فارس/ دبیرکل سازمان ملل متحد در یک گزارش رسمی از آمریکا خواسته طبق مفاد توافق هسته‌ای برجام تحریم‌ها علیه ایران را رفع کند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

گوترش این درخواست را در دوازدهمین گزارش فصلی سازمان تحت نظر خود که به تازگی به کمیته قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل تقدیم شده مطرح کرده است.

گوترش در این سند تصریح کرده است: «علی‌رغم مشکلات به وجود آمده در اجرای برجام در سال‌های اخیر همیشه بر این باور بوده‌ام که این توافق بهترین گزینه موجود برای محقق کردن اهداف دیپلماسی چندجانبه و امنیت منطقه‌ای، به گونه‌ای که منافع اقتصادی برای مردم ایران به ارمغان بیاورد می‌باشد.»

کشورهای غربی به رهبری آمریکا و رژیم صهیونیستی در سال‌های گذشته ایران را به پیگیری اهداف نظامی در برنامه هسته ای این کشور متهم کرده‌اند. ایران قویاً این ادعاها را رد کرده است.

ایران تأکید می‌کند به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان‌پی‌تی) و عضوی از آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دستیابی به فناوری هسته‌ای را برای مقاصد صلح آمیز دارد.

علاوه بر این، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون بارها از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند اما هرگز مدرکی که نشان دهد برنامه صلح آمیز انرژی هسته‌ای این کشور به سمت مقاصد نظامی انحراف داشته باشد، پیدا نکرده‌اند.

ایران علاوه بر این در سال ۲۰۱۵ به توافقی با کشورهای موسوم به گروه ۱+۵ برای حل و فصل تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای خود دست پیدا کرد. علی‌رغم اذعان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به پایبندی ایران به تمامی تعهداتش، دولت آمریکا در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ به صورت یکجانبه از این توافق خارج شد.

دولت جدید آمریکا به ریاست «جو بایدن» مدعی است قصد دارد از طریق مذاکرات جاری در شهر وین آمریکا را به توافق هسته‌ای برجام بازگرداند اما تا کنون از اجرای تعهداتش در این راستا خودداری کرده است.

تیم‌های مذاکره‌کننده ایران و گروه ۱+۴ در قالب دور جدید مذاکراتی که از هشتم آذرماه شروع شده در حال گفت‌وگو بر سر رفع تحریم‌ها و اجرای تعهدات هسته‌ای ایران هستند.

گوترش نوشته که این مذاکرات او را دلگرم می‌کند. او تصریح کرده است: «اینجانب از تعاملات دیپلماتیک در جلسات کمیسیون مشترک و در حاشیه آن که از آوریل تا ژوئن ۲۰۲۱ برای تسهیل بازگشت ایالات متحده و جمهوری اسلامی ایران به اجرای کامل و موثر برجام انجام شده دلگرم شده‌ام.»

او در ادامه خواستار تسریع در روند مذاکرات شده است. گوترش تصریح کرده است: «گشایش دیپلماتیک حاصل‌شده برای محقق کردن اجرای کامل برجام تا ابد ادامه ندارد. تأخیرهای بیشتر و عدم پیشرفت در تعاملات دیپلماتیک جهت بازگرداندن برجام به مسیر خود ممکن است باعث تضعیف اعتماد به توانیی برجام در تضمین ماهیت صرفاً صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران شود.»

گوترش در یکی از بندهای این گزارش از آمریکا خواسته تحریم‌ها علیه ایران را طبق آنچه در برجام تصریح شده رفع کند. او تأکید کرده است: «من یکبار دیگر از ایالات متحده می‌خواهم تحریم‌ها را به نحو مشخص‌شده در توافق رفع یا مشمول معافیت کند، معافیت‌های مربوط به مبادلات نفت با جمهوری اسلامی ایران را تمدید کند و معافیت‌های مربوط به پروه‌های منع اشاعه هسته‌ای در چارچوب توافق را کاملاً از سر بگیرد. این گام‌ها برای تسهیل اجرای کامل و مناسب برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ ضروری هستند.»