به دنبال نزدیک شدن امارات به ایران و بهبود نسبی روابط این دو کشور، اسرائیل به منظور تنبیه این کشور، از فروش سامانه گنبد آهنین به امارات خودداری می کند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

تل آویو به دلیل نزدیک شدن روابط ایران و امارات از فروش سامانه گنبد آهنین به ابوظبی امتناع می کند

بر اساس این گزارش، یک رسانه اسرائیلی گزارش داد که مقامات اسرائیل به دلیل هراس از نزدیک شدن روابط ایران و امارات از فروش سامانه گنبد آهنین به ابوظبی امتناع می کنند. به نوشته روزنامه اسرائیل هیوم، امارات متحده عربی در حال فشار بر اسرائیل است تا میلیاردها دلار سامانه دفاعی هوایی گنبد آهنین به این کشور بفروشد اما مقامات اسرائیلی از این کار امتناع می کنند.

تحلیل آصفی از روابط ایران و امارات

 سفیر سابق ایران در امارات در مورد رابطه این کشور با رژیم صهیونیستی گفت: اماراتی‌‌‌ها اعلام کردند که این رابطه علیه ایران نیست و خطری از این بابت متوجه کشور ما نخواهد بود.

حمیدرضا آصفی، دیدار مشاور امنیت ملی امارات با مقامات ارشد ایران را بسیار مهم خواند و گفت: جایگاهی که مشاور امنیت ملی امارات دارد سفر را پراهمیت‌‌‌تر می‌‌‌کند. وی با بیان اینکه مشاور امنیت ملی امارات یک حلقه مرکزی تصمیم‌گیری در امارات است، افزود: البته ایران و امارات در ماه‌‌‌های گذشته هم همکاری‌‌‌های خیلی جدی را به‌‌‌صورت غیررسمی داشتند که برخی از آنها هم علنی شد. آصفی با اشاره به اینکه ریشه‌‌‌های وابستگی ایران و امارات به حضور بالای ایرانیان در آن کشور و تجارت زیاد بین این دو کشور برمی‌‌‌گردد، گفت: شرایط منطقه با خروج خفت‌‌‌بار آمریکا از افغانستان و متعاقبا از عراق و منطقه، کشورهای منطقه را به این سمت رهنمون کرده که خودشان باید با هم همکاری داشته و از ظرفیت‌‌‌های ایران استفاده کنند. آصفی معتقد است که این سفر می‌تواند منجر به تحکیم روابط بین ایران و امارات و همچنین روابط کشورهای منطقه با ایران شود.

چرا ابوظبی قصد نزدیکی شدن به تهران را دارد؟

شیخ طنحون بن زاید مشاور امنیت ملی دولت امارات که در ابتدای هفته به تهران سفر کرده بود، با ابراز مسرت از سفر به جمهوری اسلامی گفت: ایران به عنوان کشوری بزرگ و قدرتمند در منطقه دارای موقعیت منحصر بفرد ژئو پولیتیکی و شاهراه ارتباط شرق و غرب جهان است.

به گزارش فرارو، مشاور امنیت ملی امارات در دیدار با ابراهیم رئیسی ضمن دعوت رسمی از رئیس جمهور ایران برای سفر به این کشور، اظهار داشت: ما فرزندان این منطقه هستیم و یک سرنوشت داریم لذا توسعه روابط ۲ کشور در دستور کار ما قرار دارد.

همچنین سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور در این دیدار گفت: روابط حسنه با کشور‌های منطقه از اولویت‌های سیاست خارجی در دولت جدید است و به همین دلیل از توسعه روابط با امارات استقبال می‌کنیم.

رئیس جمهور افزود: در روابط ۲ کشور مسلمان ایران و امارات، نباید مانعی وجود داشته باشد و این روابط تحت تاثیر القائات بیگانگان قرار بگیرد.

پیرمحمد ملازهی کارشناس مسائل خاورمیانه در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه اگر بخواهیم واقع‌بینانه به روابط ایران با کشور‌های دیگر نگاه کنیم باید بگوییم که ایران گزینه‌های زیادی در این رابطه ندارد، گفت: در واقع اگر برجام به نتیجه برسد و ایران بتواند مشکلات خود با غرب را حل و فصل کند، آن زمان می‌توان امیدوار بود که مناسبات ایران با کشور‌های منطقه از جمله اعراب خلیج فارس نیز رو به بهبودی برود.

