ایسنا | یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ضمن انتقاد از افزایش قیمت خودرو، عدم اصلاح قیمت‌ها را در نتیجه نبود اراده لازم برای اصلاح دانست.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

حسین حاتمی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی، ضمن انتقاد از افزایش قیمت‌ها در بازار خودرو، و بیان این موضوع که اصلاح قیمت‌ها به نفع طبقه رانتخوار صورت گرفته، اظهار داشت: اگر قصد و اراده‌ای برای اصلاح قیمت‌ها وجود داشت، قیمت پراید باید زیر ۱۰۰ میلیون تومان تعیین می‌شد.

این نماینده مجلس در ارتباط با بودجه ۱۴۰۱ نیز از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی انتقاد کرد و با تاکید بر این‌که ابتدا باید یک برنامه جبرانی برای حذف این ارز صورت بگیرد، بیان داشت که مراقب باشید ترکش‌های حذف این ارز به نیازمندان و مستضعفان اصابت نکند.

حاتمی در ادامه صحبتهایش خطاب به وزیر اقتصاد بر این نکته تاکید کرد که انتصاب عناصر فاقد صلاحیت و غیرمرتبط در ساختارهای اقتصادی حاکی از آن است که وزارت اقتصاد برنامه مشخصی برای ساختار به هم ریخته سازمان بورس و افزایش بی رویه نرخ ارز ندارد.

قیمت پراید

تاریخچه پراید و ورود آن به ایران

پراید (به انگلیسی: Pride) یک خودروی سدان ‌کامپکت است که تولید آن در کره جنوبی به ترتیب با نام‌های فورد فستیوا و پراید آغاز شد. تولید این خودرو از سال ۱۳۷۲ در ایران توسط شرکت سایپا در دومدل سدان و هاچ‌بک تحت عنوان صبا و نسیم آغاز شد. مدل‌های اولیه پراید از خودروهای مزدا ۱۲۱ و فورد فستیوا گرفته شد و سپس توسط شرکت کیا موتورز با تغییراتی در کره جنوبی ساخته شد. این خودرو را کره جنوبی ساخت به دلیل نبود ایمنی لازم نتوانست مجوز صادرات به آمریکا و اروپا را بگیرد. پراید در ایران به دلیل ارزانی هزینه ساخت برای سایپا و قطعات جانبی سال‌ها فروش خوبی داشته‌است اما اکنون با مقایسه فناوری خودروهای جدید با قیمت کمتر در کشورهای خارجی با قیمت هنگفتی در ایران به فروش می‌رود برای مثال مدل‌های هیوندای اکسنت، شورلت سونیک، فورد فیستا، تویوتا یاریس، هوندا فیت، کیا فورت و نیسان سنترا از ارزان قیمت‌ترین خودروهای این شرکت‌ها هستند. این موارد باعث انتقادات فراوانی به این خودرو در سال‌های گذشته شده‌است. پس از سال‌ها جدال بر سر این خودرو ، تولید پراید در تیرماه ۱۳۹۹ متوقف شد.

پراید در ایران برای بیش از ۲۰ سال آن هم در مدل‌های مختلف تولید شده‌است. مدل‌های مختلف پراید در ایران شامل دو مدل سدان ۱۳۲ و ۱۳۱، یک مدل هاچ‌بک ۱۱۱، یک مدل لیفت‌بک با نام ۱۴۱، و یک مدل وانت با نام ۱۵۱ می‌شوند. علاوه بر این مدل ۱۳۱ پیش از تغییر طراحی داخلی و بروزرسانی‌های جزئی در نمای بیرونی، با نام سایپا صبا شناخته می‌شد و مدل هاچ‌بک آن که سپس با مدل ۱۱۱ جایگزین شد نیز سایپا نسیم نام داشت.

سازمان پزشکی قانونی ایران خودروهای خانواده پراید را رکورددار آمار تلفات حوادث رانندگی دانسته‌است. بنابر اعلام شرکت سایپا تولید مدل‌های ۱۳۲، ۱۱۱ و ۱۳۱ به‌ترتیب در دی ۱۳۹۸، اردیبهشت ۱۳۹۹ و تیر ۱۳۹۹ متوقف شد و خودروهای تیبا، سایپا کوییک و ساینا جایگزین مدل‌های پراید می‌شوند. پیش از این، خودروی سایپا ۱۱۱ در اواسط سال ۱۳۹۶ یک وقفهٔ یک‌ماهه در تولید را تجربه کرده‌بود.