عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی: : اگر آمریکا بخواهد به مذاکرات برگردد، باید ابتدا عهدشکنی گذشته خود را جبران کند و ما هم راستی آزمایی کنیم، در این صورت می‌تواند به میز مذاکرات بازگردد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

همزمان با آغاز دور دوم مذاکرات وین، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، بازگشت به مذاکرات وین را راهکاری دیپلماسی دانست و تاکید کرد که مذاکرات وین راه حلی مطلوب برای حل و فصل مشکلات است، از سویی دیگر عضو کمیسیون امنیت مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه آمریکا چاره ای جز تمکین از مذاکرات وین ندارد، معتقد است که بازگشت آمریکا به مذاکرات وین مشروط به جبران عهدشکنی گذشته آنها و جبران خسارات وارده به ایران است و در صورت راستی آزمایی خواهد توانست به پای میز مذاکرات وین بازگردد، هر چند به گفته وی ایران نیز از بازگشت آمریکا به مذاکرات وین استقبال می کند. 

مذاکرات وین ..

آمریکا برای پیشبرد مذاکرات وین تعجیل دارد

 

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، گفت: دولت آمریکا برای به نتیجه رسیدن مذاکرات عجله دارد زیرا انتخابات میان دوره‌ای کنگره در پیش است و می‌خواهد در مذاکرات اتفاق‌های مثبتی رخ دهد.

حجت الاسلام «مجتبی ذوالنور» روز پنجشنبه با اشاره به مذاکرات ایران و ۱+۴ برای رفع تحریم‌ها و رویکرد آمریکا در این مذاکرات، افزود: آمریکا برای رسیدن به این مقصود، با اعمال فشار و هزینه در مذاکرات می‌خواهد دستاوردهایی از وین داشته باشد البته ما هم می‌خواهیم مردم از مذاکرات منتفع شوند. ولی به نتیجه رسیدن مذاکرات منوط به رفع تحریم‌ها و بازگشت آمریکا به مذاکرات است و به نظرم این مذاکرات در نهایت به نتیجه می‌رسد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، درباره غیبت آمریکا در مذاکرات و تاثیر آن بر روند گفت و گوها، یادآور شد: ایران اقدامی برای کنار گذاشتن آمریکا از مذاکرات نکرده است. بلکه این رییس جمهوری سابق آمریکا بود که با خروج از برجام سبب شد امروز آمریکا خود را پشت درهای بسته مذاکرات هسته ای وین ببیند و الان هم آمریکا جزو برجام نیست تا بتواند در میز مذاکره بنشیند.

ذوالنور ادامه داد: اگر آمریکا بخواهد به مذاکرات برگردد، هیچ گونه ممانعتی برای این موضوع وجود ندارد. اما باید ابتدا عهدشکنی گذشته خود را جبران کند و ما هم راستی آزمایی کنیم و اگر برای جمهوری اسلامی ایران صداقت آمریکا محرز شود در این صورت می‌تواند به میز مذاکرات بازگردد.

وی با تاکید بر اینکه موضع ایران در دور جدید مذاکرات، عرفی، عقلی و حقوقی است، تصریح کرد: آمریکا پیش از این در برجام بوده و با خروج خود سبب مشکلاتی برای کشور ما شده است. امروز هم ایران مدعی است پس از برداشتن این تحریم‌ها و یکسان شدن جایگاه دو کشور، آنوقت آمریکا می‌تواند به شکل رسمی در مذاکرات هسته‌ای حاضر شود.

نماینده مردم قم در مجلس یازدهم، خاطرنشان کرد: آمریکا در پی این است امتیاز ندهد یا کم امتیاز دهد و امتیاز زیاد هم بگیرد که جمهوری اسلامی ایران معتقد است در این باره باید حقوق مساوی رعایت شود.

ذوالنور ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران به تکالیف خود در برجام عمل کرده است و باید ابتدا طرف مقابل حقوق رسمی و قانونی ما را بدهد. هرچند استمرار حضور ما در مذاکرات هم منوط به دریافت حقوق برجامی است.

اظهارات نماینده مجلس در باره مذاکرات وین

تمکین تنها راه چاره آمریکا در مذاکرات وین است

 

وی با تاکید بر اینکه آمریکا چاره‌ای جز تمکین از روند مذاکرات هسته‌ای ندارد، افزود: امروز اروپا اصرار به حفظ برجام دارد و آمریکا هم پشیمان است که از برجام خارج شده است.

ذوالنور درباره مواضع روسیه و چین در مذاکرات هسته ای خاطرنشان کرد: روسیه و چین همراهی خوبی در مذاکرات داشته‌اند و از منطق جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات دفاع کرده‌اند البته اروپایی‌ها هم در مذاکرات از یکدستی و یکپارچگی برخوردار نیستند.​

 

آمریکا: بازگشت به برجام به نفع شرکا و متحدان ما در منطقه است

آمریکا: بازگشت به برجام به نفع شرکا و متحدان ما در منطقه است

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری در پاسخ به سوالی درباره تاثیر مواضع جنگ طلبانه اسراییل علیه ایران بر مذاکرات وین، مطرح کرد آمریکا در اعتقاد خود نسبت به این که بازگشت به برجام و دیپلماسی موثرترین راه حل و فصل مسئله هسته‌ای ایران است، جدی و ثابت قدم می باشد.

پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا، ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور در یک کنفرانس خبری در پاسخ به سوالی درباره اظهارات تازه رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی مبنی بر این که این رژیم برنامه های عملیاتی اش برای حمله ای احتمالی به تاسیسات هسته ای ایران را تسریع بخشیده است و آیا با توجه به چنین اظهاراتی اقدامات آمریکا برای بازگشت به مذاکرات احیای توافق هسته ای در وین پیچیده تر می شود و آیا اصلا تاثیری بر این موضوع دارد یا نه، گفت: ما در عقیده مان و در اظهاراتمان و در اعتقادمان به این که بازگشتی دوجانبه به پایبندی هنوز موثرترین ابزاری است که می توان با آن به طور دائمی و قابل راستی آزمایی از عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای اطمینان یافت، جدی و ثابت قدم بوده ایم. 
پرایس ادامه داد: ما باور داریم نتیجه ای دیپلماتیک، بازگشتی دوجانبه به پایبندی به برجام[توافق هسته ای] در راستای منافع ملی آمریکا و به نفع شرکا و متحدان ما در منطقه است که ببینند ایران هیچ گاه در جایگاه دست یافتن به یک سلاح هسته ای قرار نگیرد.  به همین دلیل است که ما به دنبال تعامل سازنده در وین هستیم، از جمله وقتی که مذاکرات بعدی در ماه جاری از سر گرفته می شوند.

 

اسرائیل در تدارک رویارویی خارجی با ایران است
 

آویو کوخاوی، رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی  روز گذشته در کمیته  «روابط خارجی و دفاعی» کنست مطرح کرد که ارتش این رژیم  «در حال تسریع بخشیدن به برنامه های عملیاتی و تدارکات رویارویی با ایران و تهدید هسته ای نظامی است و گفت: خوشبختانه، بودجه ای که تایید شده بود، مقابله با انواع مختلف تهدیدها را امکان پذیر می سازد».
بر اساس این گزارش، اظهارات پرایس در پی این مطرح می شود که مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین که شش دور آن میان ایران و کشورهای عضو توافق هسته‌ای و با حضور هیات آمریکا در محل مذاکرات تا ماه ژوئن[خرداد] برگزار شده بود، پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران به تعویق افتاد.

دولت جدید ایران اخیرا پس از بررسی نتایج شش دور قبلی مذاکرات، اعلام کرده که دور هفتم مذاکرات ۲۹ نوامبر[۸ آذر] از سرگرفته خواهد شد. ایران تاکید کرده است هدف آن از این مذاکرات لغو تحریم‌های آمریکا است.

دولت آمریکا نیز گفته است مسیر دیپلماتیک با ایران را برای حل‌وفصل موضوع هسته‌ای آن ترجیح می‌دهد و آماده است با «حسن نیت» و در راستای بازگشت دوجانبه با ایران به پایبندی کامل به توافق هسته‌ای، به مذاکرات وین بازگردد.

آمریکا در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ از توافق خارج شد و ضمن بازگرداندن تحریم‌های لغو شده، تحریم‌های جدیدی نیز بر ایران اعمال کرد.