جهش رعد آسای کامران قاسم پور به پشت جیدن کاکس کلید کسب نخستین طلای ایران در مسابقات جهانی صربستان بود.

راز قهرمانی کامران قاسم پور؛ بی وزنی در 4:13
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش "ورزش سه" در کشتی فینال وزن ۹۲ کیلوگرم مسابقات جهانی تنها دو امتیاز جابجا شد. اما در طول مسابقه کامران قاسمپور و جیدن کاکس هرکدام چندین بار سعی در اجرای فن داشتند اما جز یک‌بار، به سد دستان پرتوان و پاهای تیزچنگ یکدیگر می‌خوردند.

"مهتری گر به به کام شیر در است، شو خطر کن ز کام شیر بجوی"

این شعر حنظله بادغیسی احتمالا بهترین توصیف ممکن برای عملکرد کامران قاسمپور در کشتی فینال بود که صدرالدین کاظمی، گزارشگر مشهور کشتی در رادیو و شبکه ورزش برای تمجید از دلاور جویباری تیم ملی آن را در صفحه شخصی‌اش در اینستاگرام منتشر کرد.

کامران به عنوان تنها کشتی‌گیر ایران که در این مسابقات از حریف امریکایی امتیاز فنی گرفت، توانست برای دومین دوره پیاپی قهرمان مسابقات شود.

اما کلید پیروزی ماندگار او در فینال مسابقات، جدای از فرارهای چابکانه او از دست‌های کشیده کاکس، لحظه‌ای بود که برای تکمیل زیرگیری از کاکس، با شیرجه‌ای برق‌آسا تمام وزن خودش را روی حریف قدرتمند امریکایی انداخت تا او را در کسری از ثانیه نقش بر زمین کند.

کامران که در دو کشتی مرحله نیمه‌نهایی و یک‌چهارم برابر حریفان گرج و بلغار خودش درست در زمانی که داور به آنها اخطار ۳۰ ثانیه داد، موفق به کسب امتیاز شده بود، این بار خودش از سوی داور با اخطار ۳۰ ثانیه مواجه شد. اما کامران در شرایطی که به نظر می‌رسید به زودی یک امتیاز از حریف عقب بیفتد، با یک حمله ناگهی از زانوی چپ کاکس زیر گرفت و با تبدیل آن به دوخم در حالی که کاکس می‌خواست با ستون کردن دست و پاهای خودش از خاک‌شدن فرار کند، با جهشی قدرتمندانه خودش رو روی حریف آوار کرد تا دو امتیاز تعیین‌کننده مسابقه را دشت کند.

درحالی که ده ثانیه از لحظه دریافت اخطار گذشته بود، کامران زیر چپ کاکس را بلافاصله بعد از این که ذهن او را درگیر گرو‌گرفتن دست‌هایش کرده بود گرفت.

دو ثانیه زمان برای کامران تیزچنگ کافی بود تا یک‌خم را به دوخم تبدیل کند.

درحالی که کاکس به آمادگی بدنی بالای خودش امیدوار بود تا بتواند ۱۶ ثانیه بعد را هم بدون از دست دادن امتیاز مقاومت کند، کامران او را غافل‌گیر کرد و با یک خیز شگفت‌انگیز، وزن ۹۲ کیلوگرمی خودش را روی حریف آوار کرد.

شیرجه‌ای به مثابه سقوط آزاد؛ این حربه استثنایی کامران برای خاک کردن برق‌آسای کاکس پس از رسیدن به پای او بود. این بار تنها پنج ثانیه برای کامران کافی بود تا حریف قدرتمندش را خاک کرده و از داور امتیاز را بگیرد.

نکته‌ای که نشان می‌داد کشتی‌گیر زیرک ما، تا چه اندازه از رویارویی سال گذشته که با پیروزی خودش هم همراه شده بود، نکته‌برداری کرده است.

کافی است بار دیگر کشتی کامران برابر کاکس در اسلو را مرور کنیم؛

جایی که قاسمپور با وجود رسیدن به پشت حریف برای خاک کردن کاکس زمان و انرژی زیادی صرف می‌کرد و به سختی توانست با چندین بار زدن به داخل پای کاکس و از کار انداختن دستش به عنوان ستون، امتیاز را از داور بگیرد.

در نیمه‌نهایی ۲۰۲۱ اسلو، کامران کاملا مشابه با فینال دیشب از پای چپ کاکس زیر گرفت.

در ادامه با تبدیل یک‌خم به دوخم به پشت حریف رفت اما مقاومت کاکس در این حالت شروع شد.

کامران چندین بار به سبک علیرضا دبیر به داخل پای کاکس ضربه می‌زد تا او اتکای خودش روی زمین را از دست بدهد و در نهایت بتواند با درآوردن دستش از حالت ستون او را خاک کند.

از لحظه گرفتن زیر یک خم کاکس تا لحظه خاک شدن او توسط کامران و اعطای امتیاز از سوی داور، ۳۷ ثانیه زمان برد!

هرچند کامران در دو مصاف رودررو برابر کاکس پیروز بوده، اما المپیکی نبودن این وزن باعث شده تا گمانه‌زنی‌های مبنی بر قصد هردو کشتی‌گیر برای حضور در وزن بالاتر به وجود بیاید. با این حساب، شاید سال آینده یا حداقل در المپیک ۲۰۲۴ پاریس شاهد تقابل این دو غول کشتی آزاد دنیا در وزنی باشیم که عرصه یکه‌تازی رشید سعدالیف، تانک‌روسی ۹۷ کیلوگرم دنیا است.