ایسنا | در سومین روز سفر نماینده رئیس جمهور کشورمان در امور افغانستان کمیته‌های همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و طالبان در هفت کمیته در کابل آغاز به کار کرد و نماینده رئیس جمهور کشورمان در امور افغانستان گفت: مصالح ایران و افغانستان به هم گره خورده است و ایران برای شکوفا کردن توانمندی‌های افغانستان در کنار مردم افغانستان خواهد ایستاد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

حسن کاظمی قمی، نماینده رئیس جمهور کشورمان در امور افغانستان امروز در مراسم آغاز به کار کمیته‌های همکاری‌های ایران و افغانستان در کابل گفت: امروز به دلیل مخالفت بیگانگان مشکلات زیادی برای مردم افغانستان پیش آمده و افغانستان دارای منابع زیادی است که دیگران اجازه نداده اند از این نعمت‌ها استفاده شود. ایران برای شکوفا کردن توانمندی‌های افغانستان در کنار مردم افغانستان خواهد ایستاد.
وی افزود: اشغالگر از افغانستان فرار کرده است، اما شرارت او وجود دارد و کاری نکنیم که مردم افغانستان به دلیل مشکلات از کشور فرار کنند. برادرانه به هم اعتماد کنیم، کاغذبازی‌ها را کنار بگذاریم و زمینه‌های همکاری را پیدا کنیم.
نماینده رئیس جمهور کشورمان تصریح کرد: در کمیته‌ها در ابتدا ضرورت‌ها مطرح شود و سپس نقشه راه همکاری‌های مشترک را برای دو کشور پیدا کنیم و در چشم انداز پنج تا ۱۰ ساله کار کنیم.
وی افزود: ما اینجا هستیم تا کمک کنیم اقتصاد افغانستان شکوفا و زمینه صادرات کالاهای افغانستان فراهم شود. ما به دنبال تجارت صرف نیستیم بلکه می‌خواهیم در زمینه صدور خدمات فنی و مهندسی نیز همکاری کنیم تا زمینه شکوفایی افغانستان فراهم شود.
در همین حال کمیته‌های همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و افغانستان در کابل آغاز به کار کرد.
در سومین روز سفر کاظمی قمی نماینده رئیس جمهور کشورمان در امور افغانستان کمیته‌های همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و طالبان در هفت کمیته در کابل آغاز به کار کرد.
در مراسم آغاز به کار کمیته‌ها سرپرستان وزارتخانه‌های زراعت، امور مهاجران، اطلاعات و فرهنگ، اقتصاد و تجارت و صنعت طالبان حضور دارند.
حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه رییس جمهور کشورمان و هیات همراهش روز سه‌شنبه نیز با ملا عبدالغنی برادر، معاون اول رییس کابینه طالبان دیدار و درباره راه های گسترش همکاری های ایران و افغانستان گفتگو کرد .
همچنین در این دیدار در مورد گسترش روابط میان دو کشور و ایجاد کمیته ‌های مشترک همکاری در عرصه های مختلف ، توافق صورت گرفت .
همچنین حسن کاظمی قمی با امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه طالبان نیز روز سه شنبه دیدار و درباره مسایل مختلف ازجمله موضوعات سیاسی ، اقتصادی ، امور مهاجرین ، روابط دوجانبه و همکاری های منطقه ای و بین المللی رایزنی کرد.