رئیس جمهور گفت: حضور آمریکایی‌ها در سوریه تجاوزگرانه، غیرقانونی و مداخله‌جویانه است که همواره این بخش از منطقه را ناآرام نگه داشته است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی پیش از عزیمت به‌ آنکارا و شرکت در اجلاس سه جانیه ایران، روسیه و ترکیه در فرودگاه مهرآباد گفت: این پنجمین اجلاس سران سه کشور در رابطه با مسئله سوریه است.برای هر سه کشور مسئله امنیت منطقه حائز اهمیت است و هر سه کشور کشورهایی هستند که در همین منطقه و در همسایگی سوریه و منطقه زندگی می‌کنند.
رئیس جمهوری افزود: آنچه که مهم هست این که الان قریب به ۹ سال هست که مردم سوریه با مشکلات فراوان در برابر تروریست‌ها و حامیان آنها مواجه هستند. خوشبختانه در دو سال و نیم اخیر روند آستانه که این سه کشور ضامن آتش بس در سوریه هستند، روند مناسبی بوده و امروز اکثریت قاطع سرزمینی و جمعیت سوریه تحت پرچم و حاکمیت دولت سوریه قرار دارد.
رئیس جمهوری در عین حال گفت: اما هنوز بخش‌هایی از سوریه در اشغال دیگران است و حضور تروریست‌ها در این مناطق ادامه دارد. در منطقه ادلب هنوز تروریست‌ها حضور دارند و ادامه این جنگ با تروریست‌ها در این منطقه ضرورت دارد.
وی با اشاره به مشکلاتی که  سوریه در منطقه شرق فرات باآن مواجه است،گفت:حضور آمریکایی‌ها تجاوزگرایانه، غیرقانونی و مداخله‌جویانه است که همواره این بخش از منطقه سوریه را ناآرام نگه داشته است.
روحانی  مداخلات و تجاوزات رژیم صهیونیستی در رابطه با سوریه و حمایت آنان از تروریست‌ها و حملات رژیم صهیونیستی به مردم و زیرساخت‌های سوریه جزو نگرانی‌های منطقه و سه کشور  عنوان کرد و گفت: در واقع بزرگی از مسائل حل شده و بخشی از مسائل مانده که بزرگترین آن مسئله ادلب و شرق فرات است و تجاوزات رژیم صهیونیستی و حضور مداخله‌جویانه آمریکاست.
رئیس جمهوری یادآور شد:البته علاوه بر مبارزه با تروریسم، عدم مداخلات خارجی، مسئله‌آینده سوریه ، بازگشت آوارگان، بازسازی سوریه، اصلاح قانون اساسی، انتخابات ۲۰۲۱ همه مسائل مهم پیش روست که  در این اجلاس سه جانبه بحث و بررسی خواهد شد.
 روحانی خاطرنشان کرد: همانطور که بارها اعلام کردیم مسائل منطقه باید توسط کشورهای منطقه از طریق گفت و گو و مصالحه حل شود؛ در زمینه سوریه و یمن نظر ما همین است. آنچه امروز در این منطقه رخ می‌دهد که بسیاری از کشورهای دنیا را نگران کرده است ناشی از برنامه‌ریزی‌های غلط و توطئه های آمریکا در این منطقه است. 
رئیس جمهوری تصریح کرد: آنها از عربستان سعودی و امارات پشتیبانی می‌کنند، اسلحه و اطلاعات می دهند و بخشی از عملیات جنگی توسط آمریکایی ها اداره می شود .روزانه شمار زیادی از بی گناهان در یمن کشته می‌شوند در منطقه ناامنی وجود دارد. 
رئیس دولت تدبیر و امید اضافه کرد: آمریکا به جای آنکه خودش را محکوم کند و اینکه اعتراف کند حضور آنها در منطقه مشکل آفرین است هر از گاهی کشورها یا مردم مبارزه یمن را متهم می‌کند.اگر می‌خواهیم در این منطقه امنیت واقعی برقرار شود باید تجاوز آمریکا و مداخلات تحریک‌آمیز رژیم صهیونیستی قطع شود وگرنه شاهد ناامنی‌ها خواهیم بود.

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .