط از خدمت ترخیص  و کارت معافیت دریافت می‌کنند./ایسنا

دریافت کسر خدمت برای سربازان ماهر فراهم می‌شود

مشاور عالی قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح از رونمایی از سامانه جدید مهارت آموزی سربازان و اضافه شدن مشوق کسری خدمت در این سامانه در آینده نزدیک خبر داد.

سردار موسی کمالی در گفت وگو با ایسنا، درباره توقف فعالیت سامانه سرباز ماهر و اعطای مشوق‌ها به افراد دارای مهارت اظهارکرد: سامانه‌ای توسط یک شرکت طراحی شده بود که در این سامانه، جوانان ۱۵ سال به بالای دارای مهارت‌های مورد نیاز نیروهای مسلح می‌توانستند در آن ثبت نام کنند.

وی با بیان اینکه بعد از بارگذاری مدارک و شرایط لازمه توسط متقاضیان، موضوع از طریق ثبت نام در سامانه مورد ارزیابی قرار می‌گرفت افزود: بر اساس مشوق‌های اعلامی اگر متقاضیان امتیازات لازم را کسب می‌کردند، می‌توانستند از آن مشوق مدنظر استفاده کنند.

مشاور عالی قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح ادامه داد: به دلیل اینکه برخی مشکلات در مدیریت سامانه پیش آمد و قرارداد قرارگاه با آن شرکت طراح به اتمام رسیده بود، تصمیم گرفته شد که در طرح جامع سامانه مهارت‌آموزی سامانه جدید طراحی شود که مراحل آزمایشی خود را در حال حاضر طی می‌کند.

کمالی ادامه داد: به امید خدا به زودی از این سامانه رونمایی خواهد شد و جوانان می‌توانند در سامانه ثبت نام و همان موارد گذشته را نیز اجرایی کنند؛ در این سامانه نیز متقاضیان می‌توانند مدارک لازم، مهارت‌های کسب شده و.... خود را اعلام کنند و ارزیابی‌های لازم نیز توسط کارشناسان مربوطه صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه افرادی که امتیازات لازم را کسب کنند، می‌توانند از امتیازات و مشوق‌های در نظر گرفته شده برخوردار شوند گفت: امتیازات تدارک دیده شده در این سامانه نیز همان امتیازات گذشته، نظیر تعیین سازمان محل خدمت، شهر محل خدمت، توجیه غیبت، بخشودگی غیبت، استفاده از یک ماه مرخصی، استفاده از یک درجه بالاتر از درجه اعطایی، اولویت در دریافت امریه، استفاده از افراد دارای مهارت به عنوان مربی و کمک مربی در یگان‌ها و... است، البته کسری خدمت را نیز به سایر امتیازات این سامانه اضافه کرده‌ایم.

مشاور عالی قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح درباره زمان و جزئیات بیشتر این سامانه نیز گفت: جزئیات بیشتر این سامانه به زودی اعلام خواهد شد و بعد از سپری کردن مراحل آزمایشی، مورد استفاده متقاضیان قرار خواهد گرفت.