وی افزود: در حال حاضر با عادی‌سازی روابط اسراییل با کشور‌های عربی از جمله امارات، این رژیم فشار زیادی به این کشور‌ها وارد می‌کند، تا با ایران رابطه چندانی نداشته باشند، این موضوع تنها مختص به همسایگان جنوبی نیست، زیرا در شمال و غرب نیز شاهد هستیم، با توجه به روابط ترکیه و آذربایجان با اسراییل، تهدیدات زیادی علیه ایران وجود دارد.

ملازهی با اشاره به اینکه امارات از لحاظ نظامی بسیار آسیب‌پذیر است، اظهار داشت: این کشور بیم آن دارد اگر برجام با شکست روبرو شود، اسرائیل به مواضع نظامی ایران حمله کند، در چنین حالتی اماراتی‌ها نگران هستند، آتش جنگ در منطقه شعله ور شود و دامن‌ آنها را نیز بگیرد، بنابراین سعی می‌کنند روابط خود با ایران را حفظ کنند، تا در این زمینه با بحران روبرو نشوند، زیرا در گذشته برخی از فرماندهان ارشد نظامی ایران تهدید کرده بود که اگر اسراییل به تاسیسات هسته‌ای ایران حمله کند، تهران نیز مواضع حساس کشور‌های عربی که پای اسراییل را به منطقه خلیج فارس باز کرده‌اند، خواهد زد، بر همین اساس امارات سعی می‌کند، به طور همزمان روابط متعادلی با دو طرف داشته باشد، تا در هنگام گرفتاری با مشکل کمتری روبرو شود.

این کارشناس مسائل خاورمیانه اضافه کرد: بنابراین به نظر نمی‌رسد که به این زودی‌ها روابط سیاسی بین دو کشور در سطوح بالا دنبال شود، چرا که زمان خواهد برد، اعتماد میان ایران و امارات دوباره به سطح گذشته بازگردد و مهم‌تر از آن تا تکلیف برجام معلوم نشود، کشور‌های عربی روابط وسیعی با تهران برقرار نمی‌کنند، بنابراین نمی‌توان انتظار داشت که روابط سیاسی واقتصادی دو کشور نیز به مانند دهه‌های گذشته شود.

مصیب نعیمی کارشناس مسائل خاورمیانه در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه رویکرد امارات در برقراری روابط با رژیم صهیونیستی و حضور در ائتلاف سعودی در حمله به یمن همواره مورد انتقاد جمهوری اسلامی بوده، گفت: با این وجود، با توجه به تغییر رویکردی که در امارات از چندین ماه گذشته آغاز کرد و به صورت غیر مستقیم تماس‌هایی را با ایران برقرار کرد، زمین برای سفر مشاور امنیت ملی دولت امارات به ایران فراهم شد.

وی افزود: از سوی دیگر در چند سال گذشته آمریکا و رژیم صهیونیستی به دنبال ایجاد تفرقه در منطقه خاورمیانه و دور کردن کشور‌های منطقه از یکدیگر هستند، در این باره نیز برخی از کشور‌ها نیز خواسته یا نخواسته در این دام گرفتار شدند، برقرای روابط رسمی بین رژیم صهیونیستی با امارات و بحرین نیز در همین راستا قابل ارزیابی است، اما در مقابل ایران همواره با توجه به منافعی که در منطقه وجود دارد، همیشه راه‌های بازگشت را بر روی کشور‌های منطقه باز گذاشته است، تا همکاری مشترک بین کشور‌ها شکل بگیرد و امنیت منطقه نیز تامین شود.

نعیمی اظهار داشت: حال اینکه واقعا امارات تغییر رویکرد داده یا خیر، باید زمان بگذرد تا این موضوع شود، شود، این درحالی است که بسیاری از امیرنشینان امارات نیز با رویکرد‌ها و سیاست‌های محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد ابوظبی مخالف هستند که از جمله آن می‌توان به برقراری ارتباط با رژیم صهیونیستی اشاره کرد.

این کارشناس مسائل خاورمیانه اضافه کرد: به صورت کلی در حال حاضر ایران آماده است تا بتوانند با همکاری و همگرایی دو طرف خلیج فارس را در یک راستا همگرا کند، تا منطقه خاورمیانه به سوی صلح و ثبات دائمی حرکت کند، اما این موضوع بستگی به دولت‌های عرب منطقه دارد که بخواهند تغییر رویکرد بدهند و دست از سیاست‌های گذشته خود بردارند.