عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم گفت: جلوگیری از بدحجابی و بی‌حجابی در جامعه با تهدید و الزام و اجبار جواب نمی‌دهد و باید به روشی دیگر رفتار شود.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به نقل از عصر ما؛ محمدتقی فاضل‌میبدی با اشاره به شرایط و اقتضائات امر به معروف و نهی از منکر، گفته است: «باید دقت کنیم که امر به معروف و نهی از منکر، به‌اصطلاح «واجب تعبدی» است؛ بنابراین انجام آن باید نتیجه خیر درپی داشته باشد و درصورتی که این رفتار فاقد نتیجه بوده یا بالعکس، نتیجه‌ای منفی داشته باشد، نه‌تنها واجب نیست، بلکه حرام است.»

این استاد دانشگاه مفید قم همچنین می‌گوید: «سال‌هاست جهت ترویج حجاب و جلوگیری از بی‌حجابی و بدحجابی تبلیغ می‌کنیم اما این اقدامات مبتنی بر روش‌هایی انجام می‌شود که به هیچ عنوان عقلاً و شرعا مقبول و مطلوب نیست و به همین دلیل هم تا به امروز به نتیجه نرسیده‌ایم. بنابراین معلوم می‌شود جلوگیری از بدحجابی و بی‌حجابی در جامعه با تهدید و الزام و اجبار جواب نمی‌دهد و باید به روشی دیگر رفتار شود.» 

او با بیان این‌که «شاید رها کردن این مسئله، به‌نحوی که جامعه خود به اهمیت این مسئله پی ببرد، رفتاری منطقی‌تر باشد»، گفته است: «متاسفانه امروز در بسیاری موارد، پاره‌ای از منکرات، رنگ و بوی سیاسی به خود گرفته و عملاً به نوعی اعتراض مدنی در مقابل حاکمیت و نظام تبدیل شده است. در این شرایط ممکن است اگر بخواهید با یک مسئله برخورد کنید، نه‌تنها هیچ شهروندی به حمایت از شما جلو نیاید، بلکه از کسی که مورد برخورد قرار گرفته، حمایت کنند؛ بنابراین باید ریشه درد را پیدا کنیم.» 

فاضل میبدی که معتقد است «درد بزرگ جامعه امروز، بی‌حجابی و بدحجابی نبوده و معضلات اقتصادی است که جامعه را تحت فشار قرار داده»، می‌گوید: «این منکراتی که از نگاه آقایان در جامعه وجود دارد، مولود و نتیجه مسائل دیگری است که باید آن مسائل را حل کنیم. امروز اوضاع بد اقتصادی است که مشکل و مسئله اساسی کشور است. تورم، سقوط ارزش پول ملی، تضاد طبقاتی و مواردی از این دست است که مشکل‌ساز شده و این در حالی است که این مصائب منجر به ایجاد منکرات و معضلاتی اساسی و خطرناک‌تر در جامعه می‌شود.»

این عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به تاکید اسلام بر لزوم مبارزه با فقر به‌عنوان عاملی که منجر به افزایش کفر در جامعه می‌شود، گفت: «بجای مبارزه با کفر، باید با ظلم مبارزه کنیم؛ چرا که این ظلم است که منجر به ایجاد منکرات در جامعه می‌شود.»‌

او ادامه داد: «بر فرض که بدحجابی در جامعه، از منکرات باشد. مسئله این است که صدها منکر بدتر وجود دارد که جلوی چشمانمان نیست. مفاسد اجتماعی، مسائل خانوادگی، تن‌فروشی و فحشا و بسیاری از منکرات وحشتناک دیگر که در جامعه وجود دارد و از چشمان‌مان پنهان است و نتایجشان را به‌طور گسترده می‌بینیم.»

این استاد دانشگاه مفید قم با بیان این‌که «نمی‌شود به‌عنوان یک طلبه بگویید که می‌خواهید با فساد مبارزه کنید اما از ریشه‌های فساد غافل باشید»، خاطرنشان کرد: «برخی دوستانی که تحت عنوان طلبه یا هر عنوان دیگری به خیابان آمده و وظیفه شرعی خود می‌دانند که به‌زعم خودشان با بی‌حجابی و بدحجابی برخورد کنند، باید توجه داشته باشند که آیا این رفتارشان نتیجه‌بخش است یا نه! همچنین باید بررسی کنند که آن‌چه به‌عنوان بدحجابی و بی‌حجابی موردانتقادشان است، نتیجه چیست.»

 فاضل میبدی بر این اساس در پایان گفت: «مهمترین ریشه فساد در جامعه امروز عملکرد بد دولت‌ها در مسئله اقتصاد است و تا این موارد و مشکلات مرتفع نشود، صدها منکر اجتماعی خواهیم داشت.»