سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به تولید 25 تن گاز هگزافلوراید اورانیوم از پسماندهای گذشته، گفت: 2 تن از این گاز به فردو منتقل شد و در 6 سال آینده می‌توانیم از تولیدات پسماند، نیاز فردو را تأمین کنیم.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در گفتگویی در خصوص جلسه امروز شورای حکام پیرامون گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران، گفت: جلسه امروز شورای حکام یک پیش جلسه برای جلسه اصلی که فردا قرار است برگزار شود است. البته این جلسه مسئله جدیدی نیست و هر چند وقت یک بار برای بررسی مسائل ایران برگزار می شود و غریب آبادی نماینده دائمی ایران در اتریش نیز در جلسه شرکت می کند  و مواضع ایران را تشریح خواهد کرد.

وی افزود: همانگونه که آقای صالحی گفت ما با ماشین های جدید که در گام سوم فعال کرده ایم و حدود ۱۵ نوع هستند، کار غنی سازی را انجام دادهایم.  امروز هم کار فردو به انتها رسید و در کنار اینکه چهار آبشار به ظرفیت ها افزوده شده، چیزی بیش از ۷۰۰ سو نیز افزوده می شود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: در مجموع ما ۹۵۰۰ سو ظرفیت خواهیم داشت که چیزی نزدیک به ظرفیت قبل از برجام است.

کمالوندی تصریح کرد: البته ظرفیت امروز چیزی حدود ۴۰۰ سو بیشتر از قبل از برجام است اما ماشین ها به کار گرفته شده از نوع جدید هستند و هرچه بیشتر برویم، برداشتمان نیز بیشتر می شود.

وی با بیان اینکه در کنار این دانشی که به ما می رسد، کمک می کند تا کیفیت و کارایی این دستگاه ها را افزایش دهیم، اظهار داشت: حدود دو تن (دو هزار کیلو)  گاز هگزا فلوراید از سایت شهید احمدی روشن به سایت فوردو منتقل کردیم، تولیدی است که از پسماندهای سال‌های گذشته داشته ایم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه ما چیزی حدود ۲۵ تن تولید از محل پسماندها داشتیم که کار بسیار بزرگی است در شرایطی که ما دسترسی به کیک زرد نداریم، افزود: از این ۲۵ تن، دو تن را به سایت فوردو منتقل کردیم و این بدان معناست که در ۵-۶ سال آینده می‌توانیم از همین محل تولید از پسماند، نیاز سایت فوردو را تأمین کنیم.

کمالوندی خاطرنشان کرد: این کار به لحاظ اقتصادی و استراتژیک بسیار قابل توجه است و من از این طریق خبر را به اطلاع مردم ایران میرسانم.

 

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .