تا قبل از جام جهانی حتی در مورد دعوت از ان زو فرناندز به جام جهانی هم تردید وجود داشت ولی حالا ما با یک ستاره بزرگ آرژانتینی روبرو هستیم.

ان زو فرناندز : داستان وحشیانه‌ترین رشد ارزش تاریخ
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش "ورزش سه"، سال 2022 برای انزو فرناندز درخشان بود و سال 2023 نیز برای او اصلا بد به نظر نمی رسد. پسری از سن مارتین در جولای سال گذشته وارد فوتبال اروپا شد تا با بنفیکا قرارداد امضا کند. در لیگ پرتغال و لیگ قهرمانان بی نظیر بازی کرد و در یازده نفر ترکیب اصلی تیم تحت هدایت لیونل اسکالونی هم جای گرفت. در جام جهانی 2022 قهرمان شد و کاپ قهرمانی جهان را با آرژانتین بالای سر برد. گفته می شد ارزش او 100 میلیون یورو است و حالا به طور رسمی بنفیکا روی او 120 میلیون یورو قیمت گذاشته است.

قرار بود در بزرگترین انتقال زمستانی، پیوستن انزو فرناندز به چلسی نهایی شود ولی همه چیز حالا منتفی شده است. بنفیکا با 75 درصد مالکیت انزو، نمی‌خواهد در نیم فصل، آرژانتینی بزرگ خود را از دست بدهد، اما با توجه به تغییر ارزش تاریخی بازیکن سابق ریور، آنها چاره‌ای ندارند جز اینکه راضی به فروش او شوند. با این حال چلسی آن باشگاه نخواهد بود. با توجه به اتفاقاتی که در روزهای اخیر افتاده، همه چیز نشان می دهد که مقصد بعدی انزو در بازار تابستانی مشخص خواهد شد و نه در بازار زمستان فعلی.

اما چگونه انزو از ارزش فقط 10 میلیون یورویی(به علاوه پاداش هایی که در مجموع می تواند تا 18میلیون یورو برسد) در جولای 2022 به 120 میلیون یورو در ژانویه 2023 رسید؟ 

اینکه او یک جام جهانی درخشان را پشت سر گذاشت(قهرمان شد و همچنین بهترین بازیکن جوان نام گرفت) در این راه بسیار کمک می کند اما اجازه دهید رشد این پدیده خارق العاده را چنین توصیف کنیم: وحشیانه‌ترین و سریع‌ترین رشد ارزش در تاریخ فوتبال.

اوج‌گیری در آرژانتین

موزیسین قرار بود در ریور همنوازی کند. والدین انزو او را به افتخار انزو فرانچسکولی، اسطوره ریور، انزو نامیدند. در ریور به او لقب "موزیسین را دادند، زیرا او رهبر ارکستر تیم های رده های پایین باشگاه بود و به خوبی به بازی تیمش نظم می داد اما انزو برای نشان دادن تمام توانایی هایش نیاز به انتقالی قرضی داشت.

ریورپلاته او را به دفنسا جوستیسیا واگذار کرد زیرا او هنوز جایی در تیم اصلی نداشت. انزو بسیار جوان بود که از ریور موقتا جدا شد. او به باشگاهی رسید که مدل بازی بسیار مشخصی داشت و همیشه تمایل داشت با توپ، خوب بازی کند. ابتدا هرنان کرسپو و سپس سباستین بکاسسه بازی او را شکل دادند تا اینکه گایاردو که در ریور بود، ماموریت در مورد انزو را به سرانجام رساند. دور از ریور، انزو یک کوپا سودآمریکانا و یک سوپرجام را به دست آورد. 

بازی در دفنسا جوستیسیا برای انزو یک قبل و بعد تعیبن کرد. در آنجا او شرایطب مناسب را پیدا کرد تا سطح کیفی خود را بالا ببرد و هویت فوتبالی‌اش را پیدا کند. فابین گودوی، روزنامه‌نگار آرژانتینی به مارکا می‌گوید:«این به او اعتماد به نفس بازگشت به ریور را داد. من از درخشش او تعجب نمی کنم زیرا انزو دو ویژگی بسیار مهم برای فوتبال امروز دارد: تطبیق پذیری سریع  در هر تیمی و چند پسته بودن. این باعث شد که او در جام جهانی به ترکیب ثابت آرژانتین برسد، چیزی که کسی انتظارش را نداشت.»

بنفیکا، قدم رو به جلوی درست

در ریور رشد کرد، دیده شد و پیروز شد. او از بوئنوس آیرس با انتقالی بیش از 10 میلیون یورویی به جمع عقاب‌های لیسبون رفت در حالی که از سایر باشگاه های اروپایی مانند میلان یا ولورهمپتون نیز پیشنهاد داشت ولی بنفیکا گوی سبقت را از همه ربود.

بنفیکا یک پرش ایده آل فوتبالی برای انزو به نظر می رسد: باشگاهی که بازیکنان جوان را تربیت می کند، آنها را به شیوه ای درخشان رشد می دهد و وارد رقابت های سطح بالایی مانند لیگ قهرمانان می کند. به اینها ابهت بنفیکا با خاستگاه اجتماعی عظیمش در پرتغال را نیز اضافه کنید.

در بنفیکا برای پیروزی و قهرمانی عجله دارند و این روی هر بازیکنی فشار ایجاد می کند. از نظر روانی برای حضور در بنفیکا باید خیلی قوی باشید و انزو این قدرت را از خود نشان داد.

غسل تعمید در لیگ قهرمانان

انزو در بنفیکا به سرعت درخشید. سه گل در سه بازی اول او با تیم لیسبونی. دو گل او در مقدماتی لیگ قهرمانان اروپا بود و کمک کرد بنفیکا به دور گروهی صعود کند. پس از رفتن داروین به لیورپول، انزو حالا ستاره جدید بنفیکا بودو به سرعت نیز با فضای تیم سازگار شد.

ژوزه ماریا نوله می‌گوید:«خرید انزو مثل یک قمار بود. سایر بازیکنان آرژانتینی مانند ماتی یا انزو پرز برای تطبیق سریع با بنفیکا کار آسانی نداشتند، اما انزو این کار را کرد. او خیلی سریع با تیم سازگار شد.»

انزو در پرتغال خود را به عنوان یک فوتبالیست با میل هجومی بالا مطرح کرد و در ترکیب تیم راجر اشمیت بازیکن ثابت شد. تیمی که در دور گروهی لیگ قهرمانان یوونتوس را شکست داد و در دو بازی مقابل پاری سن ژرمن مساوی کرد. همانطور که در نمودار اوپتا مشخص است، هیچ بازیکن در لیگ پرتغال بیشتر از این ستاره آرژانتینی در کارهای تهاجمی(در طول 90 دقیقه) شرکت نکرده است.

تقدیس در جام جهانی

جام جهانی نشان داد که انزو می تواند هر کاری انجام دهد. ورود به عنوان بازیکن تعویضی یا بازی از ابتدا، کنترل بازی از طریق پاس هایش یا از بین بردن نظم تاکتیکی تیم رقیب، رسیدن به محوطه جریمه تیم مقابل و گلزنی، شوت به دروازه و..... طیف وسیعی از توانایی ها که این ستاره 21 ساله را یه یک مهره ارزشمند در آرژانتین بدل کرد.

اتفاقاً در لیگ پرتغال، همانطور که اوپتا با داده هایش نشان می دهد، هیچ کس بیشتر از انزو پاس نمی دهد؛ پاس های تکمیلی، پاس های پیشرونده و.... درصد موفقیت پاس های او نیز فوق العاده است. متوسط 96.4 درصد پاس درست که 20 درصد بیشتر از هر بازیکنی در لیگ پرتغال است.

و قطر 2022 ویترینی عالی برای انزو بود. با این حال، اگر چند ماه به عقب برگردیم، چندان مشخص نبود که او قرار است در لیست نهایی اسکالونی قرار گیرد. در ماه سپتامبر در مورد دعوت از او تردیدهایی وجود داشت. جولی جاکوبه، روزنامه‌نگار آرژانتینی، به مارکا توضیح می‌دهد:«یک لایک از اسکالونی به یک توییت تمجیدی از انزو بازتاب زیادی داشت و زمزمه های دعوت از او به جام جهانی را بیشتر کرد.»

انزو حتی پس از فاجعه شکست آرژانتین از عربستان سعودی در اولین بازی جام جهانی هم وارد ترکیب اصلی نشد. او تنها چهار بازی ملی با آلبی سلسته داشت. اما گل عالی او به مکزیک درهای ورود به ترکیب ثابت را به طور قطعی برای او باز کرد و البته دیگر هم خارج نشد. بیرون نشاندن انزو دیگر غیرممکن بود. او مقابل لهستان در پست شماره 5 و کنار دی‌پل بازی کرد و خوش درخشید.

جولی جاکوبه می گوید:«نمایش درخشان یک استعداد جوان در جام جهانی که سرنوشت او را عوض کرد. انزو در اروپا و در جام جهانی همان طور بازی کرد که در جوستیسیا دفنسا و ریورپلاته بازی می کرد. توانایی های انزو حد و مرزی ندارند.»

آینده درخشان پیش رو

یک بازیکن فوتبال چقدر می ارزد؟ امروز پاسخ به این سوال دشوار است. درست زمانی که فکر می کنید به رقمی معقول رسیده اید، تیمی ظاهر می شود و آن را می شکند. بند 120 میلیون یورویی انزو فرناندز، اگر کسی آن را فعال کند، همه رکوردها را خواهد شکست و او را به گران‌ترین فوتبالیست آرژانتینی تاریخ تبدیل می‌کند(بالاتر از ایگواین و انتقالش به یوونتوس.)

مورد انزو واضح است، ماه ها قبل رشد ارزش او قابل پیش بینی بود و جام جهانی به سادگی آن را تایید کرد. حالا که چلسی گزینه ای برای بازار ژانویه به نظر نمی رسد، او راهی کدام تیم در تابستان خواهد شد؟ همانطور که خوان کاسترو در مارکا توضیح می دهد، تیم های لالیگا او را زیر نظر دارند. رقم بالای انتقال او باعث شده تا هر باشگاهی برای خرید او اقدام نکند.

ژست گلزنی با پیامی ویژه

انزو فرناندز دیروز سه شنبه در دومین بازی خود پس از جام جهانی برای بنفیکا پیامی برای همه ارسال کرد. در زمین، او کاری را انجام داد که می‌داند، فرماندهی تیم و به ثمر رساندن گل دوم بنفیکا که با این پیروزی(2-0) به یک چهارم نهایی جام حذفی پرتغال رسید. در شادی گل، چند بار به نشان باشگاه روی پیراهنش زد، ژستی که می توان آن را به عنوان "من اینجا می مانم" تعبیر کرد. سپس او مربی اش راجر اشمیت را در آغوش گرفت. اشمیت پس از بازی گفت:«من هرگز به انزو، نگرش و شخصیت او شک نکردم. او انسان و فوتبالیستی بزرگی است. انزو عاشق بازی برای بنفیکاست.»

به نظر نمی رسد انزو در این بازار زمستانی از بنفیکا جدا شود و اگر اتفاق خاصی نیفتد، این اتفاق در تابستان خواهد بود.