وضعیت سرمربی تیم ملی فوتبال ایران مهم‌ترین موضوعی است که خبرنگاران زیادی را به مرکز ملی فوتبال کشانده است، اما ...

 قلعه نویی و مجیدی دو گزینه نهائی ایرانی برای تیم ملی
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش "ورزش‌سه"، از ساعت 10 صبح جلسه‌‎ای با حضور اعضای هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال در مرکز ملی فوتبال آغاز شده است. جایی که اگرچه در دستور کار این جلسه به صحبت درباره انتخاب سرمربی آینده تیم ملی اشاره نشده، اما این مهم‌ترین موضوعی است که برای جمع‌بندی در مورد آن دور هم جمع شده‌اند.

پس از پایان جام جهانی 2022 قطر که با کسب نتایج نه چندان مطلوب برای فوتبال ایران به پایان رسید، حالا همه در انتظار مشخص شدن تکلیف سکان‌دار هدایت تیم ملی هستند.

در این میان کارلوس کی‌روش که دو ماه مانده به جام جهانی هدایت تیم ملی فوتبال ایران را به جای اسکوچیچ در دست گرفت، مذاکرات جدی‌ای را با فدراسیون فوتبال قطر آغاز کرده و با این وصف می‌توان کار این مرد پرتغالی باتجربه را در تیم ملی فوتبال ایران تمام شده دانست؛ چرا که شواهد و قراین نیز از عقد قرارداد این مربی با قطر خبر می‌دهند.

اعضای هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال این روزها در حال فکر کردن به تصمیم‌گیری درباره دو راهی انتخاب مربی داخلی یا خارجی هستند.

درباره مربیان داخلی نام دو نفر که امیر قلعه‌نویی و فرهاد مجیدی هستند همچنان روی میز تصمیم‌سازان فوتبال باقی مانده است. البته اعضای هیئت رئیسه درباره انتخاب یحیی گل‌محمدی، علی دایی و جواد نکونام هم فکر می‌کردند که به دلایل مختلف این سه مربی از دایره انتخاب آنها کنار گذاشته شدند.

اینطور که شنیده می‌شود در حال حاضر امیر قلعه‌نویی سرمربی گل‌‎گهر سیرجان بیشترین شانس را برای جایگزینی کارلوس کی‌روش دارد و در صورتی که انتخاب مربی داخلی به تصویب اعضای هیئت رئیسه برسد به احتمال زیاد او خواهد بود که در جام ملت‌های آسیا جلوتر از فرهاد مجیدی هدایت تیم ملی فوتبال ایران را در قطر برعهده می‌گیرد.

از سوی دیگر پرونده انتخاب مربی خارجی هم همچنان روی میز مدیران فدراسیون قرار دارد. آنها برای این انتخاب البته محدودیت‌های بیشتری دارند و باید درباره دو موضوع به جمع‌بندی برسند که یکی تامین منابع مالی خواهد بود و دیگری انتخاب مربی‌ای که با توجه به فاصله تقریبا یکساله باقی مانده تا شروع رقابت‌ها بتواند با آگاهی و شناخت خوبی تیم ملی را مهیای جام ملت‌های آسیا کند. از همین رو تاکنون به هیچ مربی خارجی‌ای برای حضور در راس کادر فنی تیم ملی به صورت مستقیم اشاره نشده است، اما ممکن است دوباره بحث انتخاب سرمربی خارجی داغ‌تر از گزینه داخلی شود.

با وجود اینکه خبرنگاران در انتظار صحبت با احسان اصولی پس از پایان جلسه بودند، فدراسیون فوتبال با انتشار ویدئویی به موضوع مهم جلسه اشاره کوتاهی با اطلاعات کم داشت.

احسان اصولی که ترجیح داده با خبرنگاران منتظر مقابل در مرکز ملی فوتبال به صورت مستقیم برای پرسش و پاسخ روبرو نشود، در میانه این جلسه در ارتباط با صحبت‌های انجام شده درباره انتخاب سرمربی تیم ملی فوتبال ایران مطابق انتظار بدون اینکه اطلاعات خاصی بدهد، اینطور با ویدئویی که روی سایت فدراسیون فوتبال قرار داده شد، توضیح داده است:«در این خصوص همکاران در حال گفتگو هستند. یک سری اطلاعات فنی و شرایطی که باید مدنظر داشته باشند، در حال گفتگو است. جلسه همچنان ادامه دارد و ما به محض اینکه به نتیجه برسیم اطلاع رسانی خواهیم کرد. حالا ممکن است در این جلسه باشد یا به جلسات آتی نیاز داشته باشیم. به هر حال در جلسه گفتگو شد.»

باید این نکته مهم را هم در نظر داشت که اولین بازی تیم ملی در فروردین ماه سال 1402 خواهد بود و اعضای هیئت رئیسه حداقل سه ماه زمان مفید را برای انتخاب نهایی سرمربی تیم ملی فوتبال بزرگسالان پیش روی خودشان می‌بینند؛ هر چند این انتخاب سرنوشت‌ساز برای فوتبال ایران زودتر از این‌ها نهایی خواهد شد.