امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه تلاش دارد با حفظ برجام و ایستادگی در مقابل یک‌جانبه‌گرایی آمریکا بار دیگر توان سیاسی فرانسه را بیازماید

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 مرتضی مکی/ کارشناس مسائل اروپا

تلاش امانوئل مکرون(Emmanuel Macron) درفرانسه برای حفظ برجام متغیرهای مختلفی دارد که یکی از متغیرها به موضوع استقلال‌طلبی فرانسه در اروپا بازمی‌گردد. فرانسه بعد از جنگ جهانی دوم به‌دنبال این استقلال‌طلبی بود اما شکاف و اختلاف بین دولت‌های اروپایی مانع از آن شده که فرانسوی‌ها بتوانند طرح خوداتکایی اروپایی را در بعد سیاست خارجی و امنیتی مشترک پیش ببرند.  

پس از پایان جنگ سرد، فروپاشی شوروی و نظام‌های کمونیستی اروپای شرقی، فرانسوی‌ها تلاش مجددی برای احیای سیاست مستقل اروپایی و خارج از چتر امنیتی ناتو در پیش گرفتند که در این موضوع نیز به‌دنبال بحران‌های خونین در منطقه بالکان شکست خورد.

این ایده فرانسوی‌ها برای اینکه بتوانند به یک خوداتکایی سیاسی و امنیتی دست پیدا کنند همواره در این کشور وجود داشته و اکنون نیز در چهارچوب همان سیاست و علایقی که نسبت به حفظ سیاست خاورمیانه‌ای خود دارند، برجام برایشان از اهمیت حیاتی برخوردار شده است؛ به‌خصوص آنکه در کاخ سفید فردی مانند دونالد ترامپ روی کار آمده که به‌شدت دنبال تضعیف اتحادیه اروپاست و با خارج‌شدن انگلیس از این اتحادیه، این افق دید ترامپ به حقیقت بیشتر نزدیک می‌شود.

به همین دلیل امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه تلاش دارد با حفظ برجام و ایستادگی در مقابل یک‌جانبه‌گرایی آمریکا بار دیگر توان سیاسی فرانسه را بیازماید.

در نهایت باید توجه داشت که فرانسوی‌ها با محدودیت‌های جدی در این زمینه مواجه هستند که یکی از آنها، وابستگی اقتصادی بین اروپا و آمریکاست و از این رو آنها نمی‌توانند آن‌طور که انتظار می‌رود از ابزارهای اقتصادی و سیاسی‌شان علیه سیاست‌های ترامپ استفاده کنند اما به هر حال شرایط امروز آزمون مهمی برای فرانسوی‌هاست تا دوباره نقش خود را در احیای سیاست خاورمیانه‌ای‌شان به سنجش بگذارند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .