قیمت سکه در معاملات پشت خطی شب گذشته بر مدار صعود قرار گرفت. پیش بینی می شود ادامه رشد دلار در روز جاری اهرمی شود تا سکه باز هم گران تر شود.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش پایگاه خبری پیشنهاد ویژه: قیمت سکه و طلا در بازار در نوسان است. قیمت سکه و طلا در بازار از عوامل مختلفی تاثیر می‌پذیرد. قیمت سکه و طلا از اواسط مرداد به بعد روند افزایشی داشته است. قیمت سکه و طلا شدیدا متاثر از نرخ ارز است. قیمت سکه و طلا همچنین تحت تاثیر اخبار سیاسی و اقتصادی روز نیز قرار می‌گیرد.

سکه باز هم صعودی شد

قیمت سکه در معاملات پشت خطی شب گذشته بر مدار صعود قرار گرفت. پیش بینی می شود ادامه رشد دلار در روز جاری اهرمی شود تا سکه به سوی مقاومت بلندمدت ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان حرکت کند.

قیمت اونس طلا در معاملات هفته گذشته زیر مرز ۱۸۰۰ دلار نوسان داشت و به عنوان یک سرعت گیر برای رشد قیمت سکه عمل کرد.

قیمت سکه در ساعات پایانی معاملات روز پنجشنبه با ۳۰ هزار تومان افزایش توانست خود را به ۱۲ میلیلون و ۶۵۰ هزار تومان برساند. با این حال نگاه معامله گران به افزایش قیمت دلار بود.

در همین رابطه پیش بینی می شود قیمت سکه امروز شنبه ۱۳ آذر با توجه به رشد دلار در بازار پشت خطی، تمایل بیشتری به صعود قیمت نشان دهد.

 سکه‌بازان امیدوارند که با ادامه رشد دلار بتوانند اثر نزولی اونس را خنثی کنند. در صورتی که اسکناس آمریکایی در روز جاری به رشد خود ادامه دهد، سکه می‌تواند به سوی سقف ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان حرکت کند. سکه در سال ۱۴۰۰ هرگز نتوانسته است بالای خط ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان قرار بگیرد. به گفته فعالان، تا زمانی که سکه بالای محدوده ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قرار دارد، شانس صعود در بازار سکه بیشتر خواهد بود.

صعود قیمت سکه در معاملات پشت خطی

قیمت سکه در معاملات پشت خطی شب گذشته تا نزدیک مرز ۱۳ میلیون تومان پیشروی کرد و بر روی ۱۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان قرار گرفت که نسبت به معاملات نقدی روز پنجشنبه ۲۵۰ هزار تومان بالاتر بود.

این قیمت نسبت به معاملات پشت خطی چهارشنبه شب گذشته نیز ۲۸۵ هزار تومان بالاتر بود. قیمت سکه در معاملات پشت خطی چهارشنبه شب گذشته بر روی ۱۲ میلیون ۶۱۵ هزار تومان قرار داشت.

نکات لازم برای خرید سکه

– پیش از خرید سکه حتماً از منابع مختلفی که بورس خرید و فروش سکه هستند قیمت سکه را جویا شوید. به این خاطر که برخی از فروشنده‌های بی‌انصاف از عدم آگاهی خریدار از وضعیت بازار سوءاستفاده می‌کنند و قیمت‌های بالاتری را پیشنهاد می‌دهند.

–  در زمان خرید سکه حتماً باید توجه کنید که سکه ضرب شده‌ی سال ۱۳۸۶ باشد. به این خاطر که معمولاً بازار این سکه‌ها از رونق بیشتری برخوردار است و این باعث می‌شود تا راحت‌تر به فروش برسند.

– سکه‌ی طلا را حتماً از واحدهایی خریداری کنید که دارای جواز فروش سکه هستند.

– حتماً سکه‌ی وکیوم شده بخرید. توجه داشته باشید که مدل‌های وکیوم شده باید برچسب هولوگرام داشته باشند. اگر این برچسب را نداشته باشد، نمی‌توانید تشخیص دهید که سکه اصل است یا تقلبی. همچنین حواستان باشد که آدرس و مشخصات روی وکیوم سکه با مشخصات مغازه یکی باشد. چون برای سکه فاکتور صادر نمی‌کنند. این امر کمک می‌کند تا شما از معتبر بودن سکه خیالتان راحت باشد.

قیمت سکه و طلا

– بهتر است سکه‌ی بانکی بخرید. سکه بانکی به سکه‌ای گفته می‌شود که در ضرابخانه‌ی بانک مرکزی ضرب شده است. روی وکیوم سکه‌های بانکی باید جمله‌ی «سکه بانکی تضمین‌شده» نوشته شده باشد. همچنین باید هولوگرام اتحادیه‌ی طلا و جواهر تهران را هم داشته باشد.

– سکه‌های تاریخی مثل سکه‌های پهلوی به هیچ عنوان مناسب سرمایه‌گذاری نیستند. چون بیشتر جنبه‌ی کلکسیونی دارند و به راحتی خرید و فروش نمی‌شوند.

توجه داشته باشید که سکه‌های طرح قدیم هم دیگر در بازار طرفدار ندارند و به ندرت خرید و فروش می‌شوند. بنابراین این سکه‌ها سوددهی خوبی ندارند و برای سرمایه‌گذاری اصلاً گزینه‌ی مناسبی به‌شمار نمی‌آیند.

نکات امنیتی خرید سکه

– برای کسب اطمینان از اعتبار و اصالت سکه توصیه می‌کنیم آن را فقط از واحدهایی بخرید که «جواز سکه‌فروشی و هولوگرام اتحادیه» دارند. به طور مثال، در شهر تهران چهارراه استانبول و سبزه‌میدان از مراکز عمده‌ی خرید سکه هستند. وقتی از مراکز معتبر خرید می‌کنید، سکه دارای هولوگرام است. هولوگرام‌های طلایی رنگ روی سکه هم دارای کد شامد است. در ضمن، نام مکانی که شما سکه را از آن خریداری می‌کنید روی آن ثبت شده است. یعنی شما علاوه‌بر اینکه می‌دانید را از کجا خریده‌اید، از اصل بودن آن هم مطمئن می‌شوید.

– توجه داشته باشید که عیار سکه‌های بانکی و غیر بانکی با هم فرق دارد. معمولاً بانک با توجه به اعتبار خود اقدام به کم کردن عیار نمی‌کند. اما این در حالی‌است که ممکن است به خاطر طمع افراد سودجو، عیار سکه‌های غیر بانکی از عیار سکه‌های بانکی کمتر باشد.

نکات خرید سکه برای تشخیص سکه تقلبی

فاصله‌ی حاشیه‌ی کنگره‌ها و میزان حاشیه باید در طرفین سکه یکسان باشد و اگر یکسان نبود احتمالاً سکه شما غیر بانکی است.

– برای اینکه کلاه سرتان نرود حتماً سعی کنید سکه‌ها را به‌صورت وکیوم شده (پرس شده در کارت) خریداری کنید. توجه هم داشته باشید که روی پلمپ سکه، علاوه بر نام و نشانی فروشنده، باید عباراتی همچون (تضمین بانکی) یا مجوز اتحادیه هم وجود داشته باشد.

قیمت سکه و طلا

– نام و نشانی روی سکه باید مطابق مغازه‌ای باشد که از آن سکه می‌خرید. در غیر این صورت باید توجه کنید که از مغازه‌های معتبر سکه بخرید.

– برای تشخیص سکه‌های تقلبی که بانک مرکزی آن‌ها را ضرب نکرده بهتر است به نا‌همواری‌های پشت و روی سکه توجه کنید. البته گاهی عیار کم طلای آن هم قابل تشخیص است.

خیلی به تخفیف‌های کوچک و بزرگ مغازه‌هایی که زیر نظر اتحادیه نیستند توجه نکنید. چون ممکن است سکه‌های غیر بانکی یا حتی سکه‌های تقلبی عرضه کنند. آن وقت است که پس از خرید دستتان به جای بند نخواهد بود. چون اگر مغازه تحت نظر اتحادیه نباشد، شما هیچ راهی برای پیگیری شکایت نخواهید داشت.