سخنگوی طالبان با بیان اینکه این گروه به دنبال جذب سرمایه گذاری های خارجی است، خواستار کمک و همکاری روسیه در بازسازی افغانستان است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

«ذبیح الله مجاهد»، سخنگو و معاون سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ دولت موقت طالبان، خواهان کمک روسیه در بازسازی افغانستان شد.

مجاهد در گفت و گو با خبرگزاری تاس اظهار داشت: «ما مشتاقانه منتظر همکاری با همه کشورها هستیم و سرمایه گذاری خارجی نقش مهمی در بازسازی افغانستان ایفا می کند. روسیه از نظر اقتصادی کشور مهمی است. افغانستان در طول جنگ نابود شده و روسیه و دیگر کشورها می توانند به بازسازی آن کمک کنند. ما از این موضوع استقبال می کنیم و به حمایت های مالی این کشور از افغانستان امیدواریم.»

وی افزود: ما به دنبال ایجاد روابط با همه کشورها هستیم. قبل از آن درباره روابط دیپلماتیک گفت وگو می کنیم. ما با روسیه درباره به رسمیت شناختن دولت (طالبان) و از سرگیری فعالیت سفارت خانه های دو کشور مذاکره می کنیم چراکه حل این مسائل راه را برای همکاری بیشتر هموار می کند. 

 

این در حالی است که به تازگی، «دیمیتری پسکوف»، سخنگوی کاخ کرملین گفت که روسیه مانند اکثر کشورهای جهان، فعالیت طالبان در افغانستان را از نزدیک زیر نظر دارد.

پیش از این نیز، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه گفت به‌رسمیت شناختن طالبان در عرصه بین‌المللی هنوز در برنامه جامعه جهانی قرار ندارد.

این درخواست طالبان در حالی صورت گرفته که با وجود گذشت بیش از 50 روز از تسلط طالبان بر کابل، اما تاکنون هیچ کشوری دولت موقت طالبان را به رسمیت نشناخته است.

طالبان پس از اعلام آمادگی آمریکا برای خروج نیروهای خود، عملیات گسترده ای را برای کنترل افغانستان آغاز کردند و سرانجام در 24 مرداد ماه پس از تصرف ولایات، وارد کاخ ریاست جمهوری افغانستان در کابل شدند.