بر اساس نتایج انتخابات اکثریت مجلس سنا در اختیار دموکرات‌ها قرار گرفته و این موفقیتی بزرگ برای بایدن و دموکرات‌هاست.

پیروزی پس از یک شکست بزرگ
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

گروه سیاست مثلث‌آنلاین: در انتخابات میان دوره ای کنگره، دموکرات‌های آمریکایی توانستند با کسب ۵۰ کرسی، جمهوری‌خواهان را با ۴۹ کرسی شکست دهند و کنترل این مجلس کنگره آمریکا را به دست بگیرند حالا گرچه تکلیف یک کرسی هنوز مشخص نشده اما از آنجایی که کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری آمریکا در مواقع تساوی آرا، حق رای پیدا می‌کند و از حزب دموکرات است، باید گفت عملا دموکرات‌ها پیروز انتخابات سنا شده‌اند و اکثریت دارند.

نتیجه انتخابات سنا در ایالت جورجیا به دور دوم کشیده شده، اما با کسب ۵۰ کرسی توسط دموکرات‌ها، انتخابات سنا عملا تمام شده و به نفع دموکرات‌هاست. از آنجا که انتخابات میان‌دوره‌ای در آمریکا به طوری سنتی به نفع حزب مخالف است، این به معنی بهترین عملکرد یکی از دو حزب در ۲۰ سال اخیر است - از زمانی که جمهوری‌خواهان تحت هدایت جورج دبلیو بوش در سال ۲۰۰۲ به موفقیت بزرگی در هر دو مجلس دست یافتند.

بیشتر وظایف مجلس نمایندگان یا همان سنا معطوف به قوانین مربوط به درآمد، مالیات و تعیین بودجه سالانه است و مجلس سنا وظایفی چون تایید سفرا، مدیران سازمان‌های مهم، سازمان‌های دولتی و تایید معاهدات بین‌المللی را بر عهده دارد با توجه به اینکه تصویب بودجه و درآمدهای مالی با مجلس نمایندگان است، ممکن است در این زمینه دولت دموکرات بایدن با مجلس نمایندگان با مشکلاتی روبرو شود و ما شاهد اتفاقاتی مانند قضیه شات داون دولت که پیش از این نیز سابقه داشته است، باشیم. با توجه به نتیجه انتخابات سنا بعید به نظر می‌رسد که مجلس نمایندگان به سمت استیضاح رئیس جمهور آمریکا حرکت کند.

نتایج انتخابات مجلس سنا برای بایدن و دموکرات‌ها یک پیروزی بزرگ است و آنها بهتر از پیش بینی‌های صورت گرفته در این انتخابات ظاهر شدند. با توجه به نتایج انتخابات این موضوع می‌تواند پیروزی دموکرات‌ها و بایدن را در انتخابات ریاست جمهوری 2024 آمریکا تا حدودی هموار کند. گرچه از همین اکنون نمی‌توان اظهار نظر دقیقی در این ارتباط داشت؛ چرا که شخص بایدن از لحاظ فیزیکی و حافظه با مشکلاتی روبروست و از دیگر سو مولفه‌های متعددی بر روی انتخاب مردم آمریکا تاثیرگذار است.

حالا و در این شرایط به نظر می‌رسد دست دولت دموکرات بایدن در روابط خارجی  تا حدودی باز باشد و نیاز چندانی به جلب نظر جمهوری‌خواهان در این حوزه‌ها نداشته باشد.

پیروزی دموکرات‌ها در سنا به جو بایدن امکان می‌دهد طی دو سال آینده قاضی‌های مورد نظر خود را در دادگاه‌های فدرال منصوب کند.