رکنا نوشت: زلزله خفیف امروز تهران نشانه یک اتفاق بزرگتر است؟دقایقی پیش شاهد زلزله تهران بودیم. زلزله تهران خفیف بود. بزرگی زلزله تهران ۲.۵ ریشتر بود. مرکز زلزله تهران در منطقه بومهن قرار داشت. زلزله تهران دارای عمقی نسبتا کم بود، به نحوی که عمق زلزله تهران حدود ۸ کیلومتر گزارش شد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

دقایقی پیش زلزله‌ای خفیف در منطقه بومهن تهران رخ داد. حالا در شرایطی که از نظر رئیس شاخه زمین شناسی فرهنگستان علوم، شرق تهران زلزله‌خیزتر از غرب پایتخت است و عمق زلزله اخیر نیز نسبتا کم بود، سوال مهم این است که آیا زلزله خفیف کنونی، نشانه‌ای از پیش لرزه یک زلزله بزرگتر است؟

دقایقی پیش شاهد زلزله تهران بودیم. زلزله تهران خفیف بود. بزرگی زلزله تهران ۲.۵ ریشتر بود. مرکز زلزله تهران در منطقه بومهن قرار داشت. زلزله تهران دارای عمقی نسبتا کم بود، به نحوی که عمق زلزله تهران حدود ۸ کیلومتر گزارش شد.

در ساعت ۲۰: ۱۴ امروز شاهد وقوع زلزله‌ای خفیف در منطقه بومهن تهران بودیم. این زلزله با بزرگی ۲.۵ ریشتر در عمق ۸ کیلومتری سطح زمین رخ داد. با توجه به عمق اندک این زلزله، سوال مهم این است که آیا وقوع زلزله خفیف در تهران نشانه‌ای از پیش لرزه است یا خیر؟

دکتر مهدی زارع، رئیس شاخه زمین شناسی فرهنگستان علوم در پاسخ به این سوال گفت: در شرق تهران گسل‌های زیادی وجود دارد که بروز زلزله‌های خفیف در این گسل‌ها کاملا طبیعی است و نباید چندان نگران شد.

به گفته این کارشناس مدیریت بحران، اگر ما با مجموعه‌ای از زمین لرزه‌ها به صورت خوشه‌ای در یک بازه زمانی اندک مواجه باشیم و تعداد زیادی زمین لرزه روی یک گسل خاص در اندازه‌های کوچکتر و بزرگتر از زلزله اخیر رخ دهد و این زلزله‌ها نیز توسط مرکز لرزه نگاری ثبت شوند، می‌توان این طور تحلیل کرد که این زمین لرزه‌ها نشانه‌ای از وقوع یک پیش لرزه بوده‌اند.

وی افزود: با توجه به این که هنوز گزارشی از وقوع زلزله‌های مشابه در شرق تهران گزارش نشده است، هنوز نمی‌توان زلزله اخیر تهران را به عنوان یک پیش لرزه در نظر گرفت، اما اگر زلزله هایی از این دست در ساعات آتی در شرق تهران هم ثبت شود، باید نگران شد. اما نمی‌توان الزاما عمق پایین زلزله اخیر را به عنوان نشانه‌ای برای پیش لرزه بودن این زلزله در نظر گرفت.

زارع اظهارکرد: در شرق تهران هم قطعه شرقی گسل مُشا و هم بخشی از گسل پردیس قرار گرفته است و اساسا وقوع زمین لرزه‌های خفیف در این منطقه از پایتخت دور از انتظار نیست؛ به نحوی که تابستان همین امسال شاهد وقوع زلزله‌ای با بزرگی بیش از ۴ ریشتر در تهران بودیم.

رئیس شاخه زمین شناسی فرهنگستان علوم ادامه داد: در شرق تهران یعنی در مناطق بومهن، پردیس، لواسانات و... میزان وقوع زلزله‌های گزارش شده در ده سال گذشته بیشتر از غرب تهران بوده است و بنابراین می‌توان گفت شرق تهران لرزه‌خیز‌تر از غرب تهران است.

وی در پایان تصریح کرد: با اتفاقی که دقایقی پیش در تهران رخ داد، نمی‌توانیم الزاما بگوییم که وقوع این زلزله خفیف نشانه‌ای از پیش لرزه است، اما با دقت باید زلزله‌های کوچک و بزرگی را که در ساعات بعدی ممکن است در شرق تهران رخ دهد، رصد کنیم و بعد ببینیم آیا زلزله خفیف اخیر، پیش لرزه‌ای از یک زلزله بزرگتر بوده است یا خیر.