در یکی از بزرگترین افشاگری‌های مالی، ثروت و معاملات پنهان سران کشورهای مختلف دنیا که با تازگی برملا شده؛ خانواده علی اف و ثروت پنهان الهام علی اف و فرزندش «حیدر» هدف افشاگران قرار گرفت.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ بی بی سی نوشت؛ در یکی از بزرگترین افشاگری‌های مالی، ثروت و معاملات پنهان سران کشورهای مختلف دنیا که با تازگی برملا شده؛ خانواده علی اف و ثروت پنهان الهام علی اف و فرزندش «حیدر» هدف افشاگران قرار گرفت

این افشاگری که ثروت ۳۵ رهبر فعلی و سابق و ۳۰۰ نفر از چهره‌های سیاسی شناخته‌شده کشورهای مختلف را فاش می‌کند، براساس لو رفتن اسناد چند شرکت مالی است و "اسناد پاندورا" نام گرفته است.

حجم اسناد مالی که لو رفته کم‌سابقه است؛ نزدیک به ۱۲ میلیون پرونده (فایل) معادل تقریبا سه ترابایت داده از چهارده منبع مختلف.

یکی از نمونه‌ها الهام علی اف رئیس‌جمهور آذربایجان و خانواده‌اش هستند که متهم به "غارت" ثروت ملی شده‌اند.

اسناد پاندورا نشان می‌دهند آقای علیف و وابستگان نزدیکش پنهانی بیش از ۴۰۰ میلیون پوند در بریتانیا املاک و مستغلات معامله کرده‌اند.

پسر یازده ساله و ساختمان ۳۳ میلیون پوندی

اسناد پاندورا نشان می‌دهند خانواده علیف هم در پوشش شرکت‌های ثبت‌شده در پناهگاه‌های مالیاتی مشغول خرید ملک و مستغلات در بریتانیا بوده‌اند.

این اسناد نشان می‌دهند خانواده علیف ۱۷ ملک خریده‌اند از جمله یک مجتمع اداری به ارزش ۳۳ میلیون پوند در مرکز لندن که به نام حیدر، پسر یازده ساله آقای علی اف است.

این مجتمع در محله گران‌قیمت می‌فر لندن را ابتدا شرکتی در سال ۲۰۰۹ خرید که مالکش یکی از دوستان خانواده علیف است. یک ماه بعد مالکیت آن به حیدر منتقل شد.

خانواده علیف یک مجتمع اداری دیگر در همان نزدیکی را در سال ۲۰۱۸ به "املاک سلطنتی" فروختند به ۶۶ میلیون پوند.

املاک سلطنتی گفت تمام بررسی‌های قانونی لازم را پیش از خرید انجام داده اما اکنون خرید را بازبینی می‌کند.