اکران سینماهای کشور در حالی این هفته هم پیگیری شد که دو فیلم کمدی «تگزاس ۲» و «سامورایی در برلین» گیشه را به تسخیر خود درآوردند. «متری شیش و نیم» هم در آخرین روزهای اکران خود به دنبال شکستن رکورد پر مخاطب‌ترین فیلم اجتماعی سینمای ایران است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 سینماهای کشور این هفته به دلیل همزمانی با شب‌های قدر چند روزی تعطیل بودند و به همین دلیل عایدی سینمای ایران از گیشه با کاهش محسوسی همراه شد.

با این حال همچون هفته گذشته تنها سه فیلمT سهم عمده‌ای از فروش هفتگی را به خود اختصاص دادند و سایر فیلم‌ها نتوانستند چندان گیشه پررونقی داشته باشند و طبق روال هفته‌های اخیر «تگزاس ۲» به کارگردانی مسعود اطیابی بیشترین میزان فروش را به خود اختصاص داد، «تولدت مبارک» ساخته سمیه زارعی‌نژاد هم قعر نشین جدول فروش هفتگی بود. ضمن آنکه «سامورایی در برلین» ساخته مهدی نادری هم برای دومین هفته پیاپی توانست از سد «متری شیش و نیم» به کارگردانی سعید روستایی عبور کند و پس از «تگزاس ۲» پرفروش‌ترین فیلم روی پرده باشد، بدین ترتیب گیشه این هفته هم در تسخیر فیلم‌های کمدی است.

فروش کلی سینمای ایران در این هفته یک میلیارد و 315 هزار تومان بود، که 772 میلیون و 322 هزار تومان آن به تهران اختصاص داشت، همچنین 135 هزار و 206 نفر در این هفته به تماشای فیلم‌های روی پرده نشستند که 63 هزار و 589 نفرشان اهل تهران بودند.

«تگزاس» همچنان می‌تازد و «متری شیش و نیم» در تلاش رکورد شکنی است

«تگزاس» 13 میلیاردی شد

«تگزاس ۲» در حالی این هفته هم صدرنشین گیشه بود که توانست 538 میلیون و 881 هزار تومان فروش داشته باشد و بیش از یک سوم کل گیشه این هفته را به خود اختصاص دهد. همچنین 55 هزار و 661 نفر به تماشای این فیلم نشستند تا تعداد کل تماشاگران «تگزاس ۲» به یک میلیون و 326 هزار نفر برسد.

این فیلم همچون قسمت نخست خود، به مذاق مخاطبان خوش آمده است و در این روزها که فیلم های روی پرده در جذب مخاطبان ضعیف عمل می‌کنند و مورد پسندشان نیستند، می‌تواند خیلی زود با عبور از سد «متری شیش و نیم» به عنوان پرفروش‌ترین فیلم سال 98 دست پیدا کند. در حال حاضر فاصله این دو فیلم حدود 12 میلیارد تومان است که با توجه به فرا رسیدن روزهای پایانی اکران فیلم روستایی، «تگزاس ۲» شانس بیشتری در این زمینه دارد.

«تگزاس» همچنان می‌تازد و «متری شیش و نیم» در تلاش رکورد شکنی است

نکته جالب توجه این هفته کم شدن اختلاف فروش «تگزاس ۲» با سایر فیلم‌هاست، در واقع تعطیلی چند روزه سینماها باعث شد تا میزان فروش سه فیلم صدرنشین گیشه بسیار کم شود، در حالیکه هفته گذشته «تگزاس ۲» حدود یک میلیارد تومان بیشتر از فیلم دوم جدول، فروش داشت.

«سامورایی در برلین» را مردم دوست دارند

فیلم مهدی نادری با وجود آنکه در روزهای نخست اکران به دلیل نداشتن تبلیغات تلویزیونی و شهری آنچنان مورد توجه مخاطبان و علاقه‌مندان سینما نبود، اما در هفته‌های اخیر به خوبی توانسته دل دوستداران فیلم‌های کمدی را با خود ببرد و عملکرد خوبی را از نظر فروش دنبال کند، نکته جالب توجه این فیلم کمدی که سازندگان هم به آن اذعان دارند کنار گذاشتن شوخی‌های معمول و رکیکی است که این روزهای در سینمای کمدی ما بسیار دیده می‌شود، در واقع تیم «سامورایی در برلین» تلاش کرده است تا کمدی تمیزی را مقابل دیدگان تماشاگران قرار دهد و آنطور که از آمار و بازخوردها پیداست عملکرد موفقی هم داشته است.

موفقیت «سامورایی در برلین» پاسخی به کسانی است که می‌گویند به جز استفاده از شوخی‌های رکیک و نامناسب نمی‌توان مردم را خنداند، اگر اینطور بود پس فیلم مهدی نادری مورد اقبال عمومی قرار نمی‌گرفت، فروش هفتگی این فیلم 323 میلیون و 342 هزار تومان بوده است و 32 هزار و 52 نفر هم برای تماشای آن راهی سینماها شدند.

«متری شیش و نیم» در تلاش برای رکوردزنی در روزهای پایانی

سومین فیلم پرفروش هفته، «متری شیش و نیم» ساخته سعید روستایی است که در هفته های پایانی اکرانش نتوانست از پس دو فیلم کمدی روی پرده بربیاید و به جایگاه سوم جدول فروش هفتگی بسنده کرد، این فیلم که در حال حاضر به دلیل کنار رفتن یک‌باره «رحمان ۱۴۰۰»، پرفروش‌ترین فیلم سال 98 سینمای ایران تا به امروز به شمار می‌آید و در تلاش است تا اکران خود را با ثبت یک رکورد به پایان برساند، آن هم رکورد پرمخاطب‌ترین فیلم اجتماعی سینمای ایران است که در اختیار «فروشنده» به کارگردانی اصغر فرهادی قرار دارد.

«تگزاس» همچنان می‌تازد و «متری شیش و نیم» در تلاش رکورد شکنی است

«متری شیش و نیم» البته رکورد فروش این فیلم را شکست و عنوان پرفروش‌ترین فیلم غیرکمدی سینمای ایران را به دست آورد، اما هنوز نتوانسته رکورد تعداد مخاطبان را از آن خود کند و باید دید که این مهم در روزهای باقی مانده از اکران این فیلم رخ می‌دهد یا خیر؟

فیلم روستایی این هفته 223 میلیون و 986 هزار تومان فروش داشت و 22 هزار و 20 نفر را هم راهی سالن‌های سینما کرد تا در آستانه 26 میلیاردی شدن قرار بگیرد و فاصله‌اش را با سایر رقبا افزایش دهد.

«نبات» با شهاب حسینی، آهسته و پیوسته پیش می‌رود

این روزها فیلم «نبات» ساخته پگاه ارضی با بازی شهاب حسینی و نازنین فراهانی در گیشه نه چندان پررونق ماه رمضان به آرامی پیش می‌رود و مخاطبان را با خود همراه می‌کند، این فیلم در این هفته برای دومین بار بالاتر از فیلم‌هایی چون «چهار انگشت» و «زندانی ها» در جایگاه چهارمین فیلم پرفروش هفته قرار گرفت اما فاصله‌ای که سه فیلم صدرنشین با سایر فیلم‌ها ایجاد کرده‌اند آنقدر زیاد است که فروش فیلم‌های دیگر به چشم نمی‌آید.

«نبات» این هفته 65 میلیون و 247 هزار تومان فروش داشت و شش هزار و 476 نفر هم به تماشای آن نشستند تا فروش این فیلم از 500 میلیون تومان گذر کند.

«تگزاس» همچنان می‌تازد و «متری شیش و نیم» در تلاش رکورد شکنی است

«چهار انگشت» ساخته حامد محمدی هم در هفته‌های اخیر که به روزهای پایانی اکرانش منتهی می‌شود، با افت فروش جدی روبه‌رو شده است، این هفته هم تنها 59 میلیون و 471 هزار تومان فروش داشته است.

نکته جالب توجه این است که هشت فیلم دیگر روی پرده زیر 30 میلیون تومان فروش داشتند که البته از فیلم‌های اکران نوروز که دیگر سینماهای سرگروه را در اختیار ندارند و روزهای آخر اکرانشان را سپری می‌کنند، توقعی نمی‌رود، اما چهار فیلم «وکیل مدافع» به کارگردانی سلما بابایی و ونداد دوشن، «خانه دیگری» ساخته بهنوش صادقی، «به دنیا آمدن» به کارگردانی محسن عبدالوهاب و «تولدت مبارک» ساخته سمیه زارعی نژاد فیلم‌های جدید روی پرده هستند که در تمام سه هفته‌ای که اکران شده‌اند، در همین جایگاه قرار داشتند و به نوعی قعر جدول فروش را قبضه کرده‌اند. در واقع شاهد مثال ترکیب نه چندان خوب اکران رمضان که این روزها بسیار درباره آن صحبت می‌شود، همین فیلم‌ها هستند که نتوانستند در جذب مخاطبان سینما موفق عمل کنند و به همین دلیل در پایین جدول تراکم بیشتری نسبت به صدر جدول وجود دارد.

در ادامه آمار فروش فیلم‌های روی پرده را به تفکیک فروش هفتگی و کل مشاهده می‌کنید. (فروش هفتگی از روز سوم خرداد تا پیش از روز جمعه 10 خرداد محاسبه شده و آمار از سامانه فروش سینمای ایران استخراج شده است.)

نام فیلم

نام کارگردان

میزان فروش هفتگی

فروش کل

تگزاس 2

مسعود اطیابی

538 میلیون و 881 هزار تومان

13 میلیارد و 339 میلیون تومان

سامورایی در برلین مهدی نادری 323 میلیون و 342 هزار تومان دو میلیارد و 665 میلیون تومان

متری شیش و نیم

سعید روستایی

223 میلیون و 986 هزار تومان 25 میلیارد و 907 میلیون تومان
نبات پگاه ارضی 65 میلیون و 247 هزار تومان 509 میلیون و 452 هزار تومان
چهار انگشت حامد محمدی 59 میلیون و 471 هزار تومان 10 میلیارد و 565 میلیون تومان
زندانی‌ها مسعود ده‌نمکی 28 میلیون و 34 هزار تومان چهار میلیارد و 636 میلیون تومان
پیشونی سفید 3 سیدجواد هاشمی 20 میلیون و 889 هزار تومان سه میلیارد و 92 میلیون تومان
ژن خوک سعید سهیلی 15 میلیون و 713 هزار تومان سه میلیارد و 164 میلیون تومان
به دنیا آمدن محسن عبدالوهاب

12 میلیون و 656 هزار تومان

99 میلیون و 299 هزار تومان
غلامرضا تختی بهرام توکلی 9 میلیون و 699 هزار تومان یک میلیارد و 950 هزار تومان
خانه دیگری بهنوش صادقی هفت میلیون و 465 هزار تومان 66 میلیون و 393 هزار تومان
وکیل مدافع سلما بابایی و ونداد دوشن پنج میلیون و 737 هزار تومان 64 میلیون و 975 هزار تومان
تولدت مبارک سمیه زارعی‌نژاد چهار میلیون و 727 هزار تومان 30 میلیون و 635 هزار تومان

57243