خبرنگار روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» طی مقاله‌ای، جزئیاتی ادعایی از طرح پیشنهادی اتحادیه اروپا برای احیای برجام منتشر کرد.

گزارش ادعایی روزنامه صهیونیست از جزئیات متن پیشنهادی اتحادیه اروپا
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

خبرنگار روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» طی مقاله‌ای، جزئیاتی ادعایی از طرح پیشنهادی اتحادیه اروپا برای احیای برجام منتشر کرد.

در این مقاله آمده است که توافق پیشنهادی اتحادیه اروپا در ۱۶۵ روز اجرایی می‌شود و طی این مدت، دو طرف در چهار مرحله اقدام‌های متقابلی انجام می‌دهند.

بر اساس این گزارش، هدف از اجرای چند مرحله‌ای این توافق، ایجاد اعتماد بین طرفین است.

در مرحله اول که «روز صفر» نام دارد و در روز امضای قرارداد آغاز می‌شود، قرار است ایران و آمریکا پیش از امضای توافقنامه، درباره آزادسازی زندانیان دو تابعیتی در ایران و همین طور آزادسازی دارایی‌های مسدود شده این کشور در بانک‌های غربی به توافق برسند.

هاآرتص اعلام کرده است که بر اساس متن پیشنهادی اروپا، در مرحله نخست اجرای توافقنامه، دو طرف قرار است درباره لغو بخشی از تحریم‌ها به نتیجه برسند.

در ادامه آمده است که ایران هم در ابتدای توافق قرار است فعالیت‌های غنی‌سازی فراتر از چارچوب برجام را متوقف کند ولی ذخیره اورانیوم با غلظت بالای خود را حفظ خواهد کرد.

این روزنامه با اشاره به لزوم بررسی توافقنامه توسط کنگره آمریکا، نوشت که این امر مربوط به مرحله دوم پس از امضای توافقنامه جدید است. دولت آمریکا قرار است حداکثر تا پنج روز پس از امضای توافقنامه آن را در اختیار کنگره بگذارد و این توافقنامه به مدت ۳۰ روز مورد بررسی قرار بگیرد و طی این مدت، امکان تسهیل تحریم‌های ایران از طریق تصویب قانون در کنگره وجود نخواهد داشت.

بر اساس این گزارش، پس از تصویب توافقنامه در کنگره، دولت آمریکا شورای امنیت سازمان ملل متحده را در جریان بازگشت خود به برجام قرار خواهد داد و در مرحله پایانی هم ایران و آمریکا قرار است با انتشار یک بیانیه مشترک، بازگشت دو جانبه به برجام و اجرای کامل مفاد آن را اعلام کنند.

در ادامه آمده است که بر اساس این طرح، آمریکا تحریم‌های تجاری ایران را لغو می‌کند و ایران ذخیره مازاد اورانیوم غنی‌شده خود را به کشور ثالث خواهد فرستاد. | منبع: ایلنا