سفیر ترکیه در بغداد ضمن ابراز نگرانی از آثار تحریم‌های ضدایرانی روی عراق درباره احتمال ناآرام شدن این کشور در نتیجه این تحریم‌ها هشدار داد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

یک دیپلمات ترکیه‌ای امروز پنجشنبه (۹ خرداد/ ۳۰ مه) گفته کشورش نگران است تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران می‌تواند ثبات‌شکننده در عراق را به هم بزند.

«فاتح ییلیدیز»، سفیر ترکیه در بغداد در مصاحبه‌ای اختصاصی با پایگاه خبری «میدل‌ایست‌آی»، ضمن اشاره به وابستگی عراق به ایران در زمینه سوخت و برق گفت: «مردم در اینجا نگران هستند که تحریم‌ها می‌تواند در تابستان به بحران انرژی منجر شود.»

وی با اشاره به تظاهرات‌های سال گذشته در بصره که به دلیل نارضایتی مردم از خدمات عمومی اتفاق افتاد گفت: «این اتفاق می‌تواند به تکرار تظاهرات‌هایی منجر شود که سال گذشته در اینجا اتفاق افتاد.»

در تظاهرات‌های بصره که چندین ماه ادامه داشت معترضان به ساختمان‌های دولتی حمله کرده و آنها را آتش زدند.

وزیر برق عراق ماه آوریل اعلام کرد کشورش هیچ جایگزینی برای واردات سوخت از ایران ندارد.   

دولت آمریکا ۲۸ اسفندماه سال ۱۳۹۷ عراق را برای یک دوره ۹۰ روزه از تحریم‌های بخش انرژی علیه ایران معاف کرد. دولت ترامپ سه ماه قبل‌تر از آن هم عراق را از این تحریم‌ها معاف کرده بود. معافیت جدید عراق ۲۸ خرداد ماه به پایان می‌رسد.

«مورگان ارتاگوس»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شب گذشته (چهارشنبه) در یک کنفرانس خبری گفت که دولت این کشور هنوز درباره معاف کردن عراق از تحریم‌های اعمال‌شده علیه بخش نفت و انرژی ایران تصمیمی نگرفته است.

وی گفت: «پامپئو (وزیر خارجه آمریکا) روز ۱۸ مارس معافیت ۹۰ روزه‌ای برای مبادلات مالی عراق [با ایران] در نظر گرفت. فکر می‌کنم مهم است خاطرنشان کنیم که این معافیت‌ها در زمینه برق است نه در زمینه سوخت؛ ولی وزیر خارجه هنوز تصمیمی در خصوص تمدید آن تصمیمی نگرفته است.»

تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند دولت آمریکا در ضرب‌الاجل ۲۸ خرداد ماه این معافیت‌ها را تمدید نخواهد کرد.

این تحریم‌ها بعد از آن اعمال شده‌اند که دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا به مشارکت این کشور در «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) پایان داد.

 دولت آمریکا حدود یک سال پیش  (۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷) به دستور ترامپ از این توافق خارج شد و تمام تحریم‌های هسته‌ای ذیل این توافق را در دو بازه ۹۰ و ۱۸۰ روزه مجددا اعمال کرد.

 واشنگتن از کشورهای مختلف از جمله ترکیه و عراق خواسته که ضمن تبعیت از تحریم‌های ایران، هرگونه واردات نفت و میعانات گازی را به صفر برسانند.

ییلدیز در بخش دیگری از مصاحبه خود با پایگاه میدل‌ایست‌آی گفته که آنکارا از دولت تکنوکرات عراق به رهبری «عادل عبدالمهدی»، نخست‌وزیر عراق حمایت می‌کند.

عبدالمهدی و «برهم صالح»، رئیس‌جمهور عراق دو هفته پیش به آنکارا سفر کردند. عبدالمهدی قرار است بعد از ماه رمضان به تهران هم سفر کند.

اخیراً ترکیه و عراق تلاش کرده‌اند همکاری‌های خود را گسترش دهند؛ دو کشور در تلاشند به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای تعمیق روابط همکاری‌های نظامی علیه گروه «حزب کارگران کردستان» (پ‌ک‌ک) که مقرش در کوه‌های قندیل عراق است را افزایش دهند.

ییلدیز به میدل‌ایست‌آِی گفت: «سنجار و مخمور که حضور نیروهای پ‌ک‌ک در آنها سهمگین است هر دو تحت کنترل عراق هستند.»

 سفیر ترکیه در بغداد خاطرنشان کرد دولت ترکیه با حکومت منطقه‌ای کردستان در شمال عراق هم تفاهم دارد.