​امام جمعه قم گفت: این روزها اغتشاشاتی در برخی شهرهای عراق مشاهده می‌شود، ضمن آنکه باید مشکلات مردم توسط مسئولین عراق مورد توجه قرار گرفته و حل شود، باید بدانیم در نزدیکی اربعین امام حسین(ع)، دست‌هایی وجود دارد تا دو ملت بزرگ ایران و عراق را از هم جدا کند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش ایسنا، آیت الله علیرضا اعرافی در خطبه‌های نماز جمعه قم که در مصلی قدس برگزار شد، عنوان کرد: رعایت لقمه حلال یکی از نکات مهم در تربیت نسل آینده است و بیش از ثلث ابواب فقه ما درباره معاملات و راه‌های کسب درآمد صحیح است، اگر ما از مرزهای عقلی و شرعی در کسب درآمد حلال عبور کنیم، این لقمه حرام علاوه بر آنکه مانع عبادت و درک معنوی انسان می‌شود، در نسل ما اثر می‌گذارد، این یک قانون و واقعیت شرعی است.

وی درخصوص اثرات معیشت حلال ادامه داد: اگر کسی از لقمه حرام پرهیز کند، اولین اثر آن صفای قلب و نورانیت دل است، همان‌طور که پیامبر اکرم فرمودند: "کسی که از لقمه پاک بهره می‌برد، صفای قلب خواهد داشت و اگر کسی ۴۰روز از حرام دوری کند، خداوند قلب وی را نورانی می‌کند. " به علاوه، خضوع و خشوع در نماز و اشکی در هنگام عبادت خداوند ریخته شود، نعمت نابی است که نصیب هرکسی نمی‌شود و این حال نیک، ثمره رزق حلال است که دروازه عالم ملکوت را برای انسان می‌گشاید، شخصی به امام سجاد(ع) عرض کرد که چگونه در هنگام نماز این چنین به اشک و لرزه می‌افتی؟ ایشان پاسخ دادند که اگر درک کنید که هنگام نماز در مقابل چه کسی ایستاده‌اید، از این سکون و بی‌حسی خود تعجب خواهید کرد.

رزق حلال، تسهیل کننده‌ی سایر عبادات انسان است

اعرافی بیان کرد: رزق حلال، تسهیل کننده‌ی سایر عبادات است، امام صادق(ع) در این باره فرمودند: "رزق را از طریق حلال دنبال کن چراکه رزق حلال یاور تو در انجام عبادات است. " وقتی دستگاه بدن از رزق حلال بهره ببرد، روح انسان نیز از این پاکی بهره‌مند می‌شود، ثمره‌ی دیگر معیشت حلال، استجابت دعا است، در این راستا سبک بازار و شیوه درآمدزایی ما باید براساس عقل، اخلاق، شرع و فقه باشد.

خطیب نماز جمعه قم گفت: ما انسان‌ها در این عالم بر کشتی سوار هستیم که در دریایی مواج و  طوفانی در حرکت است که تنها برای انسان متقی، روح بلند. جان پاک بی‌خطر است، تقوای خداوند یک شعار سطحی نیست بلکه روحی بلند و آسمانی است که قلب انسان را مطمئن و روح انسان را دربرابر سختی‌ها مقاوم می‌کند.

شکوه حماسه اربعین موجب ترس دشمنان شده است

وی ضمن تسلیت شهادت امام حسن مجتبی(ع) ادامه داد: در روزگارما پیاده‌روی  اربعین ضمن آنکه یک زیارت دل‌نشین است، به نماد عزت، عظمت و شکوه مسلمین تبدیل شده و برآمده از گفتمان اسلام ناب و انقلاب شکوهمند اسلامی است، به برکت خون‌های پاک شهیدان، امروز اربعین از افول خود در دوران رژیم بعث بیرون آمده و با شکوه خود موجب ترس دشمنان اسلام شده است، زیارت اربعین از مستحبات موکد است و امروز تبدیل به شعائرالله شده است.

اربعین باید از اختلافات مذهبی دور بماند

امام جمعه قم بیان کرد: پیاده‌روی اربعین باید از اختلافات مذهبی دور بماند، سینه‌ای گشاده برای همه ادیان و همه‌ی بشریت داشته باشد و براساس نظم و انضباط انجام گیرد، این روزها اغتشاشاتی در برخی شهرهای عراق مشاهده می‌شود، ضمن آنکه باید مشکلات مردم عراق را توسط مسئولین عراق مورد توجه قرار گرفته و حل شود، باید بدانیم در نزدیکی اربعین امام حسین(ع)، دست‌هایی وجود دارد تا  دو ملت بزرگ ایران و عراق را از هم جدا کند و این‌ها وسیله‌ای برای تفرقه‌افکنی و ایجاد اختلاف میان ملت ایران و عراق است.

وی ادامه داد: هم‌بستگی ایران و عراق بسیار مهم است و اربعین باید جلوه‌گاه قدرت مقاومت ملت ایران و عراق باشد، همچنین دشمنان اغتشاش‌گر بدانند که شکست خواهند خورد.

۱۲هزارشهید نیروی انتظامی، بهای امنیت ملت ایران

اعرافی ضمن تقدیر و تشکر از نیروزی انتظامی عنوان کرد: نیروی انتظامی نیرویی مقتدر و دارای مسئولیت‌هایی سنگین است و بیش از ۶۰ وظیفه برای آن تعیین شده است، نیروی انتظامی باید مظهر مهر و محبت و در عین حال صلابت و قدرت در برابر حریم شکنان باشد، باید با نگاه علمی و انقلابی اقدام کند، نیروی انتظامی بیش از ۱۲هزار شهید برای امنیت کشور داده است و نه فقط درایران بلکه به واسطه‌ی تلاش‌های عظیم خود در مبارزه با مواد مخدر،   بر سایر کشور ها از جمله کشورهای اروپایی نیز حق بزرگی دارد.

وی ادامه داد: انتظار ما از دستگاه‌های مقننه و سایر دستگاه‌ها، رعایت سیاست های اعلامی از طرف رهبری است که به منزله بنیاد قوانین و پایه‌های نظام است، ما در مسیر قانون گذاری در کشور مشکلاتی داریم که اگر این اصول راهنمای قانون گذاری مورد توجه باشد، می توان آن‌ها را حل کرد.

ریشه فساد در غفلت مسئولین است

امام جمعه قم گفت: ریشه فساد در غفلت مسئولین است، ما ضمن تاکید بر پاکی ذات جمهوری اسلامی،  نمونه‌های فساد موجود را بسیار آزاردهنده میدانیم و همه‌ی ما نباید بگذاریم پیرامون ما فساد شکل بگیرد و همه باید برای از بین بردن فساد تلاش کنیم.

آل سعود به زباله‌دان تاریخ سپرده خواهد شد

اعرافی عنوان کرد: عملیات اخیر انصارالله یمن، تحت عنوان عملیات "نصرمن الله" عملیاتی زمینی و در ابعاد بسیار گسترده بود، هرچند آل سعود هربار موفقیت عملیات‌های یمنی را به ایران نسبت می دهد اما هم در دریا هم در هوا و هم در زمین از نیروی مقتدر یمن شکست خورده و فهرست جنایت‌هایشان پرشماره است و در نهایت، به زباله‌دان تاریخ سپرده خواهند شد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .