اگر افزایش یارانه‌های نقدی تصویب شود، یارانه خانوارها 120 تا 160‌ هزار تومان بیشتر می‌شود.

پیشنهاد افزایش یارانه‌‌ها روی میز دولت و مجلس
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به نقل از روزنامه جوان، شنیده‌ها حاکی است دولت در لایحه بودجه پیشنهادی سال آینده در نظر دارد مبلغ یارانه‌های نقدی در سال آینده را 30 تا  40‌هزار تومان افزایش دهد. به این ترتیب مبلغ یارانه‌های سه دهک اول جامعه به 440‌ هزار تومان و مبلغ یارانه شش دهک دیگر جامعه 330‌ هزار تومان می‌شود. با این حساب اگر افزایش یارانه‌های نقدی تصویب شود، یارانه خانوارها 120 تا 160‌هزار تومان بیشتر می‌شود.

چالش دولت و مجلس برسر لایحه بودجه 1402 و برنامه هفتم همچنان ادامه دارد. هیئت رئیسه مجلس معتقد است، ابتدا باید لایحه برنامه هفتم توسعه را تصویب کنند، در حالی که هنوز لایحه برنامه هفتم آماده نشده است‌ و تدوین آن تا پایان سال طول می‌کشد و اگر هم لایحه برنامه به مجلس ارائه شود، حداقل شش ماه برای تصویب آن زمان لازم است.

در حال حاضر لایحه بودجه ارسالی از سوی دولت برای سال 1401 هنوز از سوی هیئت رئیسه مجلس اعلام وصول نشده است و در اختیار هیئت رئیسه قرار دارد، اما بخش‌های مهم آن از سوی نمایندگان مجلس اطلاع رسانی شده است.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در خصوص لایحه پیشنهادی دولت می‌گوید: بر اساس آنچه در بودجه سال آینده آمده، دولت علاوه بر اینکه به دنبال افزایش 20‌درصدی حقوق و دستمزد کارکنان است، افزایش ۱۰‌درصدی یارانه‌ها را نیز در دستور کار دارد، البته این اعداد و ارقام پیشنهادات دولت است و بودجه باید در مجلس نهایی شود، به همین دلیل با توجه به اینکه هنوز به شکل رسمی بودجه به مجلس ارسال نشده و متعاقب آن کمیسیون تلفیق برای بررسی بودجه نیز تشکیل نشده است، نمی‌توان راجع به اعداد و ارقام دقیق بودجه اظهارنظر دقیقی کرد.

با توجه به اظهارات ولی اسماعیلی با این حساب مبلغ یارانه‌های نقدی در سال آینده 30 تا 40‌هزار تومان افزایش خواهد داشت و مبلغ یارانه‌های سه دهک اول جامعه به 440‌هزار تومان و مبلغ یارانه شش دهک دیگر جامعه330‌هزار تومان می‌شود. با این حساب اگر افزایش یارانه‌های نقدی تصویب شود، یارانه خانوارها 120 تا 160‌هزار تومان بیشتر می‌شود.

صاحبنظران معتقدند مجلس با پیشنهاد افزایش یارانه‌ها موافقت خواهد کرد چراکه با توجه به نبود بستر مناسب برای توزیع کالابرگ، بهترین راه برای کمک به معیشت خانوار افزایش یارانه نقدی است، البته پیش از این هم رئیس سازمان برنامه و بودجه از یارانه 400‌هزار تومانی سال جدید خبر داده بود؛ اظهار نظری که این گمانه را تقویت می‌کرد که احتمالاً مبلغ یارانه نقدی برای همه گروه‌ها یکسان شود و 9دهک درآمدی اول جامعه هر کدام 400‌هزار تومان یارانه دریافت کنند.

سال آینده یارانه‌ها حذف می‌شود؟

خبر جدید سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس بیانگر نکته دیگری هم است، آن هم اینکه سال آینده یارانه نقدی حذف نمی‌شود و پرداخت آن به قوت خود باقی است. این در حالی است که از چند ماه قبل مدام مسئله پرداخت کالابرگ و حذف یارانه نقدی در جلسات دولتی و اخبار رسانه‌ها مطرح شده بود. مسئله مهم این بود که مجلس دولت را مکلف به پرداخت کالابرگ کرد و اصرار داشت دولت باید یارانه‌ها را حذف کند و به جای آن کالابرگ یا همان کوپن الکترونیک بدهد، ولی کمی بعد مشخص شد قرار است انتخاب یارانه و کالابرگ بر عهده خود افراد باشد، اما حالا به نظر می‌رسد دولت خواستار پرداخت یارانه نقدی است و همین روند ادامه پیدا می‌کند چراکه از نظر دولت تأمین کالاهای اساسی بر اساس کالابرگ دشوار و ممکن است در نهایت با دلال‌بازی و عرضه کالاهای کوپنی در بازار آزاد سوءاستفاده‌هایی صورت گیرد.

حقوق و دستمزد چقدر می‌شود؟

اسماعیلی همچنین در گفت‌وگو با تسنیم درباره افزایش حقوق و دستمزد کارگران در سال آینده می‌گوید: صالح‌آبادی، رئیس سابق بانک مرکزی در یکی از آخرین اظهارنظرات خود به‌ عنوان رئیس‌کل بانک مرکزی گفته بود افزایش حقوق 57‌درصدی که برای کارگران در سال جاری اعمال شد، کفاف سال آینده کارگران را هم می‌دهد و بانک مرکزی به ‌دلیل تبعات تورمی افزایش حقوق کارگران اجازه این کار را در سال آینده نمی‌دهد، البته بلافاصله ما پاسخ ایشان را دادیم و تصریح کردیم که بانک مرکزی اختیاری در تعیین میزان افزایش حقوق کارگران ندارد و شورای حقوق و دستمزد است که باید در این رابطه تصمیم‌گیری کند.

اسماعیلی می‌افزاید: ‌در همین زمینه قرار است در روزهای آتی جلسات مقدماتی با حضور نمایندگان کارگران، کارفرمایان و نماینده دولت برگزار شود، اما کمیسیون اجتماعی به ‌عنوان متولی پیگیری حقوق کارگران نسبت به افزایش حقوق 20درصدی که از سوی دولت پیشنهاد داده شده است، بحث دارد و از نظر ما با توجه به تورم فعلی، این افزایش حقوق نمی‌تواند تأمین‌کننده نیازهای جامعه کارگری کشور باشد.