معاون رئیس‌جمهور آمریکا با رد ادعاها درباره انتقام موشکی ایران، گفت ایرانی‌ها با شلیک موشک می‌خواستند آمریکایی‌ها را بکُشند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

«مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا شامگاه پنجشنبه در اظهاراتی، ادعاهای مقامات پنتاگون و رئیس‌جمهور این کشور را مبنی بر اینکه انتقام موشکی ایران عامدانه تلفاتی در پی نداشت، نقض کرد.

پنس در مصاحبه با شبکه «فاکس‌نیوز» توضیح داد: «شکی ندارم که وقتی ایرانی‌ها آن موشک‌ها را شلیک کردند، قصد داشتند آمریکایی‌ها را به قتل برسانند».

به نوشته وبگاه «بلومبرگ» وی بعد از آن، با شبکه «اِن. بی. سی.» نیز مصاحبه‌ای کرده و ضمن تکرار نظر خود، تاکید کرد اطلاعات [امنیتی] برای اثبات این مدعای خود دارد.

بر این اساس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا همچنین این ادعاها که ایران عامدانه مناطق خالی از سکنه در دو پایگاه آمریکایی در عراق را هدف قرار داد، رد کرد.

بامداد چهارشنبه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیانیه‌ای از اجرای حمله موشکی نیروی هوافضای سپاه به پایگاه آمریکایی عین الاسد در غرب عراق خبر داد و اعلام کرد که این عملیات در انتقام از ترور سپهبد شهید حاج «قاسم سلیمانی» و یارانش انجام شد.

پایگاه هوایی عین الاسد یک فرودگاه نیروی نظامی در استان الانبار در غرب عراق است و در ۱۰۸ کیلومتری غرب «الرمادی» مرکز استان الانبار قرار دارد. در سال ۲۰۰۳، تفنگداران آمریکایی این پایگاه را اشغال کردند و تا سال ۲۰۱۱ در آن باقی ماندند. عین الاسد دومین پایگاه هوایی بزرگ عراق است. در پایان سال ٢٠١٤، به بهانه مبارزه با داعش، بار دیگر این پایگاه تحت اختیار نظامیان آمریکایی حاضر در  ائتلاف بین‌المللی ضد داعش قرار گرفت.

روز گذشته نیز تحلیلگران و کارشناسان نظامی متعددی با رد ادعای اینکه حمله موشکی سپاه به پایگاه عین‌الاسد خسارت چندانی در پی نداشته، نوشتند این عملیات نه تنها نمادین نبود بلکه ساختمان‌های آمریکایی با دقت هدف قرار داده شدند.

آیا این خبر مفید بود؟