رسالت/ فرار 6 اسیر فلسطینی از زندان صهیونیستی «جلبوع» با حفر تونل، موجب افشای بخشی از استحکامات اطراف این زندان و فوق امنیتی بودن شرایط نگهداری اسرای فلسطینی شد.به نوشته «عربی ۲۱»، زندان جلبوع واقع در اراضی اشغالی ۱۹۴۸ در شمال فلسطین اشغالی، یک زندان فوق امنیتی برای نگهداری اسرای فلسطینی متهم به انجام عملیات در داخل اراضی اشغالی است. اسرایی که رژیم صهیونیستی آن‌ها را در طبقه‌بندی‌ فوق خطرناک برای موجودیت اسرائیل قرار می‌دهد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

​فرار ۶ اسیر فلسطینی از زندان صهیونیستی «جلبوع» با حفر تونل، موجب افشای بخشی از استحکامات اطراف این زندان و فوق امنیتی بودن شرایط نگهداری اسرای فلسطینی شد.به نوشته «عربی ۲۱»، زندان جلبوع  واقع در اراضی اشغالی ۱۹۴۸ در شمال فلسطین اشغالی، یک زندان فوق امنیتی برای نگهداری اسرای فلسطینی متهم به انجام عملیات در داخل اراضی اشغالی است. اسرایی که رژیم صهیونیستی آن‌ها را در طبقه‌بندی‌ فوق خطرناک برای موجودیت اسرائیل قرار می‌دهد.

​زندان جلبوع در کجا قرار دارد؟

زندان جلبوع، زندان نسبتا جدیدی است که در دره «بیسان» و نزدیکی زندان قدیمی «شطه»واقع شده است و در اصل بخشی از آن محسوب می‌شود. زندان جلبوع در آوریل ۲۰۰۴ افتتاح شد. این زندان  شامل پنج بخش است و در هر بخش ۱۵ اتاق وجود دارد و هر اتاق

​۸ زندانی را در خود جای داده است.با افتتاح این زندان، گروهی که هسته مهم و سرسختی از اسرای فلسطینی موجود در همه زندان‌ها محسوب می‌شد، متشکل از ۷۰ زندانی از سازمان‌های مختلف فلسطینی، به‌عنوان بخشی از طرح اسرائیل با هدف جدا کردن فعالان اسیر فلسطینی از سایر اسرا، به این زندان منتقل شدند. زندانی که به اذعان منابع صهیونیستی، با قوانین سخت‌گیرانه و پیچیده امنیتی خود، حفاظتی‌ترین زندان این رژیم محسوب می‌شود که تحت نظارت متخصصان ایرلندی احداث شده است.بنابراین گزارش، زندان جلبوع، بیشتر شبیه به قلعه‌ای ساخته شده از بتن مسلح و فولاد است که با دیواری به ارتفاع نه متر احاطه شده و روی این دیوار به‌جای سیم‌خاردار که اغلب در دیوار همه زندان‌ها از آن استفاده می‌شود، ورقه‌های آهنی قرار گرفته است. تمام پنجره‌های زندان با آهن ارتقاء یافته‌ای ساخته شده بود که از آن به «حدید نفحا» یاد می‌شود، میله‌هایی که با ترکیبی از آهن و سیمان ساخته‌شده‌اند و در هیچ جای جهان از آن دیده نشده است.بنابراین گزارش، علاوه بر این، یک سنسور مخفی در زیرزمین زندان قرار گرفته است که مانع حفاری می‌شود. اگر قسمتی از بتن که کف زندان را می‌پوشاند، به هر دلیلی برداشته شود، رنگ کف اتاق به رنگ دیگری تغییر می‌کند و این امر نشان‌دهنده تلاش برای حفر تونل در زندان خواهد بود.

​عملیات فرار مبارک 

پایگاه خبری «الجدید» به نقل از «محمود مردوای» آزاده فلسطینی در خصوص این زندان و فرار روز گذشته ۶ اسیر فلسطینی گفت: «عملیات فرار مبارک ضربه‌ای علیه کمربند امنیتی اسرائیل است. زیرا اداره زندان‌ها و نهادهای مختلف آن اقدامات متعددی را برای جلوگیری از هرگونه فرار ازاین‌دست انجام می‌دهند».به گفته او مهم‌ترین تدابیر اتخاذی صهیونیست‌ها در این زندان عبارت است از: 

۱- ریختن یک‌لایه ترکیبی از بتن و آهن مسلح بسیار مقاوم در کف سلول‌هاست.

۲- چدن فولادی با یک ماده محکم مخصوص روی پنجره‌ها با سنسورهای هشداردهنده اولیه که هرگونه اقدام به فراری را به زندانبانان اطلاع می‌دهد.

۳- دیوارهای بتنی مسلح ضخیم.

۴- حصار داخلی با هشت متر طول و سیم‌خاردار بر روی آن.

۵- سگ‌های نگهبانی که در اطراف دیوارهای زندان پرسه می‌زنند و تمام فضاهای بین آن‌ها را پوشش می‌دهند.

۶- یک حصار بلند از سیم‌خاردار

۷- خیابانی که زندان را احاطه کرده است و گشتی‌ها در اطراف آن به‌طور مداوم برای اطمینان از اجرای درست تدابیر امنیتی، در ترددند.

۸- برج‌های بلند دیده بانی که در نقاطی جداگانه و در همه جهت‌ها و اطراف قرار دارند و همه جای زندان از طریق این برج‌ها با چشم غیرمسلح و دوربین‌های الکترونیکی با وضوح بالا رصد می‌شود. 

این آزاده فلسطینی در ادامه می‌گوید: «سرویس امنیتی در زندان مذکور مسئولیت جلوگیری از هرگونه اقدام به فرار اسرا و بررسی تدابیر و روش‌های ذکرشده و حصول اطمینان از مؤثر بودن آن را بر عهده دارد و همواره به‌صورت دوره‌ای همه این تدابیر را بررسی می‌کند».

​بررسی‌های دوره‌ای زندان از سوی سرویس امنیتی اداره زندان‌ها

به گفته مرداوی، بخشی از بررسی‌های دوره‌ای این سرویس عبارت است از:

۱-ضربه زدن به کف زمین، دیوارها و پنجره‌ها، سه بار در روز با ابزارهای مخصوص این کار.

۲- حرکت مداوم در داخل سلول زندانیان دارای حکم حبس ابد و زندانیانی که ممکن است به فرار فکر کنند. این  امر را سرویس اطلاعات در اداره زندان‌ها اجرا می‌کند.

۳- دادن برچسب توصیفی بر روی کارت هر یک از این زندانیان که احتمالاً در فکر فرار هستند. تا در زیر چراغ‌ها و مشاهده دائمی قرار گیرند. این افراد مدام بین سلول‌ها و بخش‌های مختلف و حتی زندان‌های مختلف جابه‌جا می‌شوند و همواره در یکجا نیستند.

۴- بازرسی‌های مداوم تحت نام‌ها و توجیهات مختلف در هر دوره، مانند بررسی موجودی لباس‌ها ، بازرسی برای یافتن تلفن‌های همراه، سم‌پاشی و مواردی ازاین‌دست. هدف از این تدابیر جلوگیری از هرگونه اقدام به فرار زندانیان یا تلاش آن‌ها برای سرپوش گذاشتن بر نقشه فرار است.

​وقتی نبوغ اسرای فلسطینی، اسرائیل را شکست می‌دهد

به گزارش فارس، مرداوی در ادامه می‌گوید: با وجود تمامی این اقدامات آشکار و پنهان صهیونیست‌ها، این قهرمانان توانستند با ابزارهایی ساده و ابتدایی بدون این‌که صدایی شنیده شود، میزان زیادی خاک را از تونل حفاری‌شده خود خارج کنند و به شیوه‌های مختلف از شر این خاک‌ها رها شوند بدون این‌که سیستم پیشرفته این زندان، از آن بو ببرد. این امر بیانگر پیروزی ذهن و عقل فلسطینی و شکست عقل اسرائیلی است.وی افزود: «تجربه ثابت کرده است که زندانیان فلسطینی همواره در تلاش برای فرار هستند و زندان‌های اسرائیلی تاکنون شاهد ده‌ها تلاش  برای فرار بوده که برخی از آن‌ها موفق بوده و برخی دیگر حین اجرا در مرحله‌ای از نقشه فرار در یک جنگ روانی مستمر در تمامی جبهه‌ها  لو رفته است».این آزاده فلسطینی تأکید کرد که عملیات فرار اسرای فلسطینی از زندان جلبوغ یادآور عملیات فرار از زندان عسقلان در بیست سال پیش است که آن نیز به دلیل دقت بالا، ابتکار در نقشه و شجاعت در اجرا، بیشتر شبیه یک «عملیات هالیوودی و سینمایی» بود.«محمود العارضه» یکی از این ۶ اسیر که فرمانده عملیات آزادی از جلبوع خوانده می‌شود، متولد نوامبر ۱۹۷۵ شهرک عرابه در جنین در شمال کرانه باختری است. او یک‌بار سال ۱۹۹۲ درحالی‌که هنوز ۱۷ سال نداشت به چهار سال حبس محکوم شد