به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، رامین مهمانپرست در مصاحبه با برنامه بدون خط خوردگی در رادیو گفت وگو با اشاره به وضعیت حساس و استراتژیک منطقه خاورمیانه و خلیج فارس، گفت: این منطقه با وجود کشورهایی که دارای ذخایر بزرگ نفت در جهان هستند و یک شاهراه عبور انرژی موجود کشورهای دنیا است، آن را از حساسیت بسیار بالایی برخوردار کرده است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

سخنگوی اسبق وزارت خارجه با اشاره به رویکرد آتی عربستان بعد از آخرین حمله پهپادی یمن به آرامکو گفت: عربستان و امارات می‌دانند که با آتش بازی می‌کنند و این مسئله باعث می‌شود دست از تجاوزات خود بکشند و تغییر سیاست دهند.

وی با بیان اینکه خاورمیانه از نظر سیاسی نیز بسیار حساس است، تصریح کرد: در این منطقه دائما شاهد تجاوزات رژیم صهیونیستی به کشورهای اسلامی منطقه بوده‌ایم و از طرف دیگر شاهد حضور و دخالت قدرت های خارجی به خصوص آمریکایی ها در این منطقه هستیم که سعی کردند از طریق ایجاد اختلاف کشورهای اسلامی به اهداف خودشان دسترسی پیدا کنند.

سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه در گفتگو با رادیو گفت و گو با اشاره به حملات عربستان به عنوان متحد ایالات متحده آمریکا به مردم بی گناه و مظلوم یمن خاطر نشان کرد: طبیعی است زمانی که کودکان و زنان و افراد غیر نظمی توسط عربستان ها بی مهابا به خاک و خون کشیده می شوند، یمنی ها نیز از خود دفاع می کنند.

وی با اشاره به حملات پهپادی یمنی ها به پالایشگاه آرامکو عربستان گفت: نقطه آسیب پذیر عربستان و کشورهای دیگری که در این منطقه به صادرات نفت متکی هستند، همین مسئله و وجود پالایشگاه ها و ذخایر نفتی آن ها است.

مهمانپرست ادامه داد: وقتی نیروهای یمنی توانایی خود را در زدن این اهداف فوق استراتژیک ثابت می کنند بدین معناست که معادلات منطقه تغییر کرده و مانند قبل، کشورهای زورگو و قدرت های خارجی نمی توانند هر توطئه ای که بخواهند را در این منطقه طراحی و دنبال کنند و کشورهایی که به عنوان این قدرت های بزرگ در منطقه عمل می کنند باید محاسبات دقیق تری داشته باشند.

وی متذکر شد: آن ها اگر بخواهند به سوی اهداف سیاسی که منافع صهیونیست ها و منافع استکبار را تامین می کند بروند، باید بدانند در درجه اول به منافع خودشان ضربه می زنند.

سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه در خصوص ادامه سیاست های عربستان در حمله علیه یمن  بعد از حوادث اخیر، بیان کرد: در منطقه ثابت شده همه کسانی که فکر می کردند از گنبد آهنین برخوردارند نقاط ضعف بیشتری دارند.

وی افزود: قبلا صهیونیست ها طعم این حملات را چشیده بودند و اکنون عربستان متوجه این خطر شده است. کشورهای دیگر منطقه نیز که در راستای سیاست صهیونیستی و آمریکایی حرکت می کنند باید بدانند واقعا شرایط تغییر کرده و دیگر جریان مقاومت در منطقه قدرتمند شده و می تواند اهداف دقیق و استراتژیکی را دنبال کند و به آن ضربه بزند.

مهمانپرست به تاثیر قوی شدن جبهه مقاومت در منطقه اشاره و عنوان کرد: وقتی جبهه مقاومت قوی می شود از یک قدرت بالا برخوردار خواهد شد و اتفاقا قدرت بازدارندگی آن، افزایش پیدا می کند. وقتی احتمال درگیری و تنش را کم می کند یعنی کشورهایی که دنبال جنگ افروزی و تنش هستند متوجه می شوند اگر بخواهند به کارشان ادامه دهند هزینه های بسیار سنگینی باید بپردازند.

وی در خاتمه پیش بینی کرد: عربستان و بعضی دیگر از کشورهای منطقه مثل امارات متوجه هستند که با آتش بازی می کنند و این مسئله باعث می شود دست از تجاوزات خود بکشند و تغییر سیاست دهند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .