مثلث آنلاین: مدیر کل میراث فرهنگی اصفهان با بیان اینکه مرمت مسجد شیخ لطف الله با مسجد امام متفاوت است، گفت: : در راستای مرمت و بازسازی مسجد شیخ لطف الله دو ترک گنبد پیاده سازی شده است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

فریدون الله یاری در گفت و گو با خبرنگار مهر ، با اشاره به تأثیر زمان در تخریب کاشی‌های گنبد مسجد شیخ لطف الله اظهار داشت: ملات بین کاشی‌ها و جدار گنبد مسجد شیخ لطف الله در طول زمان طولانی رو به تخریب رفته و با ریزش کاشی‌ها همراه بود که مرمت آن در دستور کار قرار گرفت.

وی با بیان اینکه در راستای مرمت و بازسازی مسجد شیخ لطف الله دو ترک گنبد پیاده سازی و آماده سازی شده است، افزود: مرمت مسجد شیخ لطف الله با مسجد امام متفاوت است، در مسجد امام کاشی سازی با همان شیوه‌های سبک سنتی صورت می‌گیرد و روی ترک‌ها پیاده سازی و در گنبد جاسازی می‌شود اما در مسجد شیخ لطف الله کاشی‌هایی که از جنس آجرهای لعاب دار هستند بر روی زمین بازچینی و تنظیم شده و بر روی گنبد مستقر می‌شوند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان با تاکید بر مشکل اصلی در گنبد مسجد شیخ لطف الله تصریح کرد: علی رغم اینکه عمده کارگاه‌های مرمتی بر روی گنبد مسجد شیخ لطف الله در حال انجام است اما مساجد و میدان امام نیازمند کارهای بنیادین دیگری است که می‌بایست پس از رسیدن به ثبات نسبی و با مطالعات جدی و اساسی در جهت استحکام بخشی و مباحث زمین شناسی و حفظ بناها و پایش آن مورد توجه قرار گیرد.

توسعه و نگهداری دو مسجد امام و شیخ لطف الله سالانه به پنج میلیارد تومان نیاز دارد

وی با اشاره به محدودیت منابع مالی میراث فرهنگی به خصوص در دو سال اخیر در مورد میدان امام تاکید کرد: برای توسعه و نگهداری دو مسجد امام و شیخ لطف الله سالانه به پنج میلیارد تومان نیاز است.

الله یاری بیان داشت: برای مرمت بناهای تاریخی دو موضوع منابع و امکانات اجرایی پروژه‌ها مهم است، در پروژه‌های مرمتی برخلاف عمرانی با افزایش تیم‌ها و ابزارها نمی‌توان به کار سرعت بخشید؛ زیرا بخشی از کار هنری است.

وی اضافه کرد: علی رغم تمام محدودیت‌های مالی سعی بر آن بوده که کارگاه‌های مرمتی مسجد شیخ لطف الله و مسجد امام متوقف نشود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان ابراز داشت: امیدواریم با تمهیدات اندیشیده شده در جهت اداره هیأت امنایی تعدادی از مجموعه‌های جهانی میراث فرهنگی از جمله میدان امام اصفهان بتوانیم منابع مالی مورد نیاز را تأمین کنیم و به بازسازی و مرمت آثار تاریخی موجود در این میدان سرعت بخشیم.

آیا این خبر مفید بود؟

برای درج آگهی و رپرتاژ با شماره 09036344509 تماس حاصل فرمایید